Instagram internet ne kadar harcar

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Instagram internet ne kadar harcar diye merak edenler için yaklaşık değerleri paylaştık. Instagram tüketimi günlük, aylık MB ve GB cinsinden yazdık.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Uygulama internet tüketimi göreceli bir durumdur ve uygulamadan uygulamaya değişkenlik göstermekte. Şu kadar diyebileceğimiz net bir değeri paylaşamıyoruz. Ama bize göre tüketim miktarını sizlerle paylaşabiliriz. Aylık en fazla 500 MB – 1GB’ ta kadar bir tüketime sahip olan Instagram’ ın bir günde görüntülemede en fazla 6-10 MB arasında tüketime neden olduğunu gördük. İnternet tüketimi ne kadar gider?

iPhone 7′ de test ettiğimiz tüketimlerde öne çıkan uygulamaları aşağıda sıraladık ve değerler 1 haftalık tüketimi gösterir. Sosyal ağlarda aşırı video izlemediğiniz sürece pek bir şey tüketmez. Lakin kişiden kişiye değişir ve 2 yıl önce yapılan araştırmaya göre instagram’ ın günlük 50 – 100 MB arası tüketime sahip olduğu açıklandı.

Uygulamaların internet tüketimi

Bu değerler bizim için geçerli olan ve sizde eğer isterseniz telefonunuzun veri tüketimi ayarlarını açıp kontrol edebilirsiniz.

 • Safari 1 hafta içerisinde 100-120 MB
 • Sistem servislerinin tükettiği 35 MB
 • Google / Chrome 50-100 MB
 • Twitter 30-50 MB 
 • YouTube 20-200 MB
 • BiP 15-70 MB
 • Mail 20 MB
 • Instagram 20-200 MB
 • WhatsApp 10-150 MB
 • Facebook 7-100 MB

Bu veriler ara ara WiFi ile kullanımdan dolayı bu aralık verildi. Daha çok kablosuz bağlantılar kullanıldığında en fazla ilk değer tüketmekte. Diğer değer çoğunlukla Hücresel veri ile tüketimi gösteriyor. Biz aylık ortalama mobil internet paketinde 5-7 GB arası internet tüketimi yapıyoruz. 

iPhone internet tüketimine bakma

 • Telefonun ayarlarına dokunun
 • “Hücresel” kısmına girim
 • Aşağıya inip “Şu anki dönem” yazan yerdeki uygulamalara bakınız.
Instagram internet ne ne kadar harcar
Instagram internet ne kadar harcar
Instagram internet tüketimi
Instagram internet ne kadar tüketir

Telefonda internet kullanımını kısıtlama

İnternet kullanımınıza yönelik kısıtlama uygulamak isterseniz, hem telefonun ayarlarından hem operatörünüzden uygulayacağınız tarifeler bulunmakta.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iPhone internet tüketimine yönelik uygulamaların ne kadar tükettiğini gösteren bir alan bulunmakta. İsterseniz bu alana bir göz atınız.

Uygulamalar ne kadar internet tüketir?

iOS kullanıcılarına göre, Ayarlar / Hücresel alanında ilgili seçeneğe ulaşacaksınız. Aşağıya doğru geldiğinizde bir çok uygulamanın internet tüketimleri yer alıyor. İşte bu alandan, istemediğiniz uygulamaların internet paketinizi kullanmalarını kısıtlayabilirsiniz.

Herhangi bir uygulamaya yönelik mobil verinin kısıtlanmasından sonra, ilgili uygulamaları kullanmak istediğinizde sadece WiFi kullanılarak uygulamalar aktif olacak.

Arka plandaki çalışan uygulamalar

Biz daha çok çalıştırdığımızda kullanılacak uygulamaların arka planda çalışmasını engelleriz. Yıllardır kullanım şeklimiz budur. Hem internet hem pil tasarrufunu bu şekilde yaparsınız. Bu da bir nevi gereksiz internet kullanımını engellemektir.

Instagram ne kadar internet harcar veya yiyor diyenler için isteyenler harici bir veri takibi uygulaması da kullanabilir. Birde çoğu Android cihazda veri kota uygulaması veya ayarları yer alıyor.

Sonraki Instagram kullanıcılar yüklenemedi

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir