Instagram hikaye ters dönüyor çeviriyor sorunu

Instagram hikaye ters çeviriyor

Instagram hikaye ters dönüyor çözümünde ne yapmalıyım şeklinde yardım isteyenlerin önce kontrol edeceği alanlar olabilir. Sonrasında deneyerek bir yolunu bulmaları gerekiyor. Fotoğraf ters dönüyor veya yamuk oluyor gibi yazanların yapacaklarına şöyle bir göz atalım.

Instagram hikayeyi ters çeviriyor sorunu bu aralar yaşayanlar var. Kameradan çekip paylaştığınızda, galeriden fotoğraf seçerek paylaştığınızda ve müzik ekleyince ters dönüyor. Yakın zamana kadar böyle bir sıkıntıyla karşılaşmayanlar neden son bir iki haftadır böyle bir şeyin çıktığını merak ediyorlar.

Bir kaç kullanıcının yazdığına göre hikayeye müzik ekleyince hikaye ters dönüyor sorunu çıkıyormuş. Normal şekilde paylaşıldığında sorunsuz olarak yayınlandığını da yazanlar var. Burası göreceli olabilir. Bazılarında müzik eklemeden sorunsuz işlem yapılırken, bir kısım kullanıcının yayına aldığı içerikle mi alakalı bilmiyoruz ama onlarda çıkabiliyor.

Kameradan çekim yapıp müzik ekleyerek yapılan paylaşımlarda fotoğraf terse dönüyor. Sanki simetrik çıkıyor. Telefonu sıfırlayanlarda dahi yine aynı şekilde devam ettiği yazılı.

Konuyu araştırdığımızda gif story eklendiğinde de durum aynıymış. Yani kısaca yapacağınız paylaşıma eklenen hareketli ve müzikli şeylerde sorun yaşanabilir.

Instagram hikaye neden ters döner?

Hikaye neden ters dönüyor sorusuna net olmayan ama olası mantıklı nedenlerden söz ederek cevap vereceğiz. Yine deneyerek bir yol bulacaksınız.

 • Sistemsel problemlerden alakalı olma olasılığını araştırabilirsiniz. Hatta varsa başka bir hesabınızla deneyiniz.
 • Uygulamanın ayarlarını kontrol ediniz. Reels üzerinden de deneyebilirsiniz.
 • Çok sık yapılan bir şey olduğunda, sistem belli süre bazı alanların kullanımını engelleyebilir. Ya da zorlaştırabilir.
 • Uygulamaya gelen yeni güncelleme ya da yüklü olan başka bir uygulamanın sıkıntı çıkarması mümkün.
 • Hesapta yapılan en son şeyin değiştirilememesi. Askıda kalınma gibi durumların oluşması mümkündür.

Güne özel bir durumla karşı karşıya kalıp kalmadığınızı iyi araştırmadan bir şeylere kalkışmayınız.

Gelelim yapabileceğiniz öneri adımlara.

Hikayeler terse dönüyor çözümü

 • Hikayeler terse dönüyor ise, ilk önce internette gerekli araştırmaları yapınız. Yaşanan bir problem var mı diye kontrol edin. Bölgelere göre değişebilir. İstanbul’ da çıkıyor ama İzmir’ de çıkmayabilir. Farklı illerde yaşayan tanıdığınız kullanıcılar varsa sorunuz.
 • Kendi kendine ilerleyen günlerde düzelebilir. Böyleyse ya geçici kısıtlama ya da sistemde aksaklıkla alakalı olabilir.
 • Geçici kullanıcı kaynaklı durumlarda kişinin bir şeyler yapmadan beklemesi daha akıllıca olur. Hiç paylaşım yapmadan hatta hesabı kullanmadan bir kaç gün beklenebilir.
 • Uygulamaya gelen bir versiyonun cihazla olan uyumsuzluğu neden olabilir. Kaldırın ve önceki sürümlerle deneyin. Birde varsa başka bir telefonla da test edebilirsiniz.
 • Cihazdaki uygulamanın üzerinden verilerin ve bir kaç seçeneğin çalıştırılması gerekebilir. Artı hesabın testi için detayları aşağıya ekliyoruz.
Instagram hikaye ters dönüyor çeviriyor sorunu

İşlemlerde atılan formatı değiştirerek de denenmesi mantıklı olacak. mp4, mov, jpeg, gif ve dahası arasında değiştiriniz. Artı bir şey eklemeden direk görseli paylaşarak kontrol edelim.

Hikaye dışında Reels ters dönüyor mu birde oradan bir kaç denemede bulunabilirsiniz. Yayınladıklarınızı başka yerlerden izlemeye çalışınız.

Telefondan yapacağınız denemeler

 • Telefondaki uygulamalardaki alana girin,
 • Instagram’ ı bulun ve girin,
 • İçeriğinde yer alan seçenekleri teker teker denerken kontrol ediniz. Örnek verilerin kaldırılmasını uyguladınız ve diğerine geçmeden kontrol edelim. Bu Android kullanıcısının yapacağı işlemdir.
 • Yüklü olan son zamanlarda hangi uygulamalar varsa durdunuz veya kaldırınız.
 • Uygulamanın izinlerini cihaz üzerinden tekrar yapılandırınız.
 • iPhone kullanıcıları genel adlı alandan sıfırlaya girip ağ ayarını sıfırlayabilirler.
Instagram hikaye ters çeviriyor

Hesaptan yapılacak olan olası işlemler

 • Hesap türü adlı alandan işletmeyle veya pro olanla hesabınızın seçeneğini değiştiriniz. İstediğiniz bir zaman geri kişisel olan dönersiniz. Geçişler herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.
 • Ceza alınma veya geçici olasılıklar için bir test adımımız var. Profilinize girdiğinizde bilgilerinizi değiştirmenize izin vermeyebilir. Eğer böyleyse o zaman bunlardan alakalı olabilir.
 • Profile girip ekli olmayan giriş yöntemlerini açınız. Örnek telefon, sosyal hesap ve mail ekli değilse ekleyip doğrulayınız. Maksat bir tetikleme yapılması.

Son önerimiz uygulamanın yardım alanından ekran görüntüsünü alarak bir destek talebi göndermeniz. Bunun için kesin bir dönüş yaparlar diye bir şey de diyemiyoruz. Ama beklentimiz yukarıdakilerin çözüm getirmesi.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!