Instagram hesabının bu işlemi gerçekleştirmesi geçici olarak engellendi

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Instagram hesabının bu işlemi gerçekleştirmesi geçici olarak engellendi sorunu her kullanıcının karşılaşabileceği bir durumdur. Bu bildirimi alan kişiler belli bir süre Instagram’ dan yapılabilecek etkileşimleri gerçekleştiremez.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İşlemin geçici bir süre engellemesi sonucunda kişiler beğeni, yorum, takip etme ya da takipten çıkarma gibi etkileşimleri yapamayacaktır. Bu da aslında bir süre hesabın aktif olunmayacağı anlamına gelir. Instagram tarafından engellenmek hesapların üzerinde etkileşim azalmalarına da yol açacaktır. Uzun süren engellemeler hesabın takipçi kaybetmesine bile neden olabilir.

İlk incelemeler şöyle olsun:

  • O gün kullandığınız internet ve telefon dışında alternatif kullanarak hesabınızı açınız. Bunlara bir engel uygulanması mümkündür.
  • Şüpheli görülme durumlarında beklemeniz gerekecektir.
  • Bilgisayardan erişiminiz varsa ek oturum açmaya yönelik giriş yöntemlerini kullanın. Açmamışsanız açıp onlarla giriş yapın.

Instagram bu işlemi gerçekleştirmesi ne demek?

Uyarı sadece şundan dolayı çıkar diyemiyoruz. Çıkanlara örnek olarak kullanıcının yaptığı herhangi bir paylaşımda yaşanabilir. Belki de tüm paylaşımlara engel getirilebilir.

Instagram işlem gerçekleştirme engellenme durumu genelde şüpheli hareketler sonucunda ortaya çıkar. Belli bir gün içerisinde etkileşimleri yapmak için belirli sayılar oluşturur. Bu sayıların üzerine geçmek de şüpheli bir hareket olduğunu ortaya çıkarır. Örneğin hiç ara vermeden üst üste başka hesapları takip etmek şüpheli bir hareket olarak gözlemlenir. Özellikle 150- 200 tane hesabı art arda takip edildiği zaman Instagram tarafından geçici engelleme getirilebilmesi mümkündür. Bunun gibi üst üste beğeni, yorum gibi etkileşimlerin çok yapılması da engellenmeye neden olur. Bunun sebebi de Instagram hesapların zamanla büyümesini amaçlamaktadır. Bir anda büyüyen hesapları uygulama içerisinde istemediği için böyle bir kısıtlama getirmiştir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bu bildirim alındıktan sonra kısıtlama süresi geçtiği zaman aynı davranışı yeniden yapmak da daha uzun süreli engellemelere sebep olacaktır. Bir süre sonra Instagram o hesabın sahte bir hesap olduğunu düşünerek tamamen kapatabilir.

instagram hesabinin bu islemi 2
Instagram hesabının bu işlemi gerçekleştirmesi geçici olarak engellendi

Engel alanların yapması gerekenler

Instagram hesabının işlem yapmasının engellenmesi durumunda geçici etkileşim yapılamaz. Bu da hesabın aktifliğini azaltır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için beğeni, yorum ya da takip yaparken aralarda bir süre beklemek gerekir. Örneğin 20- 25 beğeni yaptıktan sonra 10 dakika bekleyip beğeniye devam edilmelidir. Fakat yine de gün içerisinde 100- 150 beğeni, yorum, takip yapmayı aşmamaya özen gösterilmelidir. Aksi takdirde daha uzun süreli engellemelerle karşılaşılabilir. Bu süre 1- 2 ayı bulabilir. 1- 2 ay hesabın aktif olmaması da Instagram’ da oldukça istatistik kaybına yol açar. Hatta uzun süreli engellenmeler. hesabın tamamen kapatılmasına neden olabilir.

Instagram işlem engelinin olmaması için yapılması gerekenler dendiğinde yazılan öneriler her hesap için geçerli olmaz. Yaptırım sebebine göre verilecek ceza değişecektir.

Doğrulamanızı bilgisayar kullanarak yapınız. Daha kolay olması adına en iyi aracı seçenektir. Birde karşınıza gelecek seçeneğin değişmesi mümkün. Hem mobil uygulamadan hem tarayıcı kullanımlarında farklı önerilerin karşımıza geldiğine defalarca şahit olduk.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
instagram hesabinin bu islemi 1
İşlem engeli instagram için ne alma geliyor

Hesapların kontrol edilmesi

Şüpheli ve ceza almış hesapların kontrolü için profil alanına erişim varsa o alanda hakkınızda yazılacak alanda değişiklik yapınız. Buna izin verilmiyorsa, ya sistemde bir geçici sorun var, ya da ceza olasılığını düşünebiliriz.

Parola değiştirmeye girin ve yenisini belirledikten sonra farklı bir cihazla test edin.

Ya da tarayıcının bir sekmesinde hesabınıza kayıtlı mail hesabının oturumunu açın ve diğer bir sekmede instagram şifrenizi sıfırlamayı kullanın. Sistem aksaklıklarında çok işe yarıyor.

Sosyal ağların kendi destek alanlarını kullanarak iletişime geçmek isteyenlerin biraz zorlandığını görüyoruz. Bunun içinde yazıdaki öneri hat aranabilir.

İçeriklerle alakalı sakıncaların görülmesi

Yaptığınız paylaşımların hangisinde sakıncalı görülen bir şeylerin olup olmadığının incelenmesi için önce son paylaşımlara bakmanız gerekiyor. Yeniden eskiye doğru gidilerek kontrol edilmesi gerekir. Kaldıracağınız fotoğrafların ilgili uyarıyı hemen kaldıracak diye bir cevap veremiyoruz. Lakin bir günün sonunda tekrar kontrol edilebilir.

Telif durumlarında hızlı bir karar mekanizması bulunuyor. İtiraz süreçlerinde belge talepleri gelebileceğinden dolayı dikkatli hareket edilmesi gerekir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.