Instagram bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz instagram uygulamasında bu aralar çok fazla karşımıza çıkıyor. Yaptığımız denemelerle nasıl çözülür aşağıya ekledik.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan instagram uygulaması kullanıcılarına kusursuz hizmet sunmak için gereken tüm çalışmayı yapıyor olsa da bazen kullanıcılar uygulama ile ilgili aksaklıklar ile karşı karşıya kalabiliyor. İnstagram uygulamasında son günlerde en sık karşılaşılan problemlerden biri de uygulama güncel olmasına rağmen eski uygulamanın görülmesi. İnstagram yapmış olduğu güncelleme ile birlikte ana sayfası üzerinde yer almakta olan bazı menülerde değişiklik gerçekleştirdi. Ancak bazı kişiler yeni sürüm yüklemesine karşı hala eski uygulamayı görüntüleme sorunu yaşıyor. Bazı telefonlarda uygulama otomatik olarak güncellenirken bazı telefonlarda ise kullanıcının güncelleme işlemini kendisi yapması gerekebilmektedir. Bu tamamen telefonun ayarları ile ilgili bir durum.

Son zamanlarda Türkiye’ deki yangılarla sık sık canlı yayınlarda izleme sorunu yaşanıyor. Bu bazen yoğun kullanımlardan kaynaklı olduğu gibi birde yayını çeken kişinin telefonun donanımı ve internet bağlantısıyla alakalı da olabiliyor. Tabi genelde bu yaşanıyorsa. Bazılarında varsa bu sefer izleyenlin kontrol etmesi gereken hususlar olacak.

Bizim anladığımız kadarıyla sık sık yüklemede sorun yaşanıyorsa yayının kalitesi ve aşırı izleme sayısına bağlanabilir. Birde üstüne yoğun beğeni ve yorum bırakılıyorsa bu biraz daha yayın kalitesini etkileyecektir diye düşünüyoruz.

 1. Canlı yayına katılmadıysanız katılınız.
 2. Yorumlarda başkalarında da bu problem var mı diye yazılanlara bakınız.
 3. İnternet bağlantınızdan emin olunuz.
  1. 3G açık olanlar LTE’ ye geçiş yapsın. LTE kullananlarda hem 3G hem de WiFi üzerinden bağlanarak test edebilir.
  2. Bulunduğunuz yerde altyapı sorunları yaşanıyor olabilir.
  3. Modemle bağlananların kapat aç yapmalarını öneriyoruz.
 4. Cihazınızın donanımı yetersiz kalıyor olabilir.
  1. Başka bir telefondan da test edilebilir.
  2. Kapat aç iş görebilir.
  3. Boş alan kontrolü yapınız.Var gibi görünse de yine yer açınız. İşletim sisteminin çalışmasında büyük önem arz etmekte.
 5. Hesapla alakalı olma olasılığına bakınız.
  1. Oturumunuzu çıkışa atıp tekrardan deneyiniz.
  2. Başka özelliklerde sorun çıkıyor mu kontrol edelim. Örnek Reels üzerinden.
  3. Yedek hesabınız varsa deneyin. Yoksa bir arkadaşınızın hesabı ile bakınız.
  4. Çok olmasa da kısmi engellemeler yaşanabiliyor. Aşırı yaptığınız bir şeyler varsa böyle bir şey çıkabilir.
  5. Ceza durumlarında yasaklamalar içerisinde kısmi olarak yaptırım uygulanır. Profilinize bir şeyleri eklemeye çalışınız. İzin vermiyorsa yasaklama veya sistem arızası çıkmış olabilir. 
 6. Başka bölgelerde yaşayanlarda aynı aksaklık var mı sorunuz.
  1. Port arızaları yaşanabilir.
  2. DNS probleminin olma olasılığı için manuel bir kaç adresi giriniz.
  3. VPN kullanılarak denenebilir.
 7. Uygulama tarafındaki aksaklıklar.
  1. Çıkan bir güncelleme ile uyumsuzluk gösterebilir. Önceki sürümlerden bir kaçını denemenizi öneriyoruz.
  2. Uygulamanın önbelleğini ayarlardan temizleyiniz. 
  3. Yayın kalitesini düşürünüz.
  4. Telefonun ayarlarından “Uygulamalar” kısmını açınız ve sonra “Instagram” içerisinde girip 2-3 seçenekte bulunan butonlara dokunun. (Verilerin ve güncellemerin kaldırılması)
  5. Uygulamnın geliştiricisine iletmek adına yardım adlı bölüme girip ilgili başlıklardan alakalı olanla durumunuzu iletiniz.
  6. Hesap türünün değiştirilmesi işinize yarayabilir.
   1. Uygulamanın ayarlarının açılması ve “Hesap” yazana girilip orada bulunan “H.T. değiştir” ile uygun gördüğünüz bir seçenekle devam ediniz. Bu önerimizin çok sayıda sorunun çözdüğünü gördük.

Tür değişiminden sonra tekrar kişisel olana dönmek isteyenlerin istediği zaman sorunsuz dönebileceklerini belirtelim.

Arıza başkalarında yaşanıyorsa yine yukarıdakilerden bazılarının denenmesini öneriyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz instagram

bu canlı videoyu yükleme sorunu

Otomatik güncellemelere dikkat

Instagram güncel değil eski sürüm gibi görünüyor ise cihazınızın desteklediği son sürüme geçiş yapınız. Eski sürümü görme problemi yaşıyorsanız telefonunuzun ayar bölümünden yapacağınız birkaç küçük değişiklik ile siz de instagram uygulamanızın otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulamanızın artık otomatik olarak güncellenmesini istiyorsanız öncelikle telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yapın ve uygulamalar kısmına tıklayın. Sonrasında ise instagram uygulamasını bularak ayarları seçin. Ön bellek temizle seçeneğine tıkladıktan sonra verileri temizle seçeneğini işaretleyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilmektedir.

Tabi yayına alınan versiyonda sorun yoksa gerekli. Bunun için sosyal ağlardaki paylaşımların incelenmesi gerekiyor.

İşlem tamamlandığında instagram hesabınız cihazda kayıtlı olsa dahi otomatik olarak çıkış yapılarak bilgilerin yeniden girilmesi talep edilebilmektedir. Bu nedenle kullanıcı adı ve şifrenizi bilmeden bu işlemi yapmak hesabınıza bir daha erişim sağlayamamanıza neden olabilmektedir. Hesabınızın giriş bilgilerini hatırlıyorsanız telefonunuzu bir defaya mahsus olmak üzere yeniden başlatın ve instagram uygulamasının güncel sürümünü yükleyerek giriş sağlayın. Bir sonraki güncellemeler otomatik olarak gerçekleşecek ve bu aşamaların hiç birini yapmadan güncellemeniz sistem üzerinden otomatik olarak sağlanacaktır.

‘Instagram bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz’ hatası için örnek bir resmi aşağıya bıraktık. Bizde aşırı yoğunluk ve etkileşim nedeni ile çıktığını düşünüyoruz ve sürekli videoyu yüklemede sorun hatası çıkıyordu.

Instagram bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz

Uygulamayı yeniden yükleyin

Yukarıda belirtilmekte olan tüm adımları eksiksiz olarak uygulamanıza rağmen yine de instagram uygulamasında eski sürüm görünüyor ve güncelleme olmuyor ise uygulamayı cihazınız üzerinden komple kaldırarak tekrar yüklemeniz en doğru seçenek olacaktır. Genel olarak tekrardan yüklenmekte olan uygulamalarda güncel ekran görüntülenmekte ve problem tamamen ortadan kalkmaktadır. Tabi bunun için de mevcut hesabınızın kullanıcı bilgilerini biliyor olmanız hesaba yeniden giriş sağlamak için büyük önem taşımakta.

Çıkarılan güncellemeden sonra sorun yaşamaya başladıysanız bu seferde kaldırıp eski olan versiyonlardan birini telefona yükleyip deneyiniz.


Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 23:33

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir