Instagram Gözetim Nedir Ne İşe Yarar?

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 7 Minimum Okuma

Instagram Gözetim nedir ne işe yarar sorusunu merak edenler için aynı zamanda aileler için Gözetim özelliği nasıl kullanılır genel bir içeriği sizlerle paylaşacağız.

Teknoloji destek

Instagram kullanıcıları, fotoğraf ve video paylaşımları yapabilir, hikayeler oluşturabilir ve diğer kullanıcıların paylaşımlarını takip edebilirler. Ayrıca, Instagram’da bir dizi özellik ve araç bulunmaktadır, bunlardan biri de “Gözetim” adlı seçenektir.

Gözetim seçeneği, Instagram kullanıcılarının hesaplarına erişen uygulamalar ve siteler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlar. Bu seçenek, Instagram hesabınızı bağladığınız tüm üçüncü taraf uygulamaları ve siteleri listeler ve bu uygulama ve sitelerin size hangi izinleri verdiğini gösterir. Bu izinler, uygulamanın ve siteye verdiğiniz erişim seviyelerini belirler ve Instagram hesabınıza erişmek için bu izinlere ihtiyaç duyar.

Gözetim seçeneği, kullanıcıların hesaplarını daha güvende tutmalarına yardımcı olur, çünkü üçüncü taraf uygulamaların ve sitelerin hangi bilgilere erişebileceğine dair daha fazla kontrol verir. Kullanıcılar, uygulamaların ve sitelerin hangi bilgilerine erişebileceğine ve hangi izinleri verdiğine dair daha ayrıntılı bilgi edinerek, gereksiz izinleri kaldırabilir veya uygulama ve siteleri tamamen reddedebilirler.

Instagram’daki Gözetim seçeneği, kullanıcıların hesaplarını daha güvende tutmalarına yardımcı olan önemli bir araçtır. Kullanıcılar, üçüncü taraf uygulama ve sitelerin hangi bilgilere erişebileceğine ve hangi izinleri verdiğine dair daha fazla kontrol sağlayarak, hesaplarının daha güvende kalmasını sağlayabilirler.

Instagram Gözetim Kullanımı

Instagram’da gözetim ayarları yapmak için hem gençlerin hem de ebeveynlerin adımları takip etmeleri gerekmektedir. İlk olarak, bir genç veya ebeveyn gözetim daveti gönderir. Davetin kabul edilmesi gerekmektedir. Gözetim daveti gönderen bir genç, hesabının gözetimini yapacak kişinin daveti kabul eden ebeveyn olduğunu onaylamalıdır. Bir genç’ in hesabının gözetimini yapmak için yalnızca bir ebeveyn atanabilir.

Instagram’da gözetim özelliği sadece 13-17 yaş arasındaki gençler için geçerlidir ve ebeveynin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Hem gençlerin hem de ebeveynlerin Instagram hesapları olması veya bir Instagram hesabı oluşturması gerekmektedir.

Ebeveynler ve gençler arasındaki uyumluluğu artırmak için Instagram, gözetim özelliği hakkında daha fazla bilgi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, Instagram’da gözetim özelliklerini kullanabilmek için iPhone ve Android cihazlarda en güncel Instagram uygulaması sürümünün bulunması gerekmektedir. Gençlerin de Instagram uygulamasını güncellemesi gerekmektedir. Ebeveynler Instagram uygulamasını güncelleyebilir veya www.instagram.com adresine giderek masaüstü veya mobil tarayıcıdan kullanabilirler.

Bazı gözetim özellikleri doğru şekilde çalışmıyorsa, Instagram uygulamasının güncellenmesi gerekmektedir. Instagram, gençlerin güvenliği için sürekli olarak yeni özellikler ve geliştirmeler sunmaktadır. Bu nedenle, ebeveynler ve gençler Instagram’da gözetim özelliklerini kullanarak daha güvenli bir deneyim elde edebilirler.

Instagram Aileler için Gözetim Özelliğini Açma

 • Uygulamanın “Ayalar ve gizlilik” bölümüne girin.
 • Gözetim seçeneğine dokunun.
 • Hesap ekle ve sonrasında “Davet oluştur” butonuna dokunun.
instagram gozetim nedir 1
Instagram Gözetim nedir ne işe yarar
instagram gozetim nedir 2
Instagram Gözetim nasıl kullanılır
instagram gozetim nedir 3
Instagram aileler için Gözetim ne demek

Gözetim Davet Gönderimi ve Yeniden Gönderimi

Ebeveynler, gençlerin gözetimini yapmak için bir davet gönderebilirler. Birden fazla genç için gözetim yapmak isteyen ebeveynler, her bir gence aynı daveti gönderebilirler. Davetler, ilk oluşturuldukları andan itibaren 48 saat içinde geçerlidir.

Genç Çocuklar İçin Davet Gönderimi:

 1. Sol alt kısımdaki menüden “Diğer”e ve ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 2. “Gözetim”e tıklayın.
 3. Ekrandaki bilgileri gözden geçirin ve “İleri”ye tıklayın.
 4. “Davet Oluştur” butonuna tıklayın.
 5. Davet bağlantısına tıklayarak panonuza kopyalayın ve seçtiğiniz uygulamaya yapıştırarak ebeveyninizle paylaşın.

Ebeveynler İçin Davet Gönderimi:

 1. Sol alt kısımdaki menüden “Diğer”e ve ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 2. “Gözetim”e tıklayın.
 3. Soldaki menüden “Davet Oluştur” butonuna tıklayın.
 4. Ekrandaki bilgileri gözden geçirin ve “Devam Et”e tıklayın.
 5. Davet bağlantısına veya “Daveti Kopyala” butonuna tıklayarak panonuza kopyalayın ve seçtiğiniz uygulamaya yapıştırarak genç çocuğunuzla paylaşın.

Davetin Yeniden Gönderimi:

48 saat geçmeden önce daveti yeniden gönderebilirsiniz. Ancak 48 saatten daha uzun bir süre geçtiyse yeni bir davet oluşturmanız gerekmektedir.

Genç Çocuklar İçin Davetin Yeniden Gönderimi:

 1. Sol alt kısımdaki menüden “Diğer”e ve ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 2. “Gözetim”e tıklayın.
 3. “Daveti Yeniden Gönder” butonuna tıklayın.
 4. Davet bağlantısına tıklayarak panonuza kopyalayın ve seçtiğiniz uygulamaya yapıştırarak ebeveyninizle paylaşın.

Ebeveynler İçin Davetin Yeniden Gönderimi:

 1. Sol alt kısımdaki menüden “Diğer”e ve ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 2. “Gözetim”e tıklayın.
 3. “Yanıt Bekleniyor” butonuna tıklayın.
 4. Davet bağlantısına veya “Daveti Kopyala” butonuna tıklayarak panonuza kopyalayın ve seçip gönderin.

Gençler veya ebeveynler, bu adımları takip ederek kolayca gözetim daveti gönderebilir veya yeniden gönderebilirler. Bu, çocukların güvende kalmasına yardımcı olmak ve ebeveynlerin çocukları hakkında endişelenmeden çocuklarına güvenli bir şekilde izin vermesine olanak tanır.

Gözetim daveti göndermek yalnızca bir güvenlik önlemidir ve çocukların güvende kalmasını garanti etmez. Ebeveynler, çocuklarıyla açık ve dürüst iletişim kurarak, çevrimiçi güvenlik konularında eğitim vererek ve çevrimiçi etkinliklerini izleyerek daha kapsamlı bir güvenlik planı oluşturmalıdırlar.

Ayrıca, gözetim daveti gönderirken, çocukların gizliliğine de dikkat edilmelidir. Daveti göndermeden önce, çocukların onayını alın ve daveti yalnızca ihtiyaç duydukları durumlarda kullanın. Ayrıca, daveti gönderirken, çocukların kişisel bilgilerini veya özel verilerini paylaşmamaya özen gösterin.

Çocukların çevrimiçi güvenliği önemli bir konudur ve ebeveynlerin bu konuda bilinçli olmaları gerekmektedir. Gözetim daveti göndermek, çocukların güvenliğini sağlamak için yararlı bir araç olabilir, ancak tek başına yeterli değildir. Ebeveynlerin, çocuklarına çevrimiçi güvenlik konularında eğitim vererek, açık ve dürüst iletişim kurarak ve çevrimiçi etkinliklerini izleyerek daha kapsamlı bir güvenlik planı oluşturmaları önemlidir.

Instagram Gözetim Davetini İptal Etme

Gözetim davetlerini iptal etmek için, Instagram hesabınızdan “Diğer” menüsüne gidin ve “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. “Gözetim” bölümüne gidin ve “Daveti iptal et” seçeneğini seçin. Ancak, unutmayın ki davetlerin süresi 48 saat sonra dolacak ve iptal edilemeyecektir.

Diğer yandan, bir kullanıcı size Gözetim daveti gönderdiğinde, daveti kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Daveti gönderen kişiye göre, gözetim ya çocuğun ebeveyni tarafından başlatılır ya da ebeveyn tarafından onaylanır ve çocuğun hesabını gözlemlemek için kullanılır. Ebeveyninizin davetini kabul etmek için, davet bağlantısını tıklayarak “İleri” ve “İzin ver” seçeneklerini seçin. Genç çocuğunuzun davetini kabul etmek için de aynı şekilde davet bağlantısını tıklayarak “İleri” ve “Daveti kabul et” seçeneklerini seçin.

Ancak, unutmayın ki genç çocuğunuzun gözetim davetini kabul etmesinden sonra gözetim başlamadan önce sizin de gözetimi yapacak kişi olduğunuzu onaylaması gerekiyor.

Bir gözetim davetini kabul ettiğinizde, daveti gönderen kişi bir bildirim alacaktır. Bu bildirim, gözetim davetinin kabul edildiği ve hesapların izlendiği anlamına gelir.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir