Instagram biri benim adıma sahte hesap açmış savcılık şikayeti

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Instagram biri benim adıma sahte hesap açmış savcılık şikayeti için işlem yapmadan önce yapılacaklardan söz edeceğiz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Biri benim adıma sahte hesap açmış Instagram hesaplarında görülebilen bir sorundur. Bir kişinin adına açılmış hesap sonucunda ciddi problemler oluşabilir. Örneğin atılan mesajlar kişiye ait sanılarak dolandırılabilir. Ya da kişinin adına açılan hesapta yine kişinin kendisine ait özel fotoğraflarının paylaşılması Instagram üzerinde pek çok kişiye ulaşması sağlanabilir. Bu da özel hayatın gizliliğini oldukça etkileyen bir durumdur.

Açılan hesapların bir kısmının işlem yapıldığında doğrulama sürecinde kısıtlamaya gidilebildiğinden dolayı gerekli inceleme talebini iletirken son değişikliklerin tespiti yeterli sayılabiliyor.

Instagram gerçek isme sahte hesap açılması

Sahte hesap kapattırma işlemlerinin süresi hesaba göre daha uzun ya da kısa sürebilir. Özellikle hesabın takipçisi çoksa ve etkileşimi çoksa kapatma işlemi uzun sürecektir. Normalde şikayet üzerinde sahte hesaplar kapatılabilmektedir. Fakat gerçek hesapları kapatmak için kötü niyetli çok fazla kişi de bulunmaktadır. Bu nedenle de kişiler spam altındayken takipçilerinden yorum gibi etkileşimler istemektedir. Başkası adına açılan hesap da eğer bunun gibi yüksek etkileşime sahipse hemen kapatılmayabilir. Bu gibi durumlarda farklı yöntemlere başvurmak gerekir.

Instagram’da başkası adına sahte hesap açıldığı zaman takipçisi az olan kişiler şikayet edildiği zaman kapanabilmektedir. Düzenli olarak şikayet edildiği zaman 1- 2 hafta içinde Instagram tarafından kapatılır. Hesaplara fazla şikayet geldiği zaman Instagram’dan hesabın kapatılacağına dair bildirim gönderilir. Bu gibi durumlarda sahte hesabı açan kişi ismini değiştirebilir ya da hesabı direkt olarak kendisi de kapatabilir.

Sahte hesap kapattırma talepleri

Instagram’da sahte hesap kapattırma için ilk olarak şikayet yöntemi denenmelidir. Çok 20- 25 hesap bir hesabı tek bir nedenden dolayı şikayet ederse o hesap kısa bir süre içerisinde kapatılabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Fakat bu yöntem işe yaramazsa ismin gerçek sahibi ağın destek ekiple iletişime geçmelidir. Burada hesabı ve paylaşımlarını detaylı bir şekilde aktararak hesabın tamamen kapatılmasını talep etmelidir. Bu işlem destek ekibin hesabı incelemesiyle beraber 1- 2 haftalık bir süre içerisinde tamamen biter ve hesap kapatılmış olur. Eğer destek edip de hesabı kapatmadıysa sahte hesap savcılığa verilmelidir. Savcılık hesabı takip altına alacaktır. Gerçekten sahte olduğu kanıtlandıktan sonra hem hesabı tamamen kapatır hem de hesabı açan kişiye ulaşır. Gerçek isim sahte hesabı açan kişiye şikayette bulunursa ceza alır.

instagram biri benim adima
Instagram biri benim adıma sahte hesap açmış

Kimlikle talep oluşturma

Hesabınızı açarken kullandığınız bilgilerle başvurunuz yapılabilir. Lakin bilgiler birebir uyuşmuyorsa o zamanda süreç uzayarak ek seçenekler çıkabiliyor. Belki karşınıza hesabınızda en son kullandığınız şifre sorulabilir.

Kimliğinizi gönderirken seri numarası, T.C. bilgisiniz ve arak yüzdeki önem arz etmeyen alanları kapatmanız gerekiyor. Kapanmadan gönderirseniz sorun olmaz ama kişisel bilgilerinizin gizliliğini tehlikeye atmış olacaksınız.

Savcılık kanalının kullanılması

Suç duyurusunda bulunacak kişinin hesabın sahibi olması gerekiyor. Elinde delil olanların gerekli çıktıları alıp, düzgün bir açıklama yapıp, istenilen talep neyse iletilmesi gerekiyor.

Savcılığa suç duyurusunda bulunduğumda hesap kapatılır mı? Benim adıma hesap açan kişi kim olduğunu öğrenebilir miyim?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Hem adliye hem ağın yoğunluğuna ve delillerine göre bir yol alacağını söyleyelim. Suç boyutuna göre acil olup olmadığına karar veriliyor. İlgili ağa gerekli talep iletiliyor. Suç içeriğine göre yaptırımlar uygulanıyor.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.