Instagram beğeni engeli kaldırma nasıl oluyor?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Instagram beğeni engeli kaldırma nasıl olduğunu soranların sayısı her dönem değişiyor. Sanırız sistemin belli zamanlarda uyguladığı denetimler veya değişimlere göre şekilleniyor. İçerikte beğeni engeline sebep olan etkenler ve denenecek adımlara yer verdik.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Başlığımızdaki konu kullanıcılarının sık sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Beğeni engeli almak için Instagram üzerinden hatalı bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Ağın istemediği durumlar oluştuysa beğeni engeli uygulanır.

Instagram beğeni engeli neden gelir?

Kişiler Instagram üzerinden yüksek takipçiye ulaşmak ve para kazanabilmek için kişilerin etkileşimlerinin çok olması gerekir. Çünkü sahte takipçi ile yüksek takipçiye ulaşmak para kazanmak için yeterli değildir. Aynı zamanda yüksek etkileşime de ihtiyaç vardır. Bu nedenle Instagram kullanıcıları birbirlerinin paylaştığı postlara beğeni ve yorum yaparak etkileşimlerini artırmaktadır. Aynı zamanda takipleşerek de etkileşim artırılır. Fakat gün içerisinde çok fazla ve art arda bu durumun gerçekleştirilmesi sonucunda ağ tarafından engel getirilir. Bu engel yüzünden kişiler bir süre hiçbir şekilde etkileşim yapamaz.

Olası sebepler şöyle:

 • Rahatsız edici paylaşımlar, yorumlar ve takipler.
 • Beğeni limitinin aşılması. Her ağın belli işlem sınırları kuralı var.
 • Herhangi bir sebepten dolayı uygulanan ceza sonucu belli alanların kullanımı kısıtlanma olasılığı var.
 • Şüpheli hareketlerin sonucu ağ tarafından alınan geçici önlem.
 • Kullandığınız telefondan veya uygulama versiyonu ile ilgili olumsuzluklar.

Instagram beğeni sorunu oluşmaması için yapılacaklar

Instagram beğeni engeli oluşturmak için şüpheli hareketler yapıldıktan sonra hesabı incelemeye alır. Eğer hesapta hem şüpheli hareketleri destekleyecek hem de topluluk kurallarına aykırı olacak bazı durumlar varsa Instagram tarafından bir süre engel getirilir.

Genelde Instagram beğeni kısıtlaması üst üste hızlı bir şekilde başka kişileri sürekli olarak takip etmekten kaynaklanır. Bu nedenle kişiler 5 dakika içerisinde maksimum 25 hesabı 1 gün içerisinde ise maksimum 150 hesabı takip edip etkileşim göstermelidir. Bu durum beğeni sayısı için de geçerlidir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Son zamanlardaki davranışlarınızda olumsuz neler var bunları gözden geçiriniz. Artı şüpheli görülecek durumlarda o gün ve ertesi gün hiç bir şekilde hesabı kullanmadan bekleyiniz.

instagram begeni engeli 1
Instagram beğeni engeli kaldırma nasıl oluyor?

Instagram beğeni engeli kaldırma

Ağlar hesabın hareketlerine baktıktan sonra olağan üstü bir durumda engeli koyar. En başta bu engelin süresi 1- 2 saattir. Fakat sürekli olarak aynı davranışların yapılması ve sürekli engel almaya başlama sonucunda 1 aya kadar kısıtlama gelebilir. Beğeni engelini kaldırmak için yapılacaklar sadece bu sürenin geçmesini beklemektir. Beklemeden hala etkileşim yapmaya çalışmak ve Instagram tarafından sürekli olarak bildirim almak süreyi uzatacaktır. Kişiler farklı yollarla beğeni engelini kaldırmaya çalışır. Fakat hiçbir şekilde beğeni kısıtlamasının kaldırılması gibi bir durum yoktur. Sadece sorun bildir kısmındaki işlemle yetinilmemesi gerekiyor.

Kontrol edeceğiniz tüm seçeneklerin sizi çözüme ulaştıracağını söyleyelim. Beğeni engelinin tamamen kaldırılabilmesi için yapılması gereken tek şey sürecin tamamen bitmesidir.

Test adına şunları deneyin:

 • Son 24 saat veya biraz daha uzun süre içerisinde kullanmadığınız bir telefon ve internet ağı ile test edin.
 • Twitter ve diğer platformlarda bu konuda gün içerisinde yapılan bir paylaşım var mı kontrol ediniz.
 • Hesabınız türünü uygulamadaki ayarlardan değiştirin. Örnek işletmeye geçin ve sorunsuz beğeni yaptığınızı göreceksiniz. Bu ağdaki veya herhangi bir sebeple oluşan aksaklıklarda işe yarar.
 • Profil alanına bilgisayardan erişim yaparak hesabınızın açıklama alanına bir kaç kelime ekleyip kaydetmeye çalışın. İşlemlere izin verilmiyor ve uyarı ekrana geliyorsa ya ağda ya hesapta problem olduğu anlamını taşır.
 • Ceza almış olma olasılığı için ağda kayıtlı e-posta hesabınızı kontrol edin. Bilgi maili gelmiş ve gözden kaçırmışsınızdır.
 • Geçici gün içerisinde bir engel uygulanmıştır. Şüpheli görülen her şeye karşı bir kısıtlama uygulanır. Farklı cihazlarla ve ağla bağlanılırken, çok fazla yanlış parola denenmesi ve genel kuralları hiçe sayma.

Uygulamaya bağlı olan sebepler

Şu aralar oluyor mu bilmiyoruz ama eskiden arada bir karşımıza çıkan güncelleme sorunları bu tip şeylere sebep olurdu. Ağın işlevselliğine engel olacak şekilde yayınlanan sürümlerin bazı eski cihaz modellerinde aksaklık yaşatırdı.

Uygulamayı test etmek adına son sürüme yakın sürümlerle deneyin. Güncel olanı kaldırın.

Diğer deneyeceğiniz bir işlemse şöyle:

 • Uygulamalardaki alana cihazınızdan girin,
 • Instagram’ ı bulup içerisine girin,
 • Üç ya da dört seçenekten oluşan içerikte önce önbellek ve sonrasında güncelleme kaldırmaya dokunun,
 • Her dokunduğunuz seçenekten sonra beğeni testinden sonra diğerine geçin.

Instagram beğeni engeli kaldırma konusunu biz daha önce hazırlamış olduğumuz karşılıklı takip sorununa benzetiyoruz. Oradaki olası sebeplere buradaki durum benzerlik gösteriyor.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir