Instagram kullanacak yaşta olmayabilirsin 13 yaş sorunu

Andronova
Yazar Andronova 8 Minimum Okuma

Hesap engellendi instagram 13 yaş sorunu ortaya çıktı. İçerikte Instagram kullanacak yaşta olmayabilirsin hatası şeklinde bir uyarı karşınıza çıkıyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Geliştirici tarafında verilen mesaj içeriğinde şöyle bir açıklama yer almakta:

  • “En az 13 yaşında olduğunu onaylayamazsan, hesabını 30 gün içinde kapatacağız. Bu süreden sonra hesabın kurtarılamaz. Instagram’ da paylaştıklarının bir kopyasına sahip olmak için verilerini indirebilirsin yapabilirsin. Bu karara itiraz etmek için aşağıya tıkla”

Instagram 13 yaş sorunu çözümüne yönelik en iyi seçenekleri bu konumuzda bulacaksınız. Yukarıdaki bildirimi alanlara ne yapmaları gerektiği hususunda önemli ipuçları paylaştık. Öncelikle bu çıkan mesajın genelde veya bir kısım kullanıcının karşısına çıkıp çıkmadığının araştırılması gerekiyor. Bu önemlidir ve buna göre adım atacaksınız.

İşlemlerdeki sıralama sizin için nasıl kolay olacaksa o şekilde ilerleyin. Yazı devamında da olası şüpheli denemelerde oluşan bir sorun hakkında paylaşımda bulunduk.

Instagram kullanacak yaşta olmayabilirsin sorunu

Kullanacak yaşta olmayabilirsin, Instagram tarafından bir çok kullanıcıya gönderilen giriş engeli uyarısıdır. Normal zamanlarda kullanıcılarla alakalı olduğunu belirtirdik ama şu an ki durumun uygulamanın kendisi ile alakalı olduğunu söyleyelim.

Ağlardaki zaman zaman görülen çoğu hatanın genelde uygulamaların kendi iç sorunlarıdır. Nadir kullanıcı ve bulunduğu ülke ile alakalı olur. Tabi geçmişte bu tam tersi diyelim.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bu sanırız ağın kurallarındaki değişimle alakalı. Bununla alakalı sanırız ağ bir açıklama yapmış. İnsanların daha güvenilir, daha iyi deneyim sağlamaları için kullanıcıların kaç yaşında olmasını bilmemiz gerekiyor şeklinde bir bilgilendirme yapılmış. Yazı devamında insanların doğum tarihi bilgilerini bizle paylaşması gerektiğini belirten bir uyarı var. Bizimde anladığımız kadarıyla bu değişim uygulanırken ağ tarafında bir aksaklık oldu ve instagram 13 yaş sorunu ortaya çıktı.

Instagram 13 yaş sorunu nasıl çözülür?

Yaş sorununun çözümüne yönelik uyarı metnini okumuşsanız yapmanız gereken hesabın bir nevi doğrulaması olacak. Gerçek yaşının 13 veya daha büyük olduğunu doğrulamadığın takdirde hesabının kapatılacağı belirtiliyor. Peki hesabımın en az 13 yaşında olduğunu onaylayamazsam gerçekten hesabım kapatılır mı ve hesabımı nasıl onaylarım?

Hesap onaylatma işlemini itiraz et alanından yapacaksınız. Butona dokunduğunuzda size bir ekran açacak ve oradan gerekli doğrulamaları yapacaksınız. Kimlik gönderim istenme olasılığı yüksek.

İtiraz et butonu çalışmıyor ise;

  • Telefonunuzu yeniden başlatınız.
  • Bilgisayardan oturumunuzu açmayı deneyin.
  • Başka telefonla veya sorun yaşadığınız telefonun tarayıcısı ile deneyin.
  • Uygulamanın kaldırılıp tekrar kurulup denenmesi gerekiyor.
  • Tarih alanını kontrol edin ve yanlışsa düzeltin.
  • Kullanılan telefonun engellenme olasılığı olacağı gibi kullandığınız internette o şekilde engele uğrama olasılığı var. Mobil internet ve kablosuz olarak değiştirip test edin.
  • Şifrenizi yenileyerek deneyin. Ağ problemlerinde bu bir tetikleme görevidir. Önerimiz bilgisayarınızdan chrome açın, bir sekmede instagram.com, diğer sekmede mail hesabınızın oturumu açık olun. Sonra şifreyi unutma seçeneği ile sıfırlamayı başlatacaksınız. Mail adresinizi yazın ve yan sekme ile bağlanmasını bekleyin.
  • Türkiye kaynaklı sıkıntılarda birde vpn kullanıp denenmesi belki işe yarar.
  • Genel bir çok kullanıcının yaşadığı zamanlarda bir gün sonrasında tekrar oturum açmaya çalışılarak sorunsuz giriş yapılma olasılığı var. Tabi o gün hiç bir şekilde hesabınıza girmeye çalışmayacaksınız.
instagram yas sorunu 3
Instagram kullanacak yaşta olmayabilirsin 13 yaş sorunu

Yaşınızı doğrulamanız için alternatif başvuru olarak kullanacağınız help.instagram.com/contact/293397334168432 sayfasını ziyaret etmenizi de öneriyoruz.

Instagram 13 yaş formu doldurmadan önce itiraz seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Sonra isterseniz yukarıdaki bağlantıyı kullanırsınız.

Şifre yenileme veya profil üzerinden deneme

Unuttuk yukarıdakilere ekleme yapacağımız bir seçenekte var. Çıkış yap dendiğinde tekrardan oturumunuzu açmanız gerekir. İşte orada oturumu bu seferde sık kullanmadığınız bir seçenekle yapın. Örnek mail ile açıyorsanız bu seferde telefon numaranızı yazarak yapın. Profil alanına ulaşacakların uygulamaları gerektiği en önemli işlem daha önce kullanmadıkları giriş seçenekleri varsa bunların açılması olacak. Örnek telefon numarası veya e-posta eklememişsiniz ve eklediğinizde doğrulayıp onla oturumunuzu açmanız yeterli olacak.

Öneri bir diğer adımda ayarlardaki hesap bölümünden tür değişimini yapmanız. Yani hesabınızı işletme ile değiştirmeniz olacak. Sıkıntı çözüldüğünde tekrar denersiniz.

Instagram kullanacak yaşta olmayabilirsin dönüşü

Sosyal uygulama kullanıcıların bir çoğunda karşılaştığımız yapılan başvurulara dönüş yapılmama sorunu için ne yapmalıyım şeklinde sorulara verilen cevapların benzer olduğunu görüyoruz. Anladığımız kadarı ile birbirlerinden kopya çeker gibi içerik hazırlayanlar var. Hatta içeriklerinde kesin çözümünde şu şekilde adımların doğru şekilde uygulanması ile sorununuz çözülecektir diye belirtenler oluyor. Kesinlik kelimesi ne yazık ki çok yanlış şekilde paylaşılıyor. Bir kaç örnekle karşılaşanlar bunu genel olarak sınıflandırıyor.

Yapacağınız başvurulara dönüş yapılma süresi gün olarak net bir cevabı bulunmuyor. Lakin ilk başvurunuzda büyük ihtimal hemen peşine talebin ulaştığını belirten bir mail gelecek. Sonrasında 2-3 gün beklenmeli ve duruma göre tekrardan talep göndermelisiniz.

instagram kullanacak yasta 2
Instagram kullanacak yaşta olmayabilirsin ne demek

Yeni bir giriş yapıldığını fark ettik yazısı çıkıyorsa

Instagram 13 yaş sorunu çözümüne yönelik adımların aynı zamanda Instagram yeni bir giriş yapıldığını fark ettik durumu içinde kullanılmasını öneririz.

Instagram yeni giriş yapıldığını fark ettik kullanıcıların karşılaştığı hatalardan biridir. Bu durum genelde olağan üstü durumlar sonucunda kullanıcıların karşısına çıkar. Bu bildiriminin gelmesinin nedeni kullanıcının hesabında her zamankinden farklı hareketler yapılmasıdır. Yani bir hesapta 1 gün içerisinde çok fazla sayfa takip edilmeye başlandıysa, art arda fotoğraflar beğenilmeye başlandıysa ya da sürekli yorum yapıldıysa o hesapta olağan dışı durumlar olduğu zaman görülür. Instagram bu gibi durumlarda hesabın başkasının eline geçtiğini ve olağan dışı etkileşimlerde bulunduğunu ala gelir. Bu nedenle kişilerin Instagram algoritmasına uygun olacak şekilde etkileşim yapması iyi olacak. Yani günde yapılan takip, beğeni ve yorum gibi etkileşimler 100’ü geçmemelidir. Sürekli olarak fazla etkileşim yapma sonucunda kişiler hesabını tamamen kullanamaz.

Yeni giriş bir giriş yapıldığını fark edildi durumunda kısa bir süre o hesaba kısıtlama gelecektir. Kısıtlama getirilmeden önce sorunu olduğu düşünüldüğü için Instagram, çok etkileşim yapan hesabı şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Burada önceki kullanılan parolalardan daha iyi bir parola girilmesi şart.

Şifre değişim işlemi tamamlandıktan sonra hesaptan tamamen çıkış yapın. Kişiler hesaplarına yeniden girmeleri için en baştan yeni şifreyle giriş yapmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra ağ tarafından verilen kısıtlama sonucunda herhangi bir etkileşim yapılamaz. Sadece görsel paylaşıma izin verilirken bir bakmışsınız ayarlarda bir şeyin değiştirilmesine izin verilmemiş. Ya da yorum yapmanız imkansız hale gelir.

instagram kullanacak yasta 1
Instagram 13 yaş sorununda çözüm

Instagram kısıtlama kaldırma

Herhangi bir uyarı geldiği zaman bu kısıtlamayı kaldırmak isteyen kişiler hesabı yeniden kapatıp açma, uygulamayı yükleyip silme ve hatta bildirme gibi davranışlarda çıkar. Hiçbiri hesabın kısıtlamasını kaldırmaz. İlk defa bu kısıtlamayla karşılaşan kişilerin kısıtlama süresi genelde kısa olur ve ortalama 1 gün hesapta hiçbir etkileşim yapılmadığı zaman yeniden düzelir. Fakat etkileşim yapmakta ısrarcı olan ve kısıtlama kalktıktan sonra da sürekli olarak etkileşim yapan kişilerin hesabı daha uzun süre sıkıntı çıkaracak. Bu gibi durumlarda da kısıtlama süresi Instagram tarafından tekrar açıklanır. Bu süre dolmadan hiçbir şekilde etkileşim yapamazsınız.

Yukarıdakilerin bir kısmı direk Instagram kullanacak yaşta olmayabilirsin 13 yaş sorunu hatasında uygulanacak adımlardır. Sorunu bildirmek isteyenlerin itiraz alanında çıkacak seçeneği kullanmaları gerekiyor.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir