Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu (2022)

media 801

Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu sorununda temel neden uygulamanın sistemlerinde yaşanan bir arızadan alakalı olması. Bu belki her yıl kullanıcının başına gelmekte.

Andronova

İçerikte bilinmeyen ağ hatası için olası sebeplerden ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Herhangi bir denemeye yönelmeden önce, telefonun yeniden başlatılması, farklı internet ve duruma göre başka telefonla denenmesi gerekiyor.

Instagram hesabına giriş yapamamak pek çok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Bu durumda kişiler ilk olarak kullanıcı adlarının ve parolalarının doğru olduğundan emin olmalıdır. Giriş yapamayan kişiler bir süre bekleyerek yeniden doğru kullanıcı ve parolasıyla hala giriş yapamadıysa herhangi bir sorun olduğu bellidir. Bu sorun genelde ağlar tarafından olağan dışı bir durumla karşılaşıldığı zaman kişilerin karşısına çıkabilir. Aynı zamanda Instagram’ da olan teknik sorunlar sonucunda da giriş yapamama gibi problemlerle karşılaşılabilir. Kişiler sürekli üst üste hesaba giriş yapmaya çalıştıysa da Instagram tarafından engel getirilmiş olabilir. Ya da ağla alakalı değil direk olarak mobil ya da internetle ilgili sorunlar yüzünden hesaba giriş yapılamıyor olabilir.

Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu ne demek?

Karşınıza çıktığında genelde olup olmadığından emin olunuz. Tabi anlık ya da yaptığınız şüphe uyandırıcı bir işlemde böyle bir şeye neden olmuş olabilir. Geliştiricinin bir kaç yılda bir böyle uyarıların metnini değiştirebiliyor.

Ağ açılıyor ama oturum açılmıyorsa belki hesap sahibinin geçici bir süreliğine yasaklanmış olma ihtimali bulunuyor. Bizim karşımıza çıkan örnekler arasında aşırı yorum yapılması, takip edilme ve şikayetlerin böyle bir problemi doğurduğunu da söyleyebiliyoruz. Geliştiricinin vereceği karşılığın standart uyarı metinlerinden biri olabileceğini defalarca test ettik.

Bilinmeyen bir ağ hatası oluştu çözümüne yönelik adımlar

 1. Ağın kendisiyle alakalı arızalardan dolayı çıkma olasılığı. İşin boyutu böyleyse o zaman belki vpn işinize yarayabilir. Ama dünya genelindeyse zaten işe yaramayacaktır.
 2. İnternet engeli veya port problemlerinde sıkıntı yaşanabiliyor. Varsa başka bir bağlantıyı deneyiniz.
 3. Başka bir telefon ve varsa bilgisayarla kontrol edelim. Telefonla uygulama kullanılarak deneyenlerin birde Chrome tarayıcısıyla denemelerini öneriyoruz.
 4. Cihazların tarihinin yanlış olmasından dolayı uyarılar alınabiliyor.
 5. Varsa başka hesabınızla test ediniz.
 6. Şüpheye neden olan eylemlerin ortaya çıkmasıyla geliştirici tarafından önlem amaçlı bir kısıtlama uygulanabiliyor. Saatlerce giriş engellenebiliyor ve belki kullanmanız için hesabınızı doğrulamanız istenilebiliyor.
 7. Sürekli böyle şeylerle karşılaşanların parallel space yada benzeri güvenirliğinden emin olduğunuz yardımcı uygulamalardan yararlanınız. Bu programla çok sayıda sosyal ağa bir yerde toplayabiliyorsunuz.
 8. Hesabınızın türünde değişime gidin.

Tür değişimini uygulama

Hesabınızın sınıfını işletme olarak değiştirdiğinizde bir çok hesap sorununa çözüm saplamış olacaksınız. Genelde uygulamanın kendisiyle alakalı olumsuz herhangi bir durumda tercih edilmektedir.

Profilinizden hesabınızın ayarlarında girerek bu işlemi yapacaksınız. Hesap alanına girdiğinizde en altta bu seçenek yer alıyor ve doğru bir başlıkla ilerlemeniz yeterlidir. İsteğe göre tekrar bireysel hesabınıza geri dönersiniz.

instagram kesfet engeli 1
Instagram bilinmeyen bir ağ hatası için tür değişimi

Güncellemelerle çıkan uyumsuzluk sorunu

 1. Instagram’ ın yaptığı bir güncellemeyle karşılaştınızsa o zaman önceki bir versiyonla denenmesini öneriyoruz.
 2. Telefona gelen yeni bir sürümden sonra problem yaşadıysanız o zaman sosyal medyada yer alan güncel paylaşımlardan yararlanınız.
 3. Instagram’ ın kaldırılıp yeniden yüklemeniz belki işe yarayabilir. Tabi bundan önce önbellek / veriler sil seçeneklerinin kullanılmasını öneriyoruz.
 4. Fabrika ayarı veya hard resetin işe yaradığı zamanlardan biri olabilir.

Bir ara güncellemeden hemen sonra kullanıcılardan gelen feedbackler doğrultusunda uygulamada sıkıntının tespit edildi söyleniyordu. Kullanıcıların bildirimlerine göre wi-fi veya hücresel veri aktifken bu uyarıyı alan kullanıcılar özellikle search bölümünde bu hatayla karşılaşmaktadırlar. Bunun sebebinin ne olduğunu açıklayan henüz kesin bir sonuç bildirilmese de ufak bir uygulama problemi olduğu düşünülüyor. En kısa sürede gelecek olan güncelleme ile destek ekibinin bu problemi çözeceği bekleniyor. 

Hesabınızdan kaynaklı mıdır?

Hesabın sıkıntılı olma durumlarında kontrol edilecek alanlar ise;

 1. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şüphe doğuracak durumların incelenmesi gerekiyor. Son yaptığınız paylaşımlara bakılması, takip ettiğiniz kişilerin incelenmesi, giriş yapılan yerler ve cihazların analiz edilmesi.
 2. Anlamamız için profile girebilirseniz bir şeyler eklemeye çalışınız. Kayıt etmek istediğinizde uyarı geliyorsa hesabınızda bir sıkıntı var demek. Denemeyi bilgisayar kullanarakta yapılabilir.
 3. Şikayet edilen bir hesap incelenmişse ve kural dışı bir durumla karşılaşılmışsa kalıcı veya geçici böyle uyarılarla karşılaşılabilir.
 4. Kişisel bilgilerin doğru olmadığından dolayı bir engel çıkarılabilir. Destek üzerinden işlem yapıldığında kimliğin doğrulanması talep edilebilir. Bunla ne gibi bir bağlantı kuruluyor derseniz geçmişte anlamsız sonuçlar çıktığı bilinir.

Önerilerimizden sonra resimli anlatım bekleyenlere önerebileceğimiz çözüm başlığı altındaki uygulamadan yararlanılması. Bakınız bununla çok sayıda sorunun çözüldüğüne şahit olduğumuzu söyleyebiliriz. Eğer hesabınız sizin için çok değerliyse o zaman yardımcı programlardan yararlanmanızı öneriyoruz.

Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu (2021)
Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu (2022)

Hesabın yaptırıma uğraması

Başlıkta olan durum bu olasılıkla pek alalı değil. Lakin olmayacak anlamını taşımamakta. Biz daha önce şüpheli görülen hesaplarda kısmi özelliklerin kısıtlandığına şahit olmuştuk. Burada da belki hesabın kullanılmasına yönelik bir kısıtlama bu şekilde olması mümkün.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın