Instagram gönderin kaldırıldı (Topluluk kurallarına aykırı)

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Instagram gönderin kaldırıldı bildirimiyle pek çok kullanıcı karşılaşmış olabilir. Instagram dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olduğu için topluluk kurallarına çok dikkat edilmektedir. Bu nedenle topluluk kurallarına dikkat edilmeden paylaşılan bir gönderi Instagram tarafından tespit edilerek kaldırılabilir. Aynı zamanda takipçilerin şikayet etmesi üzerine de bu gönderiler kaldırılabilmektedir.

Teknoloji destek

Instagram topluluk kurallarına aykırı olarak bir gönderi paylaşmak, Instagram üzerindeki diğer kullanıcıları rahatsız edebilmektedir. Aynı zamanda çok farklı kültürlerden insanlar olduğu için ve herkese hitap eden bir platform olması için bu topluluk kurallarının olması şarttır. Aksi takdirde böyle bir uygulama getirmeseydi pek çok kişi bu uygulamayı kullanmayacaktı.

Instagram’ da topluluk kuralları olmadan paylaşım yapılabilseydi çok daha farklı bir platform olabilirdi. Bunların önüne geçebilmek için topluluk kuralları konuldu. Fakat bu kuralların tam olarak ne olduğunu bilmeyen kullanıcılar ihlal edebilmektedir. Bunun üzerine başka kişiler tarafından topluluk kurallarının ihlal edildiği düşünülerek şikayet edilebilir.

Instagram tarafından incelenen bu gönderide gerçekten topluluk kurallarına aykırı bir şey varsa o gönderi kaldırılmaktadır.

Instagram kullanıcısına bu gönderiyi kaldırmak için bildirim gitmemektedir. Direk olarak kaldırıldıktan sonra kişiye bilgi verilir. Aynı zamanda sürekli topluluk kuralı ihlali yapan hesap bir süre Instagram tarafından tamamen kaldırılabilir.

Instagram topluluk kuralları nelerdir?

Topluluk kuralları neler sorusu için liste aşağıda sıralanmıştır;

 • Instagram’ dan farklı kişilerin fotoğraflarının paylaşılması,
 • Çıplaklık içerikli görsellerin paylaşılması,
 • Cinsel organ, cinsel ilişki ve tamamen çıplaklık içeren görseller,
 • Sürekli aynı içeriği paylaşmak,
 • Türkiye’de yasal olmayan içeriklerin paylaşılması (ilaç satmak, cinsellikle ilgili hizmetler, terör,
 • Uyuşturucu gibi ürünlerin tanıtımı ve satışı,
 • Ağda bulunan diğer kullanıcıları taciz etme, şantaj yapma, aşağılama, küçük düşürme gibi davranışlarda bulunmak,
 • Din, dil ve mezhep gibi konularda ırkçılık yapmak ve bunlarla ilgili paylaşımlarda bulunmak,
 • Kişilere istemedikleri mesajlar atmak ve özel hayatı etkileyecek içerikler paylaşmak Instagram topluluk kurallarını ihlal eder. Bu gönderiler kişinin hesabından tamamen kaldırılır. Aynı zamanda sürekli bu paylaşımları yapmaya devam eden kişilere yönelik gelen şikayetler üzerine hesap tamamen kapatılır.
instagram gonderin kaldirildi 1
Instagram gönderin kaldırıldı (Topluluk kurallarına aykırı)

Instagram hesabında fotoğraf paylaşamıyorum veya video paylaşımında hata alıyorum diyerek yazanların yapması gerekenlerden bahsettiğimiz haberimizde aynı zamanda çıkabilecek olumsuzluklardan bahsettik.

Gönderin kaldırıldı uyarısında ne yapılabilir?

Biz bunu bazen Instagram gönderin kaldırıldı hatası olarak görüyoruz. Normalde ağın kurallarına uyulmamasından dolayı ufak bir yaptırım olarak bunu görebiliriz.

Cinsellikle veya atıfta bulunma durumlarında çıkabileceği gibi bir grubu etkileyecek söylemlerde de çıktığını görüyoruz. Kısaca ufak veya büyük tüm topluluğa aykırı paylaşımlarda hesabın kısıtlanması mümkün.

Geçici çıkabilecek durumlar şöyledir:

 • Anlık oluşan problemlerde çıkan uyarılar.
 • Şüpheli algılanan hesapların kısa süreliğine girişleri veya işlem yapmaları engellebilir. Örnek sürekli yanlış şifre denemelerinin yapılması veya aşırı yapılan paylaşımların tümü.
 • Hesabın eksik alanları olması ve doğrulanmadan geçmesi gereken durumlar.
 • Engellenmeye takılan cihazlar ve internet ağlarının haricinde başka bağlantı ve cihazlardan denenmesi gerekebilir.
 • Şifrenizi sıfırlamayla belki uyarının kalkması mümkün olabilir. Tabi bu güvensiz oturumlarda oluşan kısıtlamalara özel olabilir. Google tarayıcınızı açınız ve bir sekmede ağda kullandığınız e-posta hesabınızın oturumunu açık tutunuz. Başka bir sekme daha açıp instagram.com’ dan parolanızı sıfırlayınız. Burada mail olan seçenekle devam edip birbirine bağlanmasını sağlayınız.

Uygulamadaki bazı alanların kısıtlanması

Profilinize girebiliyorsunuz ama paylaşımda bulunamıyorsanız, profil bölümündeki hakkınızda olan alana bir şey yazınız. Eğer kaydet dediğinizde işlem yapmıyor ve hata veriyorsa, o gün ya sistemde olumsuz bir şeyler var, ya da yaptırıma uğradığınız anlamını taşır.

Eğer hesabınızın ayarlarında değişiklik yapmaya izniniz varsa, o zamanda oturumlarda kullanılan giriş seçeneklerinden bir kaçını daha açınız. Yani kullanmadığınız seçeneklerin açılarak bunlarla hesabınıza ulaşmanız daha sağlıklı görülebilir.

Diğer bir etkense cihazınızın tarihinin yanlış olması gerekli düzeltmeyi yaptıktan sonra telefonu yeniden başlatınız.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.