Instagram uygulama ve internet sitesi hareketlere izin ver

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Instagram uygulamasını açtığınızda “Instagram’ ın uygulama ve internet sitesi hareketlerini kullanmasına izin ver” yazıyor ve ne demek istediğini bilmiyor musunuz?

Ad imageAd image

Instagram’ ın uygulamasındaki ve internet sitesindeki yapmış olduğunuz gezintileri kullanarak reklam deneyimini geliştirmek istiyor. Şirket son zamanlarda WhatsApp’ ın zorunlu veri toplama talebi nedeniyle yoğun eleştiri alıyordu ve ek olarak bununla karşılaşanlarda şirketin iyiden iyiye her şeyi takip etmek istediği anlamını çıkarıyorlar. 

Ekrana gelen bilgi metni şöyle:

“Daha iyi reklam deneyimi sunmak için diğer uygulamaların ve internet sitelerinin bize bu cihazdan göndereceği gelecekteki hareketleri kullanmak için izne ihtiyacımız var. Bu işlem bize yeni bilgi türlerine erişim vermeyecektir. Bu cihaz ayarını kapattığın takdirde hareketlerini kullanmaya nasıl sınırlandırdığımız ve instagram’ daki alakalı ayarlar hakkında bilgi al”

Instagram hareketlerini reddetmek için:

Ad imageAd image
  • Bazılarında reddet seçeneği çıkmıyorsa uygulamayı kapatıp tekrar açtığınızda çıkacaktır.
  • Burada yapacağınız “Daha fazla bilgi al” butonuna dokunmanız.
  • Açılacak alanda böyle bir şeyin neden talep edildiği hakkında açıklama yer alacak.
  • Aşağısında “izin ver ve izin verme” butonları olacaktır.

Gelelim şirketin bu uyarıdaki bilgi al ekranında yaptığı açıklamaya. Instagram şöyle demiş;

“Bize izin vermezsen, reklamların daha az kişiselleştirilecek. Hareketlerini sadece bilgileri kaldırdıktan veya birleştirdikten sonra kullanacağımız için artık sana ait olduklarını bilemeyeceğiz. Bu hareketin kullanımı ortaklardan alınan veriler ayarını kullanarak zaten kısıtladıysan, seçimini uygulamaya devam edeceğiz”

Instagram uygulama ve internet sitesi hareketlere izin ver
Instagram uygulama ve internet sitesi hareketlere izin ver

Aşağıya ekli resimi okuduğunuzda nasıl bir yol izlendiği vurgulanıyor. Eskiden beri bir çok kişinin yaptığım aramalardan sonra hep karşıma buna benzer reklamlar çıkıyor ve bir diğer söylentilerde ise konuşmamızda geçenlerle alakalı şeyler internette karşımıza çıkıyor diye duyardık. İşte buradaki izin yapmış olduğunu hareketlere göre karşınıza çıkacak reklamların dönüşümüdür. Bu başkaları içinde kullanılacağını söyleyelim.

Instagram uygulama hareketlere izin ver
Instagram uygulama hareketlere izin ver

Burada istersen izin verme ama biz bildiğimizi okumaya devam edeceğiz diyor. Sadece detaylı şekilde analiz edilemeyeceğinden reklamları daha az kişiselleştireceğiz şeklinde sen bilirsin diyorlar.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir