Instagram Reels ses gelmiyor iPhone' da çıkmıyor

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Instagram Reels ses gelmiyor veya video sesi çıkmıyor hatası alanların sayısı az olarak görülebilir. Lakin dönem dönem can sıkıcı bir hale geldiği oluyor. Çözümde aklımıza mantıklı gelenleri sizlerle paylaştık.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

olarak görülse de, yine de çözüm tarafında aklımıza mantıklı gelenlere yer verdik.

Instagram Reels ses çıkmıyor, iPhone telefonda çoğunlukla şikayet olarak iletilen ve büyük ihtimal Samsung tarzı Android cihazlarda pek görülmeyen bir problem diye düşünüyoruz. Bu durumu biz bazı iOS cihazlarda WhatsApp kullanımda çıkan sorunun benzeri gibi düşünüyoruz. Orada da ses gitmiyor arızası ortaya çıkıyordu ve çok sayıda modelde birebir karşılaşmıştık. Örnek iPhone 6s ve net olmamakla birlikte iPhone 7 içinde geçerlidir.

Burada yazanların modellerine baktığımızda yukarıdakilerin dışında iPhone SE ve hatta iPhone 11 yazanlarda olmuş. Bizim anladığımız bu sistemle alakalı bir uyum sorunu yaşanıyor. Çoğunun çözümü bulamadığından dolayı geliştirici tarafına destek talebi göndermek zorunda kaldığını görüyoruz. Tabi oradan da bir yanıt gelmediğini söyleyelim.

Kurulu güncel olan versiyon şu an için iOS 14.6 ve bundan sonra ne zamana kadar devam edecek veya düzeltildi mi bilmiyoruz. Müzik sesi gelmiyor veya ses eklenmiyor şeklindeki sorular içinde buradaki önerilerimiz denenebilir.

Instagram Reels videolardan ses gelmiyor nedeni

Kesin şundandır gibi bir söylemle karşınıza çıkmıyoruz. Aklımıza gelen ve daha önce karşılaştığımız benzer problemlerden dolayı tecrübemizi paylaşmak istiyoruz. Tabi sizinde bizzat denediğiniz bir yöntem bulunuyorsa bize iletişim alanından ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 1. Kullanılan instagram’ ın sürümü ile alakalı bir uyum sorunu ile karşı karşıya kalınma durumu var mı?
  1. Bununla alakalı iki uygulamada rastladığımızı söyleyelim.
  2. Çıkanla cihazdaki versiyonun uyumlu olmaması.
 2. Telefonunuzun yazılımı çok eski veya güncel değil.
  1. Özelliğin kullanımına mani olması.
  2. Güncelleme tarafında destek sonlanırsa yakında bir çok özelliğin kullanılamaz hale gelme olasılığı var.
 3. Hesabınızla alakalı olma ihtimali var.
  1. Alınan ceza kısmi kullanımlarda engel doğurabiliyor.
  2. Sistemde yaşanan bir şeylerin buna neden olması. 
 4. Cihazın ayar veya uygulama yapılandırmasında yanlışlık olması.
  1. Tarih kısmında yanlışlık varsa aksaklık çıkar.
  2. Uygulamada, cihazın erişim ve ses yapılandırmasının kontrol edilmesini öneriyoruz.
 5. Yayına aldığınız videonun formatında, düzenleme yaparken oluşan bir sorun veya içerikle alakalı yolunda gitmeyen bir şeyler.
  1. Destekleyen formatların listesine bakmak gerekir.
  2. Farklı formatlarda test ediniz.
  3. Daha kısa içerikler kullanılması daha sağlıklıdır.
 6. İçerikte bulunan sesle ilgili bir filtreleme var mı?
  1. Sıkıntılı bir ses veya telif durumları.
  2. Kalite şartlarına uygun görülmemesi.
  3. Topluluk kurallarına uymama.

Ceza veya şüpheli durumlarda yaptırımlar

Hesaplara yönelik yaptırımların bir kısmı kişilerin yanlış anlaşılmasından kaynaklı oluyor. Örnek aşırıya kaçan yorumlar, takip veya hesap bilgilerinde önemli alanların değiştirilmesi durumlarında uygulamanın güvenlik tarafı devreye giriyor. Bizde belki bir kaç kez böyle bir şeye denk gelmişizdir. Unutmadan vpn kullanıcılarının başına bu durum sık gelir.

Gelelim ceza durumlarına. Başkalarını rahatsız edecek şekilde yapılan paylaşımları, yorumlar ve etkinliklerin bir sonucu olarak hesabın incelenmesi mümkün. İnceleme aşamasında olan hesaplarda belli özelliklerin kullanımı kısıtlanır. Sonuç olumsuz olduğunda da bir süre kullanıma yönelik yasaklamalar getirilir.

Instagram Reels ses gelmiyor için yardım alma

Reels videolarda ses gelmiyor sorununu yazanların çoğunun varsayıma yönelik paylaşımlarını görüyoruz. Bizde farklı olan ise biraz tecrübe var diyebiliriz. Özellikle bu sistemde çıkmasından dolayı bizim ilgi alanımıza girdiğini belirtelim.

Bu başlıkta sizleri uyarmak istiyoruz. Hiç karşılaştınız mı bilmiyoruz ama forum ve şikayet var gibi sitelerde yazılan şikayetlerin altına yorum yapanlar oluyor. Bu yorumlarda bu sorunla bizde karşılaştık ve şu kişi bize yardımcı oldu şeklinde cevaplar olur. Bunların bir kısmı belki zararsızdır. Lakin çoğu sorunu çözmeden başvuru yapıp para alan bir zihniyet. Peşin ödeme alanlarda oluyor. Yaptıkları sadece sizin adınıza iletişim bağlantılarını kullanarak bir talep göndermek oluyor. Zaten araştırırsanız sizde bu formları bulacaksınız.

Reels ses çıkmıyor nasıl çözülür?

 1. Uygulamada yapılacaklar.
  1. Uygulamanın güncel olduğundan emin olunuz.
  2. Kurulu olanı kaldırın ve önceki iki üç versiyonu yükleyip deneyiniz.
  3. Xiaomi ve benzeri sistemlere sahip olan telefonlarda “Uygulamalar” kısmına girip ve orada yer alan “Instagram” a dokunun ve içerisinde olanların üstüne dokunup onaylayınız.
  4. Google Hizmetleri adlı dahili uygulamanın da yukarıdaki işlemden geçmesini öneriyoruz.
  5. Test amaçlı uygulamadaki dahili seslerden / müziklerden yararlanınız
  6. Ayarlara girip hesap türünü değiştiriniz. (Profesyonel / işletme, kişisel ve içerik üretici) İstediğiniz zaman geri dönebilirsiniz. Herhangi bir şey silinmeyecektir.
  7. Yüklü olan diğer uygulamaların durdurulması veya kaldırılarak test edilmesi gerekir.
 2. Telefon tarafında yapabilecekleriniz.
  1. Optimize şeklinde uygulamalardan yararlanınız. Uygulamayı kaldırın ve geniş bir temizlik yapınız. Sonrasında tekrar yükleyin.
  2. Ses ayarlarını inceleyin.
  3. Reels videolarında dolaşın. Kaydırarak diğer videoya geçin ve telefondaki ses butonundan sesini tamamen kısınız. Sonra tamamen açınız.
  4. Yazılımınızın yeni versiyonu varsa kurunuz. Ya da sıfırdan kuruluma gidin.
  5. Kulaklıkla deneyelim. Büyük ihtimal ses gelecektir.
 3. Hesap kısmında yaşanan olumsuzluklar.
  1. Sistemde görülen bazı problemlerde ortaya çıkan anlamsız sorunlar olabiliyor. Başka hesapla deneyelim.
  2. Profilinizde bir kaç şeyi değiştirip ve sonrasında kaydetmeye çalışınız. Uyarı alıyorsanız hesabınızdan kaynaklıdır.

Hesap ayarlarının kullanılması

Aşağıya eklediğimiz görsellere baktığımızda bize göre çok sayıda çözüme yönelik adımlar içeriyor. Örnek hesap adlı alandan tür değişikliği yaparak işletme hesabına geçmeniz mümkün. Bu da hesap tarafındaki olumsuzluğun çözümü olacak.

Instagram Reels ses gelmiyor iPhone' da çıkmıyor
Instagram Reels ses gelmiyor iPhone’ da çıkmıyor

Hesabın yaptırıma uğrayıp uğramadığını test etmek isteyenler ise, profil alanına girip bir kaç yeri değiştirmeye çalışmaları gerekiyor. Değişikliği kaydetmek istediğinizde buna izin verilmiyorsa o zaman yaptırıma uğradığınız anlamını taşır. Tabi genelde yaşanan olumsuz durumlarda da böyle bir şey oluşur.

Instagram Reels ses çıkmıyor
Instagram Reels ses çıkmıyor sorunu

Apple kullanıcılarının artı olarak iTunes kullanarak yedeğini bilgisayarlarına alıp ve sonrasında yeniden kurulumunu başlatmalarını öneriyoruz. Tabi yukarıdakilerin incelenerek ve harfiyen yerine getirdikten sonra. Oluşabilecek aksaklıklardan dolayı kullanıcı sorumluluk almış olarak kabul ediyoruz. İsteyen uzman yardımını talep edebilir.

Yurt içi veya dışı sorunların araştırılması

Oluşan sorunların bir çoğunda ya ülke içi veya dışı yaşanan olumsuzluklarla izah ediyoruz. Bu bazen uygulamanın sistemlerinden alakalı olduğu gibi hizmet verdiği ülkede yaşanan sorunlarda da hizmette aksaklıklar yaşanır. Sorunun ilk başladığı saatlerde büyük ihtimal nedeni bilinmez. Resmi açıklamalar genelde geç yapılmakta. Bundan dolayı araştırma yapmadan hesap üzerinde oynamaya gitmemenizi öneriyoruz. Kısaca beklemeniz yeterli olacak.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir