İnstagram video izlerken ses gelmiyor gidiyor mu?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Instagram video izlerken ses gelmiyor hatası olarak görülen bir çok bilginin yanlış olduğunu söyleyelim. Neden videolarda ses gidiyor anlamak için test şart.

Teknoloji destek

Instagram‘ ın en çok kullanılan özelliklerinden biri Reels diğeri şüphesiz ki hikaye bölümüdür. Takipçilerinizle hikaye bölümünden kısa videolar paylaşabileceğiniz gibi siz de takip ettiğiniz kişilerin hikaye bölümüne göz atarak paylaşmış oldukları fotoğraf ve video hikayelerini görüntüleyebilirsiniz.

Hikayelerinde paylaşılan videolarda bazen videolarda ses kayma gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Paylaşılan videolarda bazen ses videodan daha erken gelmekte ve bu durum da seste kayma problemi olarak bilinmektedir. İnstagram hikayelerinde ses erken gelme sorunu birkaç nedenden kaynaklanıyor olabilir. Eğer hikayelerde ses erken gelme problemi yaşıyorsanız öncelikle instagram uygulamasında güncel sürümü kullandığınızdan emin olun.

Instagram videolarda neden ses gidiyor?

Video izlerken ses gidiyor, Instagram’ ın sistemsel olarak çıkan arızalarından biri olabileceği gibi aynı zamanda kullanıcının kendisiyle alakalı bir sorundan dolayı çıkma olasılığı da diyebiliriz. Bunun netleştirilmesi adına denemelerle yol alınabileceğini şimiden vurgulayalım.

 1. İzlenen yayınla alakalı olma olasılığı için farklı yerlerdeki videolara da bir göz atınız.
  • Aşırı olan yayınlarla veya video kalitesinin çok yüksek olması
 2. Kullanılan telefonun donanım yetersizliği olabilir.
  • Eski çok sayıda modelin bir çok işlemi kaldıramaması
 3. İnternetin aşırı yavaşlaması veya kısmi bir engel çıkması mümkün.
  • Ülkede veya yurt dışında network arızalarının yaşanması
  • Altyapınızla alakalı olabilir
 4. Uygulamanın çıkan versiyonu kullanılan modelin yazılımı ile uyum içerisinde çalışamaması.
  • Geliştirici çıkarmış olduğu güncelleme varsa neden olma olasılığı her zaman vardır
  • Mevcut yazılımın artık yetersiz kalması
 5. Telefonda yüklü olan diğer uygulamalardan birinin uyumsuzluğa yol açması.
  1. Çakışma dediğimiz bir durum. Geçen yıl bir uygulamada yaşadık diyelim
 6. Cihazın ayarları veya tarihi yanlış olmasından dolayı.
  • Başka bir cihazla kontrol ettikten sonra ayarlar sıfırlanabilir. iPhone’ da ağ ve genel ayarlar kaldırılır. Android içinde baştan aşağıya incelenmesi gereken yerler var
 7. Virüs bulaşmasından kaynaklı aksaklıklar.
  • İnternet üzerinden ve gelişmiş bir koruma uygulamasıyla tarayınız
 8. Koruma uygulamalarının bazen olumlu şeyleri durdurma gibi bir etkenleri olabiliyor.

Bunların kontrol edilmesi gerekiyor. Çözümünde bunların karşılığını aşağıya bırakıyoruz. Kesin çözümüne ulaşacağınızı iddia etmiyoruz ama bir yol bulacağınızı düşünüyoruz. Genelle alakalı değilse bunların kesinlikle denenmesi gerekiyor.

İnstagram video izlerken ses gidiyor

Instagram videolarda ses gelmiyor çözümü 

Hikayelerinde yaşanan ses sorunu pek çok nedene bağlı olarak kaynaklanabilmektedir. İnternetinizi kapatıp tekrar açmayı deneyin. Sorun yine devam ediyor ise telefonunuzu komple baştan başlatarak uygulamaya yeniden giriş sağlayın. Tüm bunlara rağmen yaşanan ses sorununa çözüm bulamadıysanız uygulamanızın güncel olduğundan emin olun. Uygulamanız güncel olmasına rağmen ses kayma problemi devam ediyor ise yeni bir güncelleme gelmesini bekleyin. Genel olarak güncelleme gerçekleştiğinde problem otomatik olarak ortadan kalkarak instagram uygulaması sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

 1. Telefonun kapatılmasından sonra eğer kablosuz üzerinden internet erişimi yapılıyorsa o zaman birde modeminizi kapatınız.
 2. Başka cihazla ve internetle kesinlikle deneyiniz.
 3. Instagram’ ın önceki versiyonlarını deneyin.
 4. Benzeri başka önemsiz gördüğünüz sosyal ağ uygulamasının kaldırılması gerekebilir.
 5. Reels üzerinden de deneyelim. Birde TikTok’ ta durum aynı mıdır diye kontrol etmeniz gerekebilir.
 6. Samsung ve belki Huawei kullananların “Uygulamalar” bölümüne girip “Instagram” a dokunup ve içerisinde yer alan seçenekleri çalıştırmaları gerekebilir. Örnek güncellemelerin ve verilerinin kaldırılması gibi.
 7. MX player Android cihazlarda kullanılmasını öneriyoruz. Özellikle cihazınız eskiyse iş görecektir. Bir tane videoyu bunla manuel açnız ve daha sonra normal olarak açılacaktır.
 8. Hesabınızla alakalı olma durumlarında hesabınızın türünü profosyonel olarak değiştiriiz. Duruma göre geliştiricinin yardım alanından arıza bildirimi yapınız.

Hesap türünün değiştirilmesi için aşağıdaki resimden yararlanınız. İstediğinizde anında kişisel olana hesaba dönüş yapabilirsiniz.

İnstagram video izlerken ses gelmiyor gidiyor mu?

Paylaşım yaparak test ediniz

Instagram hikayelerinde kısa zamanlı olarak paylaşılan videolar yaklaşık olarak 1 dakika gibi bir süreyi kapsamaktadır. Hikaye bölümünden paylaşım yapacağınız videolara farklı müzikler ekleyebilir, farklı yazı ve ifadeler ile videonuzu daha özel ve kişisel yapabilirsiniz. Siz de arkadaşlarınızın paylaşmış olduğu hikaye videolarını görüntüleyebilir ve yorum olarak arkadaşınıza özel mesaj gönderebilirsiniz.

Paylaşılmakta olan hikaye videolarında bazen ses gelmeme ya da seste kayma gibi problemler görülebilmektedir. Bu problemler bazen sistem kaynaklı olabileceği gibi bazen de telefonun özelikleri ya da ayarlarından da kaynaklı olabilmektedir. Bazen ise hikaye videosunu paylaşan arkadaşınız videoyu ses kapalı bir şekilde ya da seste video çekiminden kaynaklı geriden gelme gibi problemle paylaşabilmektedir. Eğer hikaye videolarının tümünde aynı ses sorunu yaşanıyor ise bu sorun kesinlikle uygulamadan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir