Instagram kullanıcı adım değiştirildi Username changed on

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Instagram kullanıcı adım değiştirildi diyenlerin acaba “Username changed on Instagram” yazılı bir mail almış olabilir mı? Türkçesi Instagram’ da kullanıcı adı değişti uyarısı diyelim. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız ad değişikliği dolayısı ile gelen bildirim dikkatimizi çekti. Normalde hesabımız Türkiye üzerinde ama İngilizce olarak bir bildirim geldi.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İçeriğimizin hazırlanmasındaki temel sebep birincisi farklı bir dil üzerinden iletişime geçilmesi, ikincisi ise izinsiz kullanıcı ad değişikliğinde uyarı mesajında değişime gidilmesi. Güvene almanın önerilme sebepleri arasında hesabın çalınma şüphesi olduğu anlamını taşır. Yani yapılan değişimlerde şüpheli oluşan bazı etkenler fark edilmişdir.

Gönderilen e-posta içeriğini sizlerle paylaşmak istedim:

Username changed on Instagram

“The username for your Instagram account was changed from … at 03:54 (PDT) on Sunday, April 17 2022”

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

“Your new username is … If you didn’t change your username, you can secure your account here.”

Username changed on Instagram sorunu

Username changed on sorunu oluşan kullanıcıların kendileri ile ilgili işlem neden yoksa o zamanda hesapların ele geçirmeye yönelik faaliyetlerde bulunanlar olduğu anlamını taşıyor. Yazımızda bu mesajın çıkma sebeplerinden ve hesap sahiplerinin dikkat etmeleri gereken hususlardan söz edeceğiz.

Username changed on Instagram, Instagram’ da kullanıcı adı değişti mesajıdır ve daha çok olağan şekilde yapılan değişimlerde karşımıza çıkar. Tabi normalde kullanıcısının da yaptığı değişiklikte de ortaya çıkar. Lakin biz burada tüm olasılıklardan bahsedeceğiz.

Neden Username changed uyarısı çıkıyor şöyle bir bakalım:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 • Kullanıcıların daha önce hesaplarını kullanmadıkları bir bilgisayardan veya mobil cihazlardan işlem yapmaları sebebi ile çıkar.
 • VPN dediğimiz sistemi kullananların hesaplarında da yaşanır.
 • Şifrenin sürekli yanlış girildikten sonra erişim yapılıp bu şekilde bir değişim uygulanmasında.
 • Hesap üzerinde önemli değişiklikler yapılmasında.
 • Son olarak ele geçen hesaplarda görülme olasılığı var.

Uygulamanın güvenliğinde şüpheli görülen tüm davranışların sonucunda bilgilendirme olarak bu ve benzeri mesajlar sürekli gönderilir. Yani direk sıkıntılı şeylere yormamak gerekiyor.

Not: Kullanıcıların herhangi bir aşırı yaptığı şeylerden sonra hesabının adını değiştirmesi ile de böyle bir uyarının çıkma olasılığı var. Örnek ilgili hesapla peş peşe takipler ve beğenilerde bulunmadan sonra yapılan değişiklikler.

instagram da kullanici adi 1
Instagram kullanıcı adım değiştirildi Username changed on

İzinsiz Instagram kullanıcı adım değiştirildi

İzinsiz instagram kullanıcı adım değişti şeklindeki yardım taleplerinde önereceklerimiz genel olarak daha önce paylaştıklarımız başvuru forumlarıdır.

Burada gönderilen mail içerisinde kullanıcı adınızı değiştirmediyseniz, hesabınızı güvenceye almanız önerilir.

Hesap sahiplerinin dikkat etmeleri gereken önemli hususları aşağıya bırakıyoruz. Bunların uygulanıp uygulanmaması tamamen sizin hesabınıza verdiğiniz önemle alakalıdır.

Verilerin ve hesapların güvenliği için önerilerimiz şöyle:

 1. Oturumun açılırken sürekli farklı yerlerden bağlanarak yapılan işlemler her zaman şüpheli görülür. Örnek halka açık WiFi noktalarından bağlanılarak hesabınızı açmanız. Biz böyle bir bağlantı kullanarak genelde şifre gerektiren işlemler ve önemli bağlantıları yapmamaya özen gösteririz.
 2. Hesaplara girerken kullanılan cihazların güvenirliğinden emin olun. Virüs olma ihtimaline karşın güvenliğinizi ara ara kontrol edin. Kesinlikle güncel olan koruma uygulamalarından yararlanın.
 3. Şüpheli gelen mail ve WhatsApp bildirimlerine dikkat edin. Tıklanacak veya girilecek web sitelerini araştırmadan herhangi bir işlem yapmayın. Artı kesinlikle gelen bağlantılar üzerinden kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi girmeyin.
 4. Sık sık hesap değişikliği veya oturum değişikliğinde bulunmayın. Tehdit olarak algılanıp engellenme olasılığınız var.
 5. Paroladaki karakterlerin karışık olmasına, 13 ve üstü karakterde olmasına özen gösterin. Artı oturumu açarken telefona gelen kod ile oturumun açılmasını sağlayacak 2 aşamalı güvenliklerden yararlanın.

Instagram kullanıcı adım değiştirildi sorunu belki belli bölgedeki kullanıcıların etkilenmesinden dolayı çıkıyor olma olasılığı da var. Yani öncelikle bulunduğunuz şehir ve başka şehirlerde de yaşanıyor mu diye araştırın.

Username changed on Instagram için çözüm

İçeriğinde verilen URL bağlantısına dokunduğunuzda ekrana “Hesabınıza bazı sıradışı hareketler tespit ettik, Güvenliğin için lütfen profil bilgilerinin doğru olup olmadığını bize bildir” yazısı çıkacak. Yazının devamında ise, yeni kullanıcı adınız, e-posta adresiniz ve telefon numaranız ekli ise bunu gösteren bir detay yer alacak. Duruma göre “Hayır, hesabımı güvene al” veya “Evet, doğru” seçeneklerinden biri ile devam etmeniz gerekiyor.

Bilgiler doğru ise evet diyerek gerekli uyarının kaldırılması sağlanır. Hayır seçeneğini kullananlar için hesabın güvene alınmasına yönelik adımlar sunulacak.

Herhangi bir şekilde gönderilen bağlantı çalışmıyor ise, bağlantının üstüne sağ tıklayıp bağlantı adresini kopyalayıp, Chrome tarayıcısına yapıştırıp ondan sonra deneyin. Duruma göre tarayıcının gizli sekmesinden de deneyin.

Baktınız erişim yapmıyorsunuz, o zamanda şifre değişikliğini başlatın.

instagram da kullanici adi 2
Username changed on Instagram sorunu

Şifre değişiminde önemli adım

Geçmişte kullandığımız önemli adımlardan biri olan bu yöntemi tekrar bu konuda sizlerle paylaşıyoruz.

 • Bilgisayar tarayıcınızın bir sekmesinden mail hesabınızın (Instagram’ da kullandığınız) oturumunu açın,
 • Diğer sekmesinde ise instagram.com (oturum açık olmayacak şekilde) girin,
 • Şifrenizi unutmuş gibi ilgili seçeneğe dokunun,
 • Mail kullanarak sıfırlamayı başlatın,
 • Sistem diğer sekmedeki açık olan mail oturumunu algılayıp direk yeni bir şifre belirlemeniz için ilgili ekranı açacak,
 • Yeni belirleyeceğiniz şifreyi yazıp ondan sonra oturumunuzu açın.

Username changed on Instagram ne demek sorunuza yanıt verdik. Yukarıdakilerin işe yarayacağını düşünüyoruz. Instagram’ da kullanıcı adı değişti sorunu tamamen kullanıcı tarafından yapılan herhangi bir hareketten dolayı çıkma olasılığını tekrardan belirtelim.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir