Instagram Reels video boyutlarını ayarlama

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Makalede, Instagram Reels video boyutları ne olmalı sorusunun yanı sıra video sorunlarına yönelik genel bir bilgiyi de sizlerle paylaşacağız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Instagram uygulamasında zaman zaman kullanımlara bağlı olarak yaşanan olumsuzluklar hakkında paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu içerikte bunlardan biridir.

Reels video boyutlarına dikkat

Instagram Reels, Instagram platformunun sunduğu bir özelliktir ve kısa, eğlenceli videolar oluşturmanıza olanak tanır. Bu videolar genellikle müzik, efektler ve filtreler gibi özellikleri içerir ve popüler bir sosyal medya trendi haline gelmiştir.

Instagram Reels videoları, belirli boyutlarda olmalıdır. Bu boyutlar, Instagram’ın standart video boyutlarına benzerdir. Instagram Reels için önerilen boyutlar 1080×1920 piksel veya dikey (9:16 en-boy oranı) olarak belirlenmiştir.

Bu boyutlar, videonuzun dikey olarak çekildiğinde tam ekran görüntülemesi için optimize edilmiştir. Bu boyutlarda yüklenen videolar, Instagram Reels akışında daha iyi görüntülenebilir ve daha profesyonel görünebilir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Instagram Reels videolarını oluşturmak için, Instagram uygulamasını açın ve ana sayfada altta yer alan “Reels” seçeneğine tıklayın. Daha sonra, videonuzu çekmek veya kütüphanenizden yüklemek için talimatları takip edin. Videonuzu yüklerken, boyutlarının 1080×1920 piksel olduğundan emin olun.

Sonuç olarak, Instagram Reels videolarınızın boyutlarına dikkat etmek, daha iyi bir görüntüleme deneyimi için önemlidir. Önerilen boyutlarda videolar yüklemek, videolarınızın diğer Instagram kullanıcıları tarafından kolayca keşfedilmesini sağlayabilir ve daha fazla izlenme alabilirsiniz.

Instagram Reels video boyutları

Siz de düzenli Instagram kullanıcısı iseniz ve Instagram video boyutlarını merak ediyorsanız yazımıza bir göz atabilirsiniz. Video paylaşırken en ve boy oranının 1,91:1 ve 9:16 arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Bu video arasında olmayan videoları yükleyemezsiniz. Ayrıca videolar en az 30 FPS hızına sahip olurken, en az 720 piksel çözünürlükte olmalıdır. Ayrıca maksimum dosya boyutu da 650 MB’dir. Siz de tüm bu kriterleri dikkate alarak videolar oluşturabilir ve buna bağlı olarak uygun çözünürlükte teknolojik aletlerle çekim yapabilirsiniz.

Kaliteli ve uygun içerikler üretmek için yukarıdaki kriterlere uymalı ve bu kriterlere de uygun olarak paylaşım yapmaya da özen göstermelisiniz. Böylece siz de kısa sürede istediğiniz kalitede paylaşımlar yapabilirsiniz. Instagram hikâye boyutu gibi birçok farklı detayı da bu kriterlere uygun olarak atabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
instagram Reels video boyutlarini ayarlama 2
Instagram Reels video boyutlarını ayarlama

Instagram Reels video boyutlarında sorun yaşayanlar

Video boyutlarında sorun yaşayanların ister online araçlardan yararlanır, isterseler yardımcı uygulamalarla bu sorunu ortadan kaldırırlar.

Kullanacağınız araçların güvenirliğinden emin olun. Ailevi veya özel olan videolarınızı dışa açık platformlarda kullanmayın.

Instagram videoları için kullanılan araçlar

Uygun fotoğraf paylaşımı için gerekli büyüklüğü hesaplamak çok önemlidir. Ancak diğer önemli detaylardan biri de hangi teknolojik aletleri kullanarak çekim yaptığınızdır. Elinizde ne kadar profesyonel kamera ve ekipman varsa çekimleriniz o kadar kaliteli olacak ve insanların da o kadar fazla ilgisini çekecektir.

Eğer siz de Instagram’da kaliteli bir içerik üretici olmak istiyorsanız ekipmanlarınızı kaliteli olarak almaya ve video düzenleme uygulamalarını en iyi şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece siz de amacınıza kısa sürede ulaşacak ve çok fazla takipçi elde edeceksiniz. Tüm bunlara dikkat ederek siz de fenomen olup kaliteli paylaşımlar yaparken aynı zamanda para kazanmaya da başlayabilirsiniz. Instagram video boyutu ayarlamak gibi detayları da iyice öğrenmeye ve buna bağl paylaşımlar üretmeye dikkat etmelisiniz.

Instagram paylaşım sıklığı ne olmalıdır

Bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız paylaşımı sık sık yapmaya dikkat etmelisiniz. Ne kadar sık paylaşım yaparsanız hesabınız o kadar aktif olacak ve daha fazla keşfete çıkacaktır. Bu nedenle siz de bu nokta oldukça dikkat etmeli ve sık sık paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz. Instagram dikey video boyutu gibi klasik düzenlemeleri de doğru bir şekilde yapmalısınız.

Instagram Reels video boyutlarını ayarlama adlı konumuz buraya kadar.

Sonraki öneri makalemiz: Instagram akış yenilenemedi

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir