Instagram DM mesaj gitmiyor çöktü mü?

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Bugün ki konumuz esasında gönderi gizlemeyi ele alacaktır. Lakin gün içerisinde oluşan Instagram DM mesaj gitmiyor sorunu sebebi ile iki konuyu birleştirme kararı aldık.

Teknoloji destek

Erken saatlerde başlayan Instagram DM mesaj gitmiyor şikayetleri sanırız hala devam ediyor. En azından bazı hesaplarda hala yaşanıyordur diye düşünüyoruz.

DM mesaj gitmiyor sorununu sanırız geçmişte farklı sebeplerle ele almıştık. Tabi oradaki konuda farklılıklar gösteriyordur. Bugün yaşanan sanırız kısıtlı bir kullanıcı sayısında yaşandı.

Yazımızda önce mesaj sorununa yanıt vereceğiz. Sonrasında çözüm önerilerinde bulunacağız. Hemen arkasında ise gönderi gizleme meselesini ele alacağız.

Instagram DM mesaj neden gitmiyor?

Instagram DM mesajları gitmiyor sorununda öncelikle herkeste yaşanıyor mu diye araştırılması gerekiyor. Bir çok kullanıcının bilmediği ve saçma gibi de olsa yaşanan bir gerçek var. Eskiden sık duyardık; ‘Arkadaşımın hesabında sorun yok ama bende sorun var’.

Şimdi buna yanıt vermek adına olası sebeplerden bazılarına yanıt vereceğiz.

DM mesaj gitmeme sorununda yaşananlar şöyle:

 1. Arkadaşı yanında ve kendi hesabında sorun varsa, kısmi bir aksaklık, cihaz kaynaklı durumlar ve hesapla alakalı olası olumsuzluklar aklımıza gelmeli.
 2. Farklı bölgelerde yaşayanlar arasında yaşanıyorsa o bölgedeki internet tarafında bir problem olduğu anlamını taşır.
 3. Kişinin aşırı yaptığı şeylerin sonucunda çıkma olasılığı var.
 4. Topluluk kurallarından birinin ihlali buna sebep olacaktır. Kısmi dediğimiz bir yaptırım uygulanır. Örnek hesabınızda paylaşım yaparsınız ama mesaj atamazsınız.
 5. Instagram sistemlerinde yaşanan bir arıza veya plansız çalışma.

Daha çok şey aklımızda var ama bunları yazamaya gerek yok diye düşünüyoruz.

Instagram DM mesaj gitmiyor için olası adımlar

Herhangi bir seçeneği denemeden önce, bir kaç ilde tanıdığınız kişilerle görüşüp onlarda sorun yaşamakta mı diye test edin. Malum herkes her gün mesaj atmıyor. Tabi bulunduğunuz il içinde test edin.

 1. Gerekli kontrollerden sonra aşağıdaki sıralamadakileri deneyelim.
 2. Telefonun ve internetin yeniden başlatılması ilk denememiz olacak.
 3. Mobil ve WiFi ile deneyelim. Herhangi birinde sorun varsa diğerinde sorun oluşmayacak.
 4. Bilgisayar yardımı ile hesabınızı kontrol edin.
 5. Farklı mobil cihazlarda denemenizi de öneriyoruz.
 6. Kullandığınız telefonun saklama alanının yeterli olduğundan emin olun. Artı tarih kısmının doğru olmasına özen gösterin.
 7. Oturumunuzu sonlandırın. Aynı zamanda başka cihazlarda açık oturumlarınız varsa onları da çıkışa atın. Ayarlardan bunu yapmanız kolaydır.
 8. Hesap tarafında olası sorunlarda şifre değiştirmenin işe yaradığı zamanlar oluyor.
 9. Eskiden sık olan şimdilerde pek görmediğimiz dns sorunundan dolayı da bir ihtimal yaşanır. Burada elle birden çok dns adreslerini denenmesini öneriyoruz. Her dns’ den sonra modemin kapatılıp açılması da gerekiyor.
 10. Ceza şeklinde bir şeyler uygulanmış ve herhangi bir bildirim size ulaşmadı ise, önce başka internet bağlantılarını kullanarak deneyin ve sonrasında başka telefonla. Baktınız aynı şekilde devam ediyor o zamanda ertesi güne kadar hiç bir şekilde kullanım yapmayın.
 11. Farklı kullanıcılarla görüşüp birebir test edin.

Bunlardan sonra Instagram DM mesaj gitmiyor hatasının çözüme ulaşacağını düşünüyoruz. En azından genelde yaşanmıyor ise çözülecektir.

Hesap tarafında yapacağınız işlemler

Instagram DM mesaj gitmiyor hatasına yönelik hesabınızı işletmeye çevirmek sureti ile geçici bir çözüm olasılığınız var. Birde hesabın şifresini tarayıcı kullanarak değiştirip denenmesi nadir iş görmekte.

instagram destek hatti mail 1
Instagram DM mesaj gitmiyor çöktü mü?

Duruma göre hesabınızı işletmeye dönüştürerek geçici sorunların çözümünü sağlayacaksınız. İstediğinizde tekrardan eski profile dönüş yaparsınız.

Her türlü denemeden sonra yardım sayfasını kullanmak isteyenlerin dikkat edecekleri şeyler olacak. Sorun bildirimlerine yanıt alamayanların bir süre bekledikten sonra tekrar talep göndermelerini öneriyoruz. Sürekli peş peşe işlemler yapanlarda farklı sorunlarda görülmesi mümkündür.

Telefondan kaynaklı DM gitmiyor sorunu

Farklı bir cihazda sorunsuz kullanım yapanların kendi cihazlarında ne türlü işlemler yapacağını anlatacağız.

Telefonun yazılımının ve uygulamaların güncel olduğundan emin olun. Eğer telefon çok eski ise, uyum sorunu veya yeniliklerden bazılarının düzgün çalışmadığı olur. Eğer telefon hala güncelleme alıyor ise, Instagram’ ın kaldırılıp yeniden kurulması ve duruma göre aşağıdaki önerinin uygulanması gerekiyor.

Android için geçerli adımlar şöyle:

 • Samsung modellerde “Uygulamalar” alanında Instagram aranır,
 • İçeriğine girdiğinizde önbelleği, veriler ve güncellemeler kaldırılması sağlanır,
 • Telefon yeniden başlatılıp gerekli testler yapılır,
 • Duruma göre önceki Instagram versiyonları ile denemeye geçilir.

Instagram DM gitmiyor iPhone tarafında uygulayacağınız adımlar ise şöyle:

 • Geneldeki sıfırla aktar alanından sıfırlaya dokunup,
 • Önce ağ ayarı sıfırlanır,
 • Deneme yaptıktan sonra duruma göre tüm ayarlar sıfırlanacak.

Bu adımları fabrika ayarı ile karıştırmayın. Ağ işlemi daha önce bağlantı yaptığınız kablosuz ağların bilgilerinin sıfırlanması ve internetle alakalı bölümlerin ilk hale dönmesi denemek. Ayarlar ise, cihazdaki kişisel kullanıma yönelik yaptığınız ayarlardır. Örnek zil sesi atamanız kalkar ve ilk aldığınız şekildeki zil sesine döner.

Instagram gönderi gizleme

Ünlü resim paylaşım uygulamasında zaman zaman güncellemeler yapılarak arayüzde değişimler yaşanır. Bu pek sık olmasa da beklemediğimiz zamanlarda karşımıza çıkar. Kullanıcıya göre olumlu görüş belirtenler olduğu gibi olumsuz yanıtlarla da karşılaşırız. Malum kullanıcıların alıştığı bir şeyin değişmesi bazen kafaları karıştırır.

Instagram en çok kullanılan resim paylaşma uygulamasıdır. Yüzbinlerce kişi resimlerini sevdikleri ile paylaşmaktadır. Bu haberimizde Instagram uygulamasında gönderilerinizi nasıl gizleyebileceğinizi anlatacağız.

Instagram’ da paylaşmış olduğunuz gönderileri bilgisayar üzerinden kendi web sayfasına girerek gizlemeniz mümkün değildir. Bunun için bilgisayarınıza mobil uygulamalarını çalıştıran programlar yüklemeniz gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızdan yapmak istemiyorsanız mobil cihazınızdan bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Mobil cihazınızdan instagram gönderilerini gizleme işlemlerini sizlere adım adım anlatmaya çalışacağız.

Instagram gönderilerin gizlenme adımları

 • İlk olarak cep telefonunuzda uygulamalar simgesine tıklayınız. Uygulamalar simgesi nokta gurubu şeklindedir,
 • Uygulamalar bölümüne girdiğinizde telefonunuzda varsayılan olarak gelen ve sizin sonradan yüklediğiniz uygulamaları göreceksiniz. Bu uygulamalar içerisinden instagram uygulamasına giriş yapınız.
 • Daha sonra açtığınız uygulamada kendi hesabınıza giriş yapınız.
 • Profil sayfasına girdikten sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya tıklayınız. Aşağıdaki resimde bu üç noktayı görebilirsiniz.
 • Bu üç nokta ile instagram seçeneklerine giriş yapmış olacaksınız. Bu seçenekler içerinde bulunan en alt sırada yer alan Gizli hesap yazısını göreceksiniz. Gizli Hesap yazısının karşısında bulunan tuşu aktif hale getiriniz. Pasif halde iken gri olan tuş aktif hale geldiğinde yeşil olacaktır. Bu işlemden sonra gönderileriniz gizlenecektir.

Burada anlatmış olduğumuz adımları tersten takip ederek de gönderilerinizi görünür hale getirebilirsiniz. Yani Seçenekler menüsü, Gizli Hesap bölümünde yer alan tuşu aktif konumdan pasif konuma getiriniz. Pasif konumdayken tuşun rengi gri olacaktır.

Instagram DM mesaj gitmiyor hatası ve paylaşım gizlemeye yönelik önerilerimiz inşallah işinize yaramıştır.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir