Instagram doğrulama mesajı gelmiyor sorunu

Andronova
By Andronova
5 Minimum Okuma

Instagram doğrulama mesajı gelmiyor her dönemde karşılaşılan en sıkıcı sorunlardan biridir. Acil hesabınıza ulaşmak istediğinizde bir dizi güvenlik sıralamasına maruz kalırsınız.

Sponsorlu reklam

Doğrulama kodunun alınması, yalnızca aktif olan numara ve mail adresleri için geçerlidir. Bu sebeple, eski numarası instagram hesabı üzerinde kayıtlı olan insanlar, kodu alamama problemi yaşayacaktır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Burada neden kod telefona gelmiyor şeklinde soruların cevabı için hazırladığımız bilgilerden sonra birde ek önerilerimiz yer almakta. Neden kısmında aynı zamanda denenmesi gerekenleri bulacaksınız.

Sponsorlu reklam

İlk analiz çok önemlidir. Aşağıdakilere bakmadan önce deneme amaçlı uygulayacağınız adımlar olacak. Örnek telefonun yeniden başlatılması, normal şekilde mesaj alıp almadığının kontrolü, başka uygulamalarda kod testi ve farklı internet bağlantılarının kullanılması. Tabi başka bir telefondan veya bilgisayar kullanılarak denenmesi da yararlı olacak.

Doğrulama mesajı neden gelmiyor?

Eskiye nazaran azda olsa hala devam eden bir problem olarak görüyoruz. Operatörünüzle alakalı olduğunu söyleyenler olduğu gibi sizden kaynaklıdır diyenlerde oluyor. Yazılarımızın bir kısmını tecrübelerimizle oluşturuyoruz ve buradaki durumu eskiden bize çok sorulurdu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Çok eskiden gelmeme sebeplerinin başını sistemlerindeki uyumsuzluklarla açıklayabilirdik. Tabi biraz sonra yazacağımız nedenlerde bunun içerisinde yer alıyor. Instagram doğrulama mesajı gelmiyor için olası sebepler zamanla değişeceğini belirtmek istiyoruz.

 1. Çok fazla talep gönderilmesinden dolayı kısıtlanabilirsiniz.
  • Sürekli peş peşe kodun istenmesi nedeni ile güvenlik gereği belli süreliğine işlem yapma engeli uygulanır.
 2. Hesabınızı kullanırken yapmış olduğunuz herhangi bir şeylerin buna neden olması mümkün.
  • Aşırı yapılan her şeyi şüpheli olarak algılanma. Çok yoğun peş peşe takipçi gelme veya takip etme gibi.
  • Farklı yerlerden girip çıkmak gibi. (VPN veya farklı bağlantılarla)
  • Profil alanının doldurulmaması. (Ek doğrulamalar istenmesi mümkün)
 3. Bildirim mesajlarının kapatılması. Ya da yurtdışından gelen mesajların engellenmesi.
  • Normal sms engeli ve bildirimlerin kapatılması.
  • Yüklü olan koruma uygulamasının engellemesi.
 4. Hatla alakalı durumlar.
  • Operatörde yaşanan aksaklıklar.
  • Yurtiçinde veya dışında çıkan beklenmedik arızalar.
  • Belli bir zaman ödenmemiş faturadan dolayı hattın iki taraflı engellenmesi sonucunda böyle bir şey uygulanır.
  • Hatta uzun zaman TL yüklenmemesi ve fatura ödenmediğinde yapılan kısıtlanmanın kaldırıldıktan sonra bazen hat askıda kalabiliyor.
 5. Sosyal ağın yapmış olduğu güncellemeler.
  • Çıkarılan yeni versiyonun problem çıkarması.
  • Kullanıcıların hesapların
 6. Telefonla alakalı olma durumları.
  • Telefonla uyumsuzluğun yaşanması.
  • Yer olmamasından dolayı sistemin düzgün çalışamaması.
  • Tarih alanında yanlışlık varsa problem yaşatması.
  • Virüs olma ihtimali bulunması.

Gibi nedenlerden oluşmakta. Bu liste daha geniş olduğunu belirtelim.

instagram telefonuma kod gelmiyor hatası
Instagram doğrulama mesajı gelmiyor sorunu

Instagram doğrulama mesajı gelmiyor için adımlar

Bu yöntemler:

 • Mail adresine kod gönderilmesi sağlanır.
 • Ağa destek talebinde bulunacağınız bir bölüm açıldığında başvurunuzu yaptığınızda bir süre beklemeniz gerekir. Bunun için haftalık başvuru tekrarını öneriyoruz.
 • Hem uygulama ile hem bilgisayardan doğrulama alanına geçip geçmediğinizi denemenizi öneririz.
 • Bildirimlerin diğer sosyal medya hesaplarında da geliyor mu gelmiyor mu test edin.
 • SMS engel kaldırma kodlarını çalıştırın. Artı f yazıp 3266 numaraya sms atarak gerekli testi başlatın. Bu bildirim için kullanılan testlerinden birisidir.
 • Uygulamadan girerken bazen uyarı alındığında “Yardım” yazana dokunduğunuzda size bir iletişim yöntemi sunduğu oluyor. Bu alana bazen şifrenin sıfırlaması sırasında “Yardım” adlı alandan ulaştığımızda oluyor.
 • Facebook tarafında kullanılan formlarla yardım talebini göndermeye çalışınız. Yazının sonunda örnek haberi bulacaksınız.

Birde güvenilir denilen cihazlardan direk giriş yaparak deneyelim. Bunun için daha önce hangi cihazlarla hesabınızı kullandıysanız tekrar denemenizi öneriyoruz. Ulaşırsanız ayarlarını açınız ve ek giriş yöntemlerinden bir kaçını daha kullanınız. Örnek Facebook hesabının bağlanılarak kullanılması gibi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
Instagram telefona kod gelmiyor
Instagram doğrulama sms gelmiyor

Açılması beklenen öneri bir kapı varsa kullanılması

Bu yöntemlerin her birinde, eski numaraya gönderilen kod alınarak numara güncelleme adımına geçilmesi. Tabi pek sık böyle bir adımla karşılaşmıyoruz. Lakin biraz zorladığımızda bir şekilde bir kapı açılıyor.

Gönderilen kod sorununun ortadan kaldırılması için kullanılan en kolay ve kısa yöntem, mail adresine kod gönderilmesine dayanır. Bu yöntemde ağın giriş sayfasına gireceksiniz ve ‘şifremi unuttum’ ile açık olan mail oturumuna bağlanılarak direk yeni şifrenin belirlenme adımı olacak. Bu birbiri ile bağlantıya geçerek oturum açmayı sağlayan yöntemlerden biridir.

Yukarıdaki işlemin mantığı instagram üzerinde kayıtlı olan mail adresine şifre yenileme linki atılması. Bu linke girildiği zaman, sıfırlamanın olduğu yeni bir şifre istendiğini belirten bir ekran gelir. Yeni şifre hazırlanarak giriş yapılan hesapta numara güncelleme önerisi ile son adım tamamlanmış olur.

Instagram doğrulama mesajı gelmiyor için ilk deneme seçeneklerinin uygulanmasından sonra çözüm yazımızı incelemeniz gerekiyor.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak