Instagram Reels taslaklar nerede bulamıyorum

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Instagram Reels taslaklar nerede bulamıyorum şikayetleri yapanların yaşadıkları bize göre hep aynı şeyler oluyor. Çoğu sosyal uygulamalarda yaşanan aksaklıklar kronik şekilde oluşabiliyor. Bir şeyler ters gittiğinde bakacağınız yer önce başkaları oluyor.

Ad imageAd image

Reels taslaklarım silindi, diyenlere müjdeli haberlerimiz var. Artık reels taslakları silinirse geri dönüşümü olabiliyor. Tabi gerçekten taslak olarak kaydetmişseniz. Bazen kullanıcıların taslak olarak kaydettiklerini düşündükleri verileri aslında kaydetmemiş, kendi kendilerine silmiş olabiliyorlar. Bu durumda taslaklarınızı ne yazık ki bulmanız mümkün olmuyor. Ancak gerçekten kaydedenler ve nerede olduğunu bulamayanlar için taslakların yerini kısaca tarif edeceğiz.

İnstagram, uzun yıllar 8 saniyelik hikayelerinizi ve ana ekranda fotoğraflarınızı paylaşabildiğiniz bir sosyal medya platformuydu. Çıktığı dönemde hikaye paylaşımı yapılabilen tek uygulama olan instagram özellikle takipçilerin ana ekranlarında birbirlerini çok daha rahat bir şekilde görebiliyor olması ve hikayelerin izlenebilirliği nedeniyle oldukça yoğun bir ilgi gördü. Ancak zaman içerisinde Facebook gibi bazı uygulamaların video paylaşımına izin vermesi nedeniyle kendisine olan ilgi azaldı.

Kısa süre sonra instagram uygulaması kendini güncelledi ve 1 dakikalık video paylaşımları da yapılabilir hale geldi. Sonra IGTV uygulaması ile birleşerek çok daha uzun süreli video paylaşımları yapılabilir hale geldi. Bir dönem IGTV videolarını izleyebilmek için uygulama üzerinde IG yazan bir tuş vardı. Oradan girerek takip ettiğiniz kişilerin uzun videolarını art arda izleyebiliyordunuz. Ancak daha sonra IGTV ayrı bir uygulama olarak piyasaya sürüldü ve instagram üzerindeki bu tuş kaldırıldı. Eğer birinin paylaştığı videolarını izlemek istiyorsanız ana ekrana düşenler arasından ya da kişinin kendi sayfasına girerek IG paylaşımları arasından bulup izlemeniz gerekiyor. Reels ise en son devreye giren paylaşım alanıdır.

Reels taslaklar nerede?

Taslaklarınız otomatik kaydedilebilir. Silinenlerde geri getirme olasılığınız var. Lakin dikkat edilecek geçici alandan kalıcı olarak kaldırılmaması.

Ad imageAd image
  • Profil ekranını açınız,
  • Reels olan simgeye dokunun,
  • Taslaklar sekmesi ilk başta görsel olan play’ da yer alıyor.

iPhone uygulamasında ayrı Samsung uygulamasında daha farklı alanlarda yer alan durumlarla her zaman karşılaşabiliyoruz. Bu genelde yeni çıkan versiyonlarla değişime uğradığı zamanlar oluyor.

Reels taslaklar nerede 2
Reels taslaklar nerede

Üstte örnek verdiğimiz işarete profil ekranında ulaşacaksınız. Çıkmıyor diyenlerin geçici bir durumlar karşılaşması mümkün. Yine bir kısa video paylaşımıyla sorun ortadan kaldırılabilir.

Taslaklar çıkmıyor mu?

Sistemde başkalarının yaşamadığından eminseniz, oturumunuzu çıkışa atarak tekrar girmeye çalışınız. Sonrasında başka cihazlarla ve internetle denenmesi gerekecek.

Ceza durumlarında geçici veya uzun bir süre işlem yapamaz hale gelebilirsiniz. Test etmek adına profil açılabiliyorsa buradakilerden birini değiştirmeye çalışınız. Değişmediğinde kısıtlama veya sistem arızası aklınıza gelebilir.

Farklı cihazlardan ve hesaplardan denemeden başka işlemlere yönelmeyiniz.

Aşırıya kaçan kullanıcıları, sistem şüpheli sınıflandırabiliyor. Çok değil aynı gün içerisinde sık sık yapılan yorumların dahi şüpheli algısına takıldığı zamanlar oluyor.

Unutmadan gelen yeni versiyonların bazen tam test edilmeden yayınlandığı oluyor. Böyle durumlarda her zaman öncekine dönülmesini öneriyoruz.

Instagram taslaklarım silindi, ne yapabilirim?

Taslaklarınız ister reels ister fotoğraf ya da IGTV videosu olsun hepsi aslında aynı yerdedir. Peki onlara nasıl ulaşabilirsiniz?

  • Normal bir paylaşımı yapacakmış gibi instagram uygulamasını açın,
  • Paylaşım yapma tuşu olan artı işaretine dokunun,
  • Alt kısımda galeri bölümünü göreceksiniz. Önce onu yukarı doğru kaydırın,
  • Daha sonra işlemi tersine yapın. Yani aşağı doğru kaydırın,
  • Eğer taslak olarak herhangi bir IGTV videosu, fotoğraf ya da reels videosu çekmişseniz ve düzenleme yapmış ancak paylaşmamışsanız o kısımda karşınıza çıkacaktır. İstediğinizi seçerek işleminize devam edebilirsiniz.
Reels taslaklar nerede 1
Instagram Reels taslaklar nerede bulamıyorum

Gelelim sistemin olası yaşattıklarına. Geçmişte çok sık gündeme gelen şeylerden biri dondurulan hesapların açıldıktan sonra bazı paylaşımların yok olduğu konusuna. Bunun net nedeni bilinmiyordu ama bize göre bazılarında oluşan aksaklık geçici bir sistem problemiydi. Zaten günler sonra kendiliğinden sorunun kalktığını görüyorduk.

Yukarıda bahsettiğimize benzer kronik problemlerin her dönemde değişerek karşımıza çıktığı oluyor. Hiç olmasa ilgili metinlerin değiştiğine şahit oluyoruz. İşte sistemin çıkardığı aksaklıklarda her türlü uyarıyla karşılaşılması mümkündür. Deneme yapılmadan anlaşılması bazen çok zor oluyor.

Ağ içinde bizimle görüşmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Yazılarımız sadece bilgi olarak yayınlanmakta ve yazarlarımız destek hizmeti vermemekte.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
Türkçe