Instagram hikaye paylaşınca fotoğraf kalitesi düşüyor

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Sürekli Instagram hikaye paylaşınca fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu yaşıyor musunuz? Normalde paylaşım yollarının çoğu orjinal görüntü kadar net olamaz. İyi görüntü elde etmek isteyenlerin bir kısmı görüntü netleştirici programdan ya da siteden yararlandığını söyleyebiliriz.

Teknoloji destek

Hikaye paylaşınca neden görüntü kalitesi düşer merak edenleriniz vardır. Genelde kullanılan platformun yayınlama şekli ve uyguladığı sıkıştırma buna neden oluyor denilebilir. Her zaman daha yüksek çözünürlüğe sahip fotoğrafların kullanılmasını öneriyoruz.

İlk yapacağınız kontroller şöyle:

  • Yaptığınız paylaşımın farklı formatta ve çözünürlükte olanlarıyla tekrardan deneyin.
  • Varsa başka hesabınızla deneyebilirsiniz. Arkadaşınızın hesabınla kontrol etmenizi de öneririz.
  • Bilgisayar veya tarayıcı kullanarak paylaşım yapınız.
  • Uygulamanın ayarlarında yer alanları deneyin. Duruma göre hesap adlı yerdeki hesap türü değişimi yapılabilir. İstenilen zamanda geri dönülebilir.

Instagram hikaye paylaşımda fotoğraf kalitesi düşüyor

Hikaye paylaşımında fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu pek çok kullanıcı tarafından şikayet edilir. Hikaye paylaşımı sevilen bir özellik olduğu için paylaşılan fotoğrafların da düşük kalitede olması can sıkıcı bir durumdur. Bu durumda Instagram çözünürlük ayarlarını biraz düzenledikten sonra kalite düşüklüğünün önüne geçmek de mümkün olur.

Akıllı telefonlarda ya da bilgisayarlarda bulunan videoların ve fotoğrafların boyutları farklıdır. Boyutların farklılık göstermesi ise birden fazla sebepten kaynaklanabilir. Instagram kullanıcıları ise kendi hesaplarında bu fotoğrafları paylaştıklarında kalitenin düşmemesi için çözünürlüklerinin aynı olması gerekir. Eğer boyut ve çözünürlük ayarları aynı almazsa, fotoğraf paylaşıldığı sırada yakınlaşacaktır ve fotoğraflar telefon ekranında küçük kalacağı için fotoğrafı büyütecektir. Kalite de bu bağlamda düşecektir.

Fotoğraf kalitesi çözünürlükle ve boyutla alakalı olduğu gibi bazen fotoğrafın kamerasıyla, internet bağlantısıyla, Instagram’ın güncellemeleriyle de alakalı olabilir. Fakat bu gibi durumlarda genelde cihazın görsellerinde de fotoğraf kalitesiz görünebilir. Ayırt etmek için görsellerdeki ve Instagram’da paylaşıldıktan sonraki görüntülerle bir karşılaştırma yapılabilir.

instagram hikaye paylasinca fotograf kalitesi 2
Instagram hikaye paylaşınca fotoğraf kalitesi düşüyor

Hikayede çözünürlük ne kadar olmalıdır?

Instagram hikayede kalitenin düşmesi sorunu Instagram üzerinden çok aktif olan kişiler için daha da önemlidir. Çünkü kalitesiz fotoğraflar ve videolar etkileşimleri azaltabilir. Aynı zamanda beğeni sayısını da azaltacağı için istenen bir durum değildir. Bu sebeple kalitenin düzelmesi için çözünürlük ayarlarına dikkat edilmelidir.

Özellikle hikaye kısmına yüklenmek isteyen videoların çözünürlükleri 9: 16 olmalıdır. Bu boyutların dışında videolar ya da fotoğraflar yüklendiği zaman ortaya kalitesiz görüntüler çıkar. Instagram çözünürlüğü 1080p x yüksekliği de 1920px olmalıdır. Video çekerken de video boyutunun HD 16: 9 (1280 x 720) olarak çekilmesi önerilir.

Fotoğraf ve videoların boyutunu ayarlama

Instagram hikayede fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu için videoların ve fotoğrafların boyutlarını ayarlamak önemlidir. Fotoğraf çekerken 16: 9 boyunun dışında bir boyut kullanılmamalıdır. Bilgisayar üzerinden bu boyutun ayarlanması isteniyor ise bu amaca yönelik programlar üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabilir.

Telefon üzerinden boyut ayarlaması yapmak için de belli programlar indirerek yapılabilir. Burada önemli olan güvenilir ve telefona ya da Instagram’a virüs bulaştırmayacak programların indirilmesidir.

instagram hikaye paylasinca fotograf kalitesi 1
Hikaye paylaşımda fotoğraf kalitesi düşüyor

Uygulama tarafında yaşananlar

Uygulamalara gelen güncellemelerin bir kısmında aksaklık görülebiliyor. Yapılan geri bildirimlerle hızlı şekilde yama çıkarılarak sorunlar çözüme kavuşturuluyor. İşte burada da böyle bir şeyin çıkıp çıkmadığını anlamak adına farklı telefondan denenmesini öneriyoruz.

Sürüm kısmında yaşandığı anlaşılıyor ise;

  • Uygulamalar dediğimiz alana girin,
  • Instagram’ ı bulun,
  • İçeriğinde yer alan genelde üç seçeneğe sırasıyla dokunun,
  • Önbellek temizliğinden sonra kontrol edip, güncelleme kaldırma adlı seçeneği çalıştırıp ve sonrasında duruma göre eski instagram versiyonlarını cihazınıza yükleyerek test edersiniz.
Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.