Instagram fotoğraf değiştirilemedi profil fotoğrafını değiştiremiyoruz

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Instagram fotoğraf değiştirilemedi. “Şu anda profil fotoğrafını değiştiremiyoruz. Bu sırada mevcut fotoğrafın görünmeye devam eder” hatası çıkanlarda kullanıcıların bir şey yapmadan beklemelerini öneriyoruz. Dün başlayan geçici uygulama aksaklığı diyebiliriz.

Teknoloji destek

Zaman zaman profil resmi değiştirilemedi hatası ekrana gelebiliyor. Metin bazen değişerek geliyor olsa dahi yine aynı sebeplerden dolayı yaşanmakta.

Çözümünde deneyeceklerinizden önce kontrol etmeniz gereken önemli seçenekler var. Şöyle ki;

 • Uygulamayı açarken veya profil alanına girer girmez uyarı çıkabilir. Buradaki daha ilerlemiş bir durumdan dolayı çıkıyor diyebiliriz.
 • Anlık test etmeniz için bilgisayardan işlemleri yapmaya çalışınız.
 • İnternet bağlantınızı değiştiriniz. Mobil ile kullananlar kablosuz olarak denesin.
 • Varsa diğer hesaplarınızla da deneyiniz.
 • İnternet paylaşımlarına bakınız. Özellikle sosyal medyada yapılanlar arasında bu konu paylaşılıyor olabilir.

Makalede aynı zamanda ızgara sorunlarında yapılacaklardan söz edeceğiz.

Fotoğraf neden değiştirilemedi yazıyor?

Fotoğraf neden değiştirilemiyor sorunun çıkış temelinden bahsedeceğiz. Bunu her yıl görebiliriz ama farklı metinler çıkabilir. Örnek 2022′ de çıkan yazı 2023′ de daha değişik olabilir. Lakin hepsinin aynı şeyi anlattığını söyleyelim.

Tahminen çıkma nedenlerinden bahsedeceğiz. Şu an oluşan bir sıkıntı var ve sanki bazı bölgelerde bulunanlarda çıkmayabiliyor. Örnek biz böyle uyarıyla şu an karşılaşmıyoruz.

 1. Uygulamanın bulunduğu ülkede, sunucularında veya ülkemizde sorun olabilir.
 2. Kullandığımız telefonlardan, internetten ve hesaplardan alakalı olma olasılığı bulunuyor.
 3. Bir şeyi peş peşe çok fazla yapan hesapların şüpheli görülerek karşınıza engel çıkarması.
 4. Sistemde bir şeyin yolunda gitmemesi nedeniyle kullanılan versiyonun yanıt vermemesi.
 5. Güncelleme yapılmasından dolayı yeni versiyona geçiş yapanlarda yaşanması.
 6. Ceza alan hesapların bazı alanları kullanması kısıtlanabilir.

Daha yazacaklarımız olacaktır. Lakin bugün devam eden problemin kullanıcılarla alakalı olmadığını belirtebiliriz. Temel nedeni ağ tarafında görülen şeylerle izah edilebilir.

instagram fotograf degistirilmedi 2
Instagram profil fotoğrafını değiştiremiyoruz

Profil fotoğrafı değiştirmek için deneyecekleriniz

Instgaram profil fotoğrafı nasıl değiştirilir sorularına cevaben hazırladığımız içeriğimiz tamamen haber amaçlı hazırlanmıştır. Yardım isteyenlerin özel hatları araştırmalarını önerebiliriz.

 1. İlk denemenizi önerdiğimiz adım tarayıcı üzerinden denenmesi olacak. Bu ister mobille ister bilgisayarla yapılabilir.
 2. Varsa bir başka hesabınızla test ediniz.
 3. İnternet aksaklıklarını hesaba katarak hem mobille hem WiFi ile bağlantıyı yaparak ayrı ayrı denenmesi önerilir.
 4. Uygulamanın kaldırılarak önceki versiyonlarından birinin kurulmasını öneriyoruz. Bu çok sayıda problemde denenler arasındadır.
 5. Uygulamanızın ayarlarında yer alan oturum sonlandırma seçeneğini kullanınız. Çıkışa attıktan sonra tekrardan girip deneyiniz.
 6. VPN kurarak birde böyle deneyiniz. Bu internetle alakalı tüm kısıtlamalarda ve erişim sorunlarında kullanılan yöntemlerden biridir.
 7. Uygulamaya giriniz ve ayarlarında hesap türü denilen bir alan var. Buradan işletmeye veya pro. olana geçiş yapılmasını kesinlikle önermekteyiz. Endişelenmeyin, sonra tekrardan kişisele dönebiliyorsunuz. Artı paylaşımlarınızdan bir şeyler silinmeyecek.

Android telefonda denenecekler

 • Telefondan sebep böyle bir sıkıntı çıkıyor ise,
 • Uygulamalar adındaki alana giriniz,
 • Instagram’ ın üstüne dokunun,
 • Gelecek alanda sanırız 3 seçenek bulunacak ve bunların teker teker çalıştırılması gerekecek.

Her birine dokunduktan sonra diğerine geçmeden önce deneyip ve uyarı almaya devam ederseniz işte o zaman diğerine dokunacaksınız.

iPhone kullanıcılarının yapacağı ise, genel adlı bölüme girip orada bulunan sıfırla içerisinde ağın sıfırlanması yapılması gerekiyor.

instagram fotograf degistirilmedi 3
Instagram fotoğraf değiştirilemedi profil fotoğrafını değiştiremiyoruz

Gelelim diğer konumuz olan ızgara meselesine.

Açılmayan veya silinen ızgaralarda yapılacaklar

Reels profil ızgarasına geri getirme konusuna ışık tutacağımız bu yazıda ayrıca instagram uygulaması, profil ızgarası, reels gibi konulara da eğileceğiz. Reels videolarınızın profil ızgarasından nasıl kaldırılabileceğinin yanında profil ızgarasına nasıl geri getirme işlemi yapabileceğiniz ile ilgili de bilgi paylaşımı yapacağız. Genellikle kullanıcılar reels ya da farklı bir paylaşımlarını istem dışı sildiklerinde ızgaraya geri getirme işlemi yapmak isterler. Çoğu zaman bu paylaşımlar bilinçli bir şekilde silinmemiş olur.

6 Ekim 2010 yılında Facebook tarafından geliştirilerek piyasaya sürülen uygulama instagram uygulamasıdır. Ortaya çıktığı tarihten itibaren dünya çapında geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlayan instagram uygulaması 2016 yılında hikayeler bölümünü aktif hale getirdi. IGTV ise 2018 yılında instagram uygulamasına bağlı olarak yayın yapma imkanı sundu. Reels ise 2020 yılında instagram dünyasına katıldı. Reels 15 ile 30 saniye sürebilen bir video çeşididir. Profil ızgarası dediğimiz şey ise sizin paylaşımlarınızı görebildiğiniz kendi ana sayfanız yani profil sayfanızdaki bölümdür.

Silindi, geri getirme

Reels ya da diğer paylaşımlarınız kendi kendine silinmez. Bunların silinmesi için iki yol vardır ki birini anlamamanız mümkün değildir. Paylaşımınız takipçileriniz tarafından instagram’a şikayet edilir ve instagram bu paylaşımı ya da reels videonuzu sakıncalı bulursa kaldırabilir. Bu durumda bir bildirim alırsınız.

Ayrıca yüksek ihtimalle hesabınız da askıya alınır ya da paylaşımlarınız sınırlandırılır. Bu sınırlandırma çok uzun süreli değildir. Çoğu zaman 48 saat içerisinde eski halinize dönersiniz. Bunun dışında reels videolarınız istem dışı bir şekilde sizin silmeniz ile profil ızgarasına elveda der.

Eğer siz bu işlemi yapmamışsanız hesabınızın şifresinin kırılmış olabileceği gerçeği ile yüzleşmelisiniz. Eğer farklı bir işlem yapmak istiyorsanız ancak yanlışlıkla reels ya da farklı bir paylaşımınızı profil ızgarasından silmişseniz eskiden bu konuda yapılabilecek hiçbir şey yok derdik.

Tekrar telefonunuzdan ya da paylaşımı sakladığınız bir aygıt varsa o bölümden bularak paylaşmanız gerekliydi. Ancak son zamanda ağ farklı bir çözüm ile kendini güncelledi. Artık 30 gün içerisinde bilinçli ya da bilinçsiz sildiğiniz herhangi bir paylaşımız ayarlar bölümündeki yakında silinenler sekmesi içerisinde bekletiliyor. Bu bölüme girerek paylaşımınızı ya da reels videosunu geri getirme işlemi yapabilirsiniz.

Yukarıdaki durum bazen sistemde çıkan arızalarda da karşınıza çıkabiliyor.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.