Instagram Direct Nedir Nasıl Kullanılır?

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Instagram Direct, uygulama üzerinden birine direk DM mesaj atmak için kullanılan sistemin adı. Bir ara kaldırmayı düşünen şirket sonralarda bekletme kararı aldı.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Instagram’ ın sessiz sedasız büyümesi gözleri üzerine dikti. Facebook şirketinin yaptığı yatırımın meyvelerini vermeye başlayan ve farklı bir alana hitap eden platform. Ara ara çıkardığı güncellemelerle önemli yeniliklere kavuştu. Mesajlaşma içinde farklı bir yapıya büründü. Direct adını verdiği bir özelliği uygulamaya ekledi.

Instagram direct mesajı DM olarak gitmekte. Uygulama ile istediğiniz kişiye direk fotoğraf gönderebiliyorsunuz. Direct ile paylaşılan resimleri sadece paylaşılan kişiler görebilir.

Instagram Direct Nedir?

“Direct message” olarak adlandırılan mesajlaşma hizmeti. Bir App uygulamasıyla kullanıcılar arasında mesajlaşma sağlanmakta. Çıktıktan 2-3 yıl sonra belki kullanışlı gibi durmadığından değiştirme kararı söylentileri dolaşıyordu. Bir süre bu şekilde konuşulduktan sonra geliştirme onayı ile devam kararı alındı.

Instagram direct nasıl kullanılır? Uygulamasında üst tarafta ok işaretine dokunularak gelen yerde “+” simgesine dokunup açılan kişilistesinden birini veya birilerini seçip mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Kamera simgesine dokunarakta soru sorma, fotoğraf çekip gönderme, boomerang ve diğer özelliklerden yararlanabilirsiniz. 

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
Instagram Direct nedir nasıl kullanılır?
Instagram Direct nedir?
Instagram direct nasıl kullanılır?
Instagram Direct nasıl kullanılır?

Yayına alınan yeni versiyonla tanışmadıysanız mağazadan güncellemeyi yapınız. Yaşanan olumsuzluklar için destek sayfasına bakmanızı öneririz ve yazı sonunda öneri içeriğimizle bunlardan bazılarına ulaşabilirsiniz. Gelen DM mesajlarını bildirmek isteyenler için kişinin profilindeki 3 noktaya tıklayarak gerekli şikayeti yapabilirsiniz. 

Instagram Direct Hakkında Daha Fazla Bilgi

Instagram Direct, Instagram kullanıcılarının birbirleriyle özel olarak iletişim kurmalarını sağlayan bir mesajlaşma özelliğidir. Instagram Direct, kullanıcıların fotoğraf, video, metin mesajları ve hikayeleri doğrudan belirli kişilere veya gruplara göndermelerine olanak tanır. Bu özellik, Instagram’ın platformunda daha kişisel ve özel iletişimlerin sağlanmasına imkan verir.

Instagram Direct Özellikleri

 1. Özel Mesajlar: Instagram Direct, kullanıcıların platform üzerinden birbirlerine özel mesajlar göndermelerini sağlar. Bu mesajlar fotoğraf, video, metin mesajı veya hikaye şeklinde olabilir.
 2. Grup Sohbetleri: Kullanıcılar, Instagram Direct üzerinden grup sohbetleri oluşturabilir ve grup üyeleriyle iletişim kurabilir. Grup sohbetlerine fotoğraf, video ve metin mesajları gönderilebilir.
 3. Hikaye Paylaşımı: Instagram Direct üzerinden, kullanıcılar hikayelerini belirli kişilere veya gruplara özel olarak paylaşabilirler. Bu sayede hikayeler daha sınırlı bir kitleyle paylaşılabilir.
 4. Görüntülü Konuşma: Instagram Direct üzerinden kullanıcılar, birbirleriyle görüntülü görüşmeler yapabilirler. Bu özellik, platform içinde gerçek zamanlı iletişimi sağlar.
 5. Mesaj İstekleri: Kullanıcılar, bilinmeyen kişilerden gelen mesajları önceden inceleme ve onaylama imkanına sahiptir. Bu sayede kullanıcılar istemedikleri mesajları engelleyebilirler.

Instagram Direct Nasıl Kullanılır?

 1. Mesaj Gönderme: Instagram ana ekranında sağ üst köşede bulunan mesaj simgesine tıklayarak veya profil sayfasındaki “Mesaj Gönder” seçeneğini kullanarak bir kişiye veya gruba mesaj gönderilebilir.
 2. Grup Sohbeti Oluşturma: Mesaj gönderme ekranında sağ üst köşede bulunan grup simgesine tıklayarak veya mevcut bir sohbet ekranında “+” simgesine tıklayarak grup sohbeti oluşturulabilir.
 3. Hikaye Paylaşma: Hikaye paylaşma ekranında “Kişiye Gönder” seçeneğiyle istenilen kişilere veya gruplara hikaye paylaşılabilir.
 4. Görüntülü Konuşma: Bir kişiyle veya grupla olan sohbet ekranında sağ üst köşede bulunan kamera simgesine tıklayarak görüntülü konuşma başlatılabilir.

Instagram DM Çıkmıyor Sorunu

 • Anlık bir şeylerin çıkma olasılığına karşın Google’ dan araştırmayı ihmal etmeyelim. 
 • Yapılan güncellemeden sonra uyumsuzluk yaşanma durumuna karşın önceki instagram versiyonlardan birine geçiniz.
 • Profilden bir şeyi değiştirmeye çalışırken hata veriyorsa o zaman hesabınızla alakalı sıkıntı olabilir. Bildirimde bulununuz.
 • Başka bir telefonla test ediniz ve hesapla.
 • Cihazdan alakalıysa uygulamanın önbelleği ve verilerinin temizlenmesini öneririz.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak