Instagram Reklam Çıkmıyor Görünmüyor Sorunu

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Instagram reklam nasıl oluşturulur ya da reklam oluştururken hata alıyorum reklamlarım görüntülenmiyor diyenler oluyor. Bunun olasılıklarını sizin için araştırdık.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Instagram reklam yayınlamak için Instagram hesabımın olması gerekir mi gibi soruların yanına birde reklamlarım görünmüyor eklendi. Reklamı yayınlandım çıkmıyor sorun değil de belki robotların reklamı algılaması ve ona göre yayın akışını oluşturması gerekebilir.

Instagram sayfasında reklam verme işleminde Facebook şartı bulunuyor. Kısaca bu sistemi kullanılıyor ve bağlantı yapılarak panele ulaşılıyor. Resmi sitenizin veya mağazanızın reklamını yapmanız için güvenilir hesap olması şartı aranabiliyor. Yani durdurulan hesaplarda doğrulanması istenilebiliyor. 

 Son yıllarda hızla büyüyen Instagram’ ı daha kullanışlı hale çevirebilirsiniz. Kazançlı hale çevirmede reklamların önemini göz artı etmeyiniz.

Instagram Reklam Süreci

Günümüzde dijital pazarlamanın önemli bir parçası olan Instagram, işletmelerin ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere ulaştırmalarını sağlayan etkili bir platformdur. Ancak bazen işletmeler, beklenen etkiyi elde etmek için reklam kampanyaları başlatırken Instagram’da reklamlarının görünmemesi sorunuyla karşılaşabilirler. Bu durumun pek çok sebebi olabilir ve işletmeler için hedef kitlelerine ulaşmayı zorlaştırabilir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

1. Hesap Durumu ve Onaylama: Instagram, reklam veren hesapların belirli kurallara uygun olduğundan emin olmak için onay süreçleri uygular. Hesabınızın onaylandığından ve reklam verme yetkinizin olduğundan emin olun olmak için gerekli alanları kontrol edin.

2. Hedef Kitle Belirleme: Reklam kampanyanızın hedef kitlesini doğru belirlemek, reklamlarınızın doğru kullanıcılara ulaşmasını sağlar. Yanlış kitleye ulaşmak, reklamlarınızın görünmemesi sorununa yol açabilir.

3. Bütçe ve Reklam Ayarları: Yetersiz bütçe veya yanlış reklam ayarları reklamlarınızın etkisini azaltabilir veya görünmemesine neden olabilir. Bütçenizi ve reklam ayarlarınızı gözden geçirerek optimize edin.

4. İçerik ve Görsel Kalitesi: Reklamlarınızın içeriği ve görselleri kaliteli ve ilgi çekici olmalıdır. Düşük kaliteli içerikler, Instagram algoritmaları tarafından düşük öneme sahip olarak işaretlenebilir ve görünürlüğü azaltabilir.

5. Reklam Onay Süreci: Instagram, reklamların belirli kurallara uygun olduğunu kontrol eden bir onay süreci uygular. Reklamınızın onay sürecinden geçmediği durumlarda görünmemesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bunun için anlık bildirim gelmeyebilir.

6. Hesap Etkinliği ve İzleyici Katılımı: Hesabınızın etkinliği ve izleyici katılımı, reklamlarınızın Instagram tarafından daha fazla görünmesini sağlar. Aktif bir hesap yönetimi ve izleyicilerle etkileşim, reklamlarınızın etkisini artırabilir.

7. Algoritma Değişiklikleri: Instagram, sürekli olarak algoritmalarını günceller ve değiştirir. Bu değişiklikler bazen reklamların görünürlüğünü etkileyebilir. Bu durumda, reklam stratejinizi ve içeriğinizi güncellemeniz gerekebilir.

Instagram Reklam Neden Görünmez?

 • Facebook hesabınızda sorun varsa
 • Hesap doğrulamasının tam yapılmadığında
 • Kredi kartında veya sosyal hesapta şüphe algısı
 • İlk yayınlandığında reklamın algılanması süresi olduğundan
 • Rekabeti yüksek anahtar kelimelere odaklanmasından ve reklam bütçesinin yetersizliği
 • Reklam belli bir süre (1 gün veya 2 gün) yayınlandıktan sonra görünmüyorsa şikayetler olmuş olabilir
 • Sık sık reklam ayarlarının değiştirilmesi
 • Instagram reklam hesabını doğru şekilde Facebook’ a bağlanmadıysa (doldurulması gereken alanlar)
 • Reklam yapılandırmasında eksiklikler görülebilir. Yolunda gitmeyen herhangi bir şey için belki daha sonra bilgilendirme yapılacak.

Instagram Reklam Vermeden Önce

Instagram’ da ve Facebook’ ta takipçileri artırmak ve hesap / sayfa güçlendirmek için en iyi yol, Instagram kullanıcılarının akışlarında görmeyi istedikleri kaliteli ve markayı öne çıkaran içeriklerin oluşturulması. Eğer güçlü içerik oluşturursanız, gönderilerinizde ilgi çekici içeriklerin ön plana çıkaran bir algoritma kullanan “Keşfet” sekmesinde yer alan gönderleri beğenen kişileri, takip eden kişileri ve haberler sekmesinde yer alacağı için, sizi takip etmeyenlerinde sayfanızı incelemeleri olasılığı artacaktır.

Instagram’ ı kullanarak, işiniz ve pazarlamalarınızı artık gündelik iş olarak kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak: Instagram’ da mağazanızı veya mağazalarınızı gösteren bir afiş paylaşın. Aynı zamanda yarışma düzenleyin. Resmi web sitenizde bu paylaşıma yer verin ve etkileşimi güçlendirin.

Reklam başvurusunda bulunmak için:

 • Instagram reklam vermek için “www.facebook.com/adsmanager” girin
 • Yeni reklam oluşturmadan “Hızlı oluşturma akışına geç” tıklayın
 • Kampanya adını, satın alma türünü ve kampanya amacını belirleyin    
Instagram reklam vermek için başvuru adımları
Instagram Reklam Görünmüyor Sorunu
Instagram reklam kampanya ayarları
Instagram Reklam Çıkmıyor Hatası
Instagram reklam nasıl verilir
Instagram Reklam Gözükmüyor

Reklam yayınlamaya çalıştığınızda “Reklam hesabınız kısa süre önce sıradışı hareketler nedeniyle işaretlenmiştir” şeklinde bir hata aldıysanız, aşağıda ilişkili haberler bölümünde yer alan “Kapatılan reklam hesabını açmak” konusuna bakabilirsiniz.

Tavsiye makalemiz: https://www.andronova.net/facebook-instagram-kapatilan-reklam-hesabini-acmak-h484.html 

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak