Instagram şifreni bir hizmetle paylaştın uyarısı

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Haberde “Instagram görünüşe göre şifreni bir şekilde daha fazla beğeni veya takipçi kazanmana yardımcı olması için bir hizmetle paylaştın” uyarısı alanların ne gibi işlemler yapması gerektiğinden söz edeceğiz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Konumuza yakın bir diğer benzeri uyarı ise, “hesabının bu işlemi gerçekleştirmesi geçici olarak engellendi” hatasıdır. Sanırız 1-2 ay öncesine kadar ara ara karşılaşılan bir uyarıymış. Zamanla ya metin değişti ya da sık çıkmamaya başladı. Belki içeriğimizin konusundaki sorundur. Ara ara ağların böyle bir metin değişikliğine gittiğine defalarca şahit olduk.

Şifrenizi takipçi kazanmaya yönelik hizmetlerle paylaştın bildirimi genelde ağın kurallarına aykırı bir şekilde yapılan yöntemlerin bir sonucu karşınıza çıkabilir. Ağın istemediği bir şekilde takipçi kazanmaya çalışan kişilere gönderilir. Yani bot takipçi almak Instagram tarafından tespit edilebilen bir durumdur. Bu davranış topluluk kurallarına aykırı olduğu için o hesap kapatılabilir. Fakat bot hesap almayan kişiler de bazen şüpheli durumlar sergilediği zaman bu bildirimi alabilmektedir.

Hesabın bir başkasının eline geçti bildirimi

Instagram daha fazla beğeni veya takipçi kazandın mesajı ile hesabın başka birinin eline geçtiğini düşünerek gerçek hesap sahibine bir bildirim gönderir. 1 gün içerisinde Instagram’ın belirlediği etkileşimden daha fazlasını almak ya da yapmak şüpheli davranış olarak algılanır. Instagram, hesapların bir anda büyümesine engel olabilmek adına böyle bir kural getirmiştir. Hesaplar belli bir süre içerisinde belli takipçiler ve beğeniler kazanmalıdır. Aksi takdirde bu durumun şüpheli olduğu anlaşılır ve hesap kapatılır.

Kişiler sosyal medya platformunda yüksek takipçiye ve yüksek etkileşime sahip olabilmek için para karşılığında bu gibi davranışlarda bulunabilir. Instagram algoritması da bunu fark ettiği zaman hesabın kapatılmasına neden olabilir ya da belli bir süre etkileşim yapılmasını engelleyebilir. Hesabın başkasının eline geçti bildirimi de bu nedenle gönderilir. Genelde kişiler bunun sonucunda şifrelerini değiştirir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Şifreni takipçi kazanmana yardımcı olmak için hizmetle paylaştın bildiriminin gelmemesi için kişiler takip etmek, beğeni yapmak, yorum yapmak gibi, takipten çıkarmak gibi etkileşimlere bir süre ara vermelidir. Takipçi sayısına göre bu sayı değişse de genelde 100- 150 arasında etkileşim yapmak yeterli olacaktır. Daha fazlası bu sorunu ortaya çıkarır. Kişiler sürekli olarak etkileşim yapmaya devam ederse bir süre sonra hesapları kapanabilir.

Instagram hesabını başka bir hizmetle paylaştın bildirimini hesap sahibine yolladıktan sonra şifreyi değiştirmek için bir sayfaya yönlendirir. Burada eski şifre girilir ve yeni bir şifre oluşturulması istenir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra genelde hesapta daha fazla etkileşim yapılmaması adına 3- 4 günlük ceza verilir. Bu süre boyunca kişiler takip yapma, yorum yapma, beğeni yapma gibi etkileşimlerde bulunamayacaktır. Ceza süresi bittikten sonra aynı şekilde bildirim alınırsa bir sonraki ceza daha uzun süreli olabilir.

Şifreni bir hizmetle paylaştın mı?

Bu şekilde gönderilen uyarıların çoğu gerçekten kullanıcısının daha fazla takipçi kazanmaya yönelik yöneldiği durumlardan biridir. Belki çok az kullanıcıların yanlışlıkla engellenmiş olma olasılığı var. Bu da şüpheli olarak görülecek bir davranışta karşınıza çıkabilir. Örnek aşırı durmadan beğeni yapmanız dolaylı yolla sizi şüpheli durumuna düşürebilir.

Her sosyal ağda uygulanan yaptırımların bir derecelendirmesi olabilir. Kimisine verdiği uyarısının açıklamasında neden bu uyarıyla karşılaştığı yazılabilir. Çıkmayanlarında aşağıdakileri uygulayıp ve sonrasında itiraz hakkını kullanabilir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Beğeni ve takipçi kazanmaya yönelik işlemlerden bazıları şöyle:

  • Online kasma yolu ile giriş bilgilerini paylaştığınız yerlerden zamanla sorun yaşayabilirsiniz. Ya ilgili hizmetin bir tuzak olduğunu görürsünüz, ya da ağın sizi böyle bir servisi kullandığınızı fark eder.
  • Fake bir giriş ekranı yaşan kişiler olabiliyor.
  • Karşılıklı takip ve beğeniyle etkileşim sağlayan web siteleri veya uygulamaların uyarı almanıza neden olacak işlemleri.
  • Şüpheli oturum açılmalarının aynı yerlerden yapılıyor görünmesi.
instagram sifreni 1
Instagram şifreni bir hizmetle paylaştın sorunu

Instagram şifreni paylaştık çözümü

Şifre paylaşımlarında engellenen hesaplara ya itiraz edilmesi için bir alan sunulur, ya uyarının içeriğinde hesabınızı doğrulamanız istenebilir. Kimlik istenildiğinde doğrulama süreci başlatılır. Uygun görüldüğü takdirde kısıtlamanız kendiliğinden kalkar.

Bu işlemi gerçekleştirmesi geçici engellendiği uyarısını alan kişilerin gerekli işlemi yaptıktan sonra beklemesi gerekiyor. Bir iki gün sürdüğü de oluyor bir kaç haftada. Önemli olan ısrarla iletişim kanalı açmalarını sağlamanız.

instagram sifreni 2
Hesabınızı başka bir hizmetle paylaşma kısıtlaması

Geçici çıkan uyarılarda şunlar denenebilir:

  • Bir süre hiç bir şekilde oturumunuzu açmaya çalışmayınız. Belki bir gün geçmesi gerekebilir.
  • Oturumdaki kullanılan internet ağları ve cihazlar engellenmiş olabilir. O gün kullanmadığınız yerden ve cihazdan deneyebilirsiniz.
  • Varsa bir bilgisayarla deneyiniz. Yoksa mobil tarayıcılardan biriyle deneyebilirsiniz.
  • VPN kullanarak açılan oturumlarda belki engellenmeden doğrulamayla erişim izni verilebilir. Tam tersi bir durumla da karşılaşılması mümkündür.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.