Instagram fotoğraf kalitesi neden düşüyor nasıl artırılır

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Instagram fotoğraf kalitesi düşüyor arttırma uygulaması veya kalite arttırma siteleri kullanılabilir. Ama önce buna neden olan sebeplerin incelenmesi gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sosyal ağlarda fotoğraf dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan instagram ağında gelen yenilikler büyük kitleleri peinden sürükledi. Özellikle rakip ağ TikTok’ tan esinlenen Reels özelliğiyle ciddi ciddi büyük başarı elde ettiğini söyleyelim. Rakip ağdaki abuk sabuk paylaşımlara göre daha kaliteli paylaşımlarla karşılaşabilirsiniz.

Bize göre yakın yıllarda yaptığı güncellemelerle en kullanışlı ikinci ağ olmuştur. Şirketin meşhur bir başka ağı Facebook’ un ise bizde son yıllarda hiç bir anlamı bulunmuyor. Artık gereksizmiş gibi geliyor ve vaktimizi harcamaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Çok nadir hesabımızı kontrol etmeye başladık. Büyük ihtimal çoğu genç kullanıcınında böyle düşündüğünü düşünmekteyiz.

Evet gelelim konumuza. Bir çok ağda yaşanabilecek sorunlarla ilgili içerikler hazırlıyoruz. Bu yazımızda Instagram fotoğraf kalitesi düşüyor sorununu ele alacağız.

Instagram fotoğraf kalitesi neden düşüyor

Genel olası sebeplerden bahsedeceğiz. Lakin kullanıcıyla alakalı olan nedenler daha çok gibi. Test etmeden net bir sebep olmayabilir.

 1. Atılan fotoğrafın formatıyla alakalı olabilir.
 2. Fotoğrafın aşırı büyük veya küçük olması bunu etkileyebilir.
 3. Paylaş ekranına eklerken farklı ekleme yöntemi seçilebilir.
 4. Paylaşım yapılan görsel bir başka yerden gönderilmiş veya indirilmiş olabilir.
 5. Cihazın çekim kalitesi düşük ve siz küçük ekrandan baktığınızda bunu fark edememiş olabilirsiniz.
 6. Çekilen görsel sıkıştırılmış olabilir. Bu işlemde fotoğraf kalitesi bozulmuş diyebiliriz.
 7. Cihazınızda yeterli boş alanın olmamasından dolayı kalite sorunları görülebilir.
 8. Muhtemel çekim hataları ve yanlış ayarlamalardan kaynaklı olma olasılığı da bulunuyor.

Çekimde açı, ışık, renk kaitesi ve donanım kalitesi gibi etkenleri göz ardı etmeyiniz. Yukarıdaki maddelerin hepsine dikkat edilmesi gerekiyor. Test için farklı bir telefondan da denenmesi daha sağlıklı olacaktır. Birde hesap ayarlarınızı kontrol ediniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Instagram fotoğraf kalitesi neden düşüyor
Instagram fotoğraf kalitesi neden düşüyor

Instagram fotoğraf kalitesi nasıl arttırılır?

Fotoğraf kalitesi arttırma işlemi için yukarıdakiler dikkate alınabilir. Sebepler çözüme ulaşmak için önemli adımlardır.

Çekimler sırasında sabit tutacak yardımcı araçlar kullanılabilir. Örnek tripod işinizi rahatlıkla görecektir. Artı çekimde gerekli ayarları deneme yoluyla iyi bir hale getirebilirsiniz.

Paylaşacağınız görsellerin görüntüsünden memnun değilseniz yapacağınız udak tefek işlemler işinizi çözebilir. Özellikle belli başlı daha önce çekilen resimleri ısrarla kaliteli şekilde yayınlamak istiyorsanız o zaman fotoğraf kalitesini arttırma programı kullanabilirsiniz. Ya da online resim kalitesi arttırma siteleri tercih edilebilir.

Çoğumuz kullandığımız cihazların tam özelliklerini bilmeyiz. Bazılarımız ise gerekli ayarlamaları düzgün yapamayız. İnternette çoğu şeyi araştıranların bazıları bunu araştırmadan çok fazla deneme yaparak bir yol ararlar. Evet bu bir yola götürecek ama önce araştırmak daha kısa sürede istediğimize ulaşmamızı sağlayacaktır.

 • Her ayarı yaptıktan hemen sonra bir test çekimi yapınız.
 • Uzun süre açık kalmış cihazların kapat aç yapılmasını öneriyoruz.
 • Kalite ayarlarını yaparken aynı zamanda çözünürlük değerlerini kontrol ediniz.
 • Çekim formatını değiştirerek deneyiniz.
 • Farklı hazır görsellerde paylaarak test ediniz.
 • Uygulamanın kullanılan telefonlarla yaşadığı uyum aksaklıkları olasılığını düşünmek gerekiyor. Farklı telefondan denendikten sonra duruma göre versiyon güncel değilse güncelleyiniz. Son versiyon veya belli bir sürüme kadar desteği bulunuyorsa birde kaldırın ve önceki bir sürümü kurun.
 • Bir ihtimal hesabınızın türünü değiştirip deneyebilirsiniz. Bu ne paylaşırsanız paylaşın aynı sıkıntı oluyorsa denenebilir. Ayarlardaki hesap alanından işleminizi yapabilirsiniz.
 • Paylaşımdaki yöntemi farklı şekilde yapınız. Örnek Reels, IGTV ve hikayelerde ayrı ayrı deneyelim. Galerinin içerisine girip kısayol olarak paylaşanlar birde uygulamanın kendi paylaş alanından deneyebilir. Bir yerden görüntü alanların o görüntüyü yine aynı öneri şekilleri kullanarak paylaşmayı denesin.
 • Sorunlu olarak görülen resimleri birde bilgisayar üzerinden paylaşım yapmaya çalışınız.
 • Online resim netleştirme ve fotoğraf netleştirme programı kullanarak deneyebilirsiniz.

Instagram hikayelerde fotoğraf kalitesi düşüyor mu?

Instagram hikayelerde fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu bazen farklı sebeplerden ortaya çıkabiliyor. Bir şeylerin kontrol edilmesinden önce acaba başkalarında da bu problem oluyor mu diye araştırmak gerekiyor.

Çok sık olan bir şey değil lakin olması mümkün olan bir problemden söz etmek istiyoruz. Geliştiriciler bazen çıkaracakları sürümleri tam kontrol etmeden çıkardığı oluyor. Ya da fark edemeyebiliyor. Bazı modellerle uyum sorumu çıkaran güncellemeler yapabiliyor. Bu fark edildiğinde acil yeni versiyon çalışması yapılıyor. Tabi kullanılan cihazın yeni sürümlere olan desteği sonlanmışsa ve bu sıkıntılı versiyonlardan birini kullanıyorsa o zaman eskilere dönüş yapılması gerekir.

Unutmadan yüklenen videolarında kalitesinin karşılaştırılması gerekebilir. Yaşanan durumun netleştirilmesi adına farklı hesapla ve telefonla kontrol edilmesinin sağlıklı olacağını düşünmekteyiz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir