Instagram hesabıma bot takipçi atılıyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Bazıları takipçi gelsin de nereden gelirse gelsin derken, bazıları ise, Instagram hesabıma bot takipçi atılıyor ne yapmalıyım şeklinde arayış içerisinde. Bu haberde, Instagram bot takipçi atılıyor sorununa yanıt bulacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İlk önce, bu tarz işlerin doğrudan ya da dolaylı yolla hesaplara zarar verdiğini belirtelim. İlk zamanlar belki sorun yokmuş gibi görünecek. Lakin yakalanma durumları bazen çok kısa zamanda olurken bazen de ilgili sosyal medya platformda yapılan güncellemelerden sonra tespit edildiği oluyor. Bu güncellemelere bazen spam güncellemesi, bazen de iyileştirme veya kullanıcı deneyimini arttırma şeklinde adlandırılarak yayına alınıyor.

Bot hesapların günümüzdeki kullanımları

Bot hesaplar bazen ticari olarak kullanılmakta. Hesabının takipçi sayısını fazla göstermek isteyenlerin yöneldiği şeylerden biri bot takipçi satın alımıdır. Bu hesaplar aktif kullanıma sahip olunmayan ve gerçek bir hesapmış gibi oluşturulan hesaplardır. İçeriğinde görsel bir başlık, ülke ve il bilgisi yer alır. Bazen bu hesapları aktif görülmesi adına bir kaç yanıt ve paylaşımda yapıldığı oluyor.

Bot takiplerin olası zararları

Instagram bot takipçilerinin bazı zararları şunlar olabilir:

Hesap güvenliği riski: Bot takipçi satın almak, hesabınızın Instagram’ın kullanım şartlarına uygun olmayan bir şekilde kullanılmasına neden olabilir. Bu da hesabınızın kapatılma riskini artırabilir.

Etkileşim düşüklüğü: Bot takipçiler, gerçek insanlar olmadığı için, hesabınızdaki gönderilerinize yorum veya beğeni yapmazlar. Bu da etkileşim oranlarınızı düşürebilir ve organik takipçilerinizin hesabınızı takip etmesini engelleyebilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Algılanan değersizlik: Bot takipçiler, gerçek takipçilerin gözünde bir güvenilirlik sorunu yaratabilir. Organik takipçilerinizin hesabınızı takip etmekten çekinmesine neden olabilir veya takipçilerinize yanıltıcı bir izlenim vererek, hesabınızın itibarını zedeleyebilir.

Instagram algoritması cezası: Instagram, bot takipçileri tespit etmek için sıkı denetimler yapar. Bu nedenle, bot takipçilerin hesabınızda bulunması, Instagram algoritması tarafından fark edilebilir ve hesabınızın görünürlüğünü azaltabilir veya hesabınızın kapatılmasına yol açabilir.

Özetle, bot takipçi satın almanın birçok riski vardır. Bunun yerine organik bir şekilde takipçi kazanmak, daha uzun vadeli bir strateji olacaktır.

instagram hesabima bot takipci atiliyor 2
Instagram hesabıma bot takipçi atılıyor

Instagram bot saldırısı ne demek

Instagram bot saldırısı, hesap sahiplerinin isteği dışında, otomatik olarak yorum, beğeni veya takip işlemlerinin gerçekleştirildiği bir saldırıdır. Bot saldırısı yapan hesaplar genellikle spam amaçlıdır ve hedef hesabın takipçilerini artırmak veya tanıtım yapmak için kullanılır.

Bu saldırılar, hesabınızın güvenliğini de tehdit edebilir. Bot hesaplar, hesabınızın şifresini kırarak erişebilir veya hesabınızı çalmak için kullandığınız parola gibi bilgileri çalabilir.

Bot saldırısına karşı korunmanın en iyi yolu, güçlü bir şifre kullanmak, iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirmek ve otomatik yorum ve takip isteklerini engellemek için uygulama ayarlarınızı düzenlemektir. Ayrıca, size bot saldırısı yapan hesapları engelleyerek veya Instagram’ a şikayette bulunarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Instagram, bot saldırılarını engellemek için sıkı önlemler almaktadır ve kullanıcılar da bot hesapları ve bot saldırılarını bildirerek bu önlemlere destek olabilirler.

Instagram bot saldırılarını önlemek

Bot saldırısından kurtulmak şeklinde paylaşımlar belki vardır. Buradaki esas sorulan soru hesabın güvenliği için ne yapılması gerektiği sorusudur. Bot saldırılarında istemediğiniz hesapların sizi takip etmesini engellemeniz kolaydır. Artı ilgili ayarlarda siz onaylamadan talip yapılmamasını sağlıyorsunuz. Bu da, izniniz olmadan bot takiplerinin yapılamayacağı anlamını taşır.

Artı böyle bir şeye denk geldiğinizde, güvenilir cihaz ve internet bağlantısıyla, hesabınızın oturumunu açıp ek güvenlik seçeneklerini çalıştırın. İsterseniz şifre yenilemesinde de bulunabilirsiniz.

instagram hesabima bot takipci atiliyor 3
Instagram bot takipçi saldırısı

Hesabın güvenlik kontrolünden geçirilmesi

1- Güvenilir bir oturum açıldığına eminseniz, şifrenizi zor bir şifre ile değiştirin.

2- Profilde gerçek bilgilerinizi kullanmanızı öneriyoruz. Hesap çalınma durumlarında bunun yararlarını göreceksiniz.

3- İki faktörlü güvenlik seçeneğini kullanın. Ek güvenlik adımlarını da açın.

4- Dışa açık halinizi sınırlayın.

5- 3. Parti uygulama ve sitelere dikkat edin. Hesabınıza bunların erişmesi için onay vermişseniz, tarayıcı kullanarak bu erişimleri kaldırın.

6- Herhangi bir cihaz ve internet bağlantısından oturum açmayın. Güvenliğini sağladığınız cihazları tercih edin.

7- Bilmediğiniz yerlerden gelen bağlantı ve taleplere itibar etmeyin. Hatta bildiğiniz yerlerde buna dahildir. Güvenli bir şekilde kontrol edilmeyen hiç bir şeye yönelmeyin.

Instagram hesabıma bot takipçi atılıyor ne yapmalıyım sorusuna yönelik önerilerimiz buraya kadar.

Sıradakiler:

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir