Instagram dolandırıcılığı şikayet hattı

Instagram dolandırıcılığı şikayet etme

Alışveriş dolandırıcılığını şikayet etmek için bir hat arayanlara, Instagram dolandırıcılığı şikayet hattı adlı köşemizi hazırladık.

Andronova

İnternette sahte alışveriş siteleri veya sosyal medya hesapları üzerinden sahte satışlar yapan hesaplar çoktur. Özellikle Instagram üzerinden dolandırıcılık yapanlar sayısı baya var.

Instagram dolandırıcılığı şikayet etme adresleri olarak en bilindik kanal genelde savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır. Normalde bir çoğunun ilk yaptığı ilgili sosyal ağa destek talebinde bulunmak oluyor. Lakin sosyal medya ağı sadece büyük ihtimal ilgili hesabı askıya alma veya kapatma işlemini yapacaktır. Lakin mağdur olunma durumlarında hukuki olarak iş size düşecek.

Haberde Instagram dolandırıcılığını şikayet etmek için ne gibi yöntemler izlememiz gerektiğinden söz edeceğiz.

İlk olarak sizin üzerinizden başkalarını da dolandırmaya çalışıyorlarsa direk ilgili sosyal medyanın destek bölümüne bir talepte bulunun. Sonrasında yasal süreç için aşağıdaki detayları inceleyin.

Instagram dolandırıcılığı şikayet hattı

Alışveriş dolandırıcılığı için en iyi başvuru kanalı Adliye oluyor. Elinizdeki kanıtlarla bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Nasıl yazacağını bilmeyenler ilgili Savcılıktan bir örneğine bakara yazabilirler. Ya da yardımcı olacak bir personelle görüşmeleri de mümkün. Zaten bununla alakalı çok sayıda hazır dilekçe örnekleri bulunuyor. Hadi Instagram dolandırıcılığı şikayet etme adımlarına geçelim.

Cimer veya Emniyet üzerinden şikayet etme

Cimer kanalını kullananlar oluyor. Buraya oluşturduğunuz kayıtta Adalet Bakanlığı veya Emniyet seçilerek işlem yapılıyor. Buradan dönüşler ise, size en yakın karakoldan yapılmakta. Aranarak şikayetçiyseniz dilekçenizi almamız gerekiyor diyerek sizi ilgili karakola çağıracaklar.

Size ufak bir tüyo verelim. Bu kanalların tümü sürecin yavaş işlemesine sebep olacak. Önerimiz bulunduğunuz ildeki Adliyeye giderek Savcılık ön bürosundan başvuru yapmanız olacak.

Instagram üzerinden şikayette bulunma

Bunun için ilgili satış sayfasının profiline girip profil ekranından şikayette bulunun. Kanıt olarak elinizdeki yazışma ve para makbuzunu iletin. Geri dönüşler için bir kaç gün beklenir ve geri dönülmediğinde tekrardan başvuru yapılır.

Instagram dolandırıcılığı şikayet adresleri

  • www.cimer.gov.tr
  • [email protected]
  • Konu hakkında telefonla destek almanız için Emniyet Siber 312 462 55 00

Yazımızın devamında alışveriş yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu da aynı bir konudur.

instagram dolandiriciligi sikayet etme
Instagram dolandırıcılığı şikayet hattı

Doğru alışveriş yöntemleri nelerdir

Günümüzde alışveriş çılgınlığı gitgide ciddi oranda artmış bulunuyor. Ve hiç hız kesmeden artmaya da devam ediyor. Alışveriş bazen insanlar için keyfi, bazen zorunlu ihtiyaç olarak değişiyor fakat hangi şartlarda olursa olsun genel olarak alışverişin genel olarak sevilen bir aktivite olduğu kaçınılamaz bir gerçek. Alışveriş bazen insanları çok çok mutlu eder fakat bazen alışveriş insanları mutlu ettiği kadar da bi o kadar üzer çünkü artan piyasa fiyatları ve yaptığımız sınırsız alışveriş cüzdanımızın bir nebze olsun boşalmasına sebep olabiliyor.

Bazen kendimizi alışverişe o kadar çok fazla kaptırıyoruz ki nerede olduğumuzun, neler aldığımızın, nasıl göründüğümüzün ve en önemlisi baktığımız ürün bize lazım mı, ihtiyaç var mı cümlesinin hiçbir önemi kalmıyor ve o şeyi yaparken, alırken buluyoruz kendimizi. Ve bu bir süre sonunda insanları gerçekten zorlayan bir durum olarak düşünülebilir çünkü bir zaman sonra para yönetimi gittikçe zorlaşacaktır. Bunun için doğru alışveriş yöntemlerini bilmek oldukça önemlidir.

Gereksiz harcamalardan uzak durun

Doğru alışveriş yapmak hem zamandan, hem parasal anlamda gerçekten huzura ve refaha kavuşturacaktır. Bu sebepten doğru alışveriş yöntemlerini bilmek çok çok önemlidir. Örnek verecek olursak doğru alışveriş yöntemleri için alacağınız şeyin ne kadar ihtiyaç doğrultusunda olduğu çok iyi bilinmelidir. Gereksiz masraftan olduğunca kaçınılmalıdır. Gereksiz masraf yapmak yerine daha ihtiyaç olunacak, daha ihtiyacımız olan bir şey alınması çok daha iyi bir tutum olacaktır. Ve belki de en dikkat çekici, en önemli şey dışarı çıktığınızda alacak şeyleri çok net bilmekten geçmektedir.

Ürün listelemesinden yararlanın

Alacağımız şey elimizde net bir şekilde liste olarak olursa başka ürünlerin kafamızı kurcalamasını bir nebze de olsa engellemiş oluruz. Alacağımız ürün alışveriş boyunca aklımızda olursa girer, bakar, beğenir, alır ve çıkmak durumunda kalırız.

Alışveriş yaparken bir diğer çok önemli faktör ise alacağımız şeyin fiyatıdır. Aynı üründen farklı fiyat kategorisinde birçok muadili olabilir. Daha iş gören fakat fiyat olarak biraz daha uygun bir ürün sizi ciddi anlamda maddi anlamda feraha kavuşmak için ufak adımlar olabilir. Alacağınız ürün ihtiyaç listenizde olmasına ve fiyat bakımından uygun olmasına çok dikkat etmeliyiz.

Güvenilir yerlerden alışveriş yapın

Alışveriş yapılan yerlerin güvenirliği çok önemlidir. Bir çoğu sosyal medya üzerinden yapılan satışları güvenli olarak algılar. Lakin en sıkıntılı yerler buralardır. Bir çok sahte giyim sayfası üzerinden dolandırılanlar var. Hele hele yorumlara aldanıp ürün alanlarda oluyor. Lakin bu yorumları zaten dolandırıcılar yapıyor.

Sıradaki öneri konumuz: Instagram destek hattı

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın