Instagram videolar siliniyor mu

blank

Instagram videolarım kendi kendine siliniyor veya paylaştığım videolar siliniyor diyeniniz var mı? Biz pek bu şekilde bir hatayla karşılaşmadık. Kendiliğinden video neden silinir?

teknik destek

Instagram‘ ın genel yapısı video ve fotoğrafların paylaşımı gibi görülmekte. Kimse mesajlaşmak için veya görüşlerini iletmek için kullanmamakta. Yani bu platform bir Twitter ya da Facebook değil. Uzun bir süredir instagram‘ ın linklere izin vermek için bir güncelleme yapmasını bekliyoruz. Özellikle yayınlanan videolardan ilgili sitenin konusuna ulaşılması için URL bağlantıları desteklemesi gerekiyor.

İnsanlar kendi sitelerinde video paylaşmanın sıkıntılarını yaşamamak için YouTube ve buna benzer kanalları tercih etmekte. İşte instagram eğer bağlantılara izin verirse büyük ihtimal kullanıcıları paylaşımdaki adrese kayacağı için istememekte.

Peki zorunlu görülen paylaşılan videonun silinmesine ne diyeceksiniz? Bu ağ kullanıcısına açıklama yapmadan direk işlem yapıyor. Yapıyor yapmasına ama nedenini ya da yapılan işlem bilgisini kullanıcıya iletmiyor. Yani ben ne dersem o olacak zihniyeti bulunuyor. Tabi mevcut durumla alakalı bir değişimin çıkma olasılığınında olduğunu söyleyelim.

Instagram videolar neden siliniyor?

Biz silinme olası nedenlerini sıralayacağız. Tabi kesin bundandır diye bir bilgi olmayacağını iletelim. Bizim belirttiğimizden biri veya bir kaçından kaynaklı da olabilir. Öneriler silinen fotoğraflar içinde geçerli. Tüm işlemlere ilaveten hesap doğrulaması da yapılabilir. Yani hesapta bir şüpheli davranış görülmüşse bundan dolayıda video paylaşım engeli yapılmış olabilir. Uygulamadan hesap kısmında doğrulama talebinden işlem yapınız.

 1. Hiç video paylaştıktan sonra instagram’ dan bir ikaz aldınız mı?
  • Belli bir sayıya ulaştığınızda veya içeriğine göre bir yaptırıma maruz kalmış olabilirsiniz. Belki gözünüzden kaçmış diyebiliriz.
 2. Bir markadan veya kullanıcı tarafından ikaz geldi mi?
  • Teliflik durumlarda hiç insaf olmaz. Hatta direk hesabınızı dahi kapatırlar.
 3. Video içeriği yetişkinler için mi? içerik çocuklar için sakıncalı mı?
  • Yayına alırken bazı platformlarda böyle bir seçeneğin var olduğunu belirtelim. Buna göre kişilerin karşısına çıkıyor.
 4. Videoda hayvanlara yönelik eziyet edici görüntüler var mı? Şiddet içerikli mi?
  • Direk kaldırılır ve ötesi geçici kullanım kısıtlamasıyla sonuçlanabilir.
 5. Video birden çok yayınlanmış olabilir mi?
  • Belki dikkate alınarak yayına son verilebilir. Asıl olan tespit edilmişse.
 6. Videonun başkalarının özel hayatını içeriyor mu?
  • Kişisel haklara aykırı durumlarda sonuç yaptırım olacaktır.
  • Bir veya daha fazla olan şikayetler videonun kaldırılmasına neden olabilir.
 7. Geliştiricinin yaptırımları.
  • Hesabınıza gelen bir ceza nedeniyle beğenme veya video paylaşımı belli bir süreliğine engellenmiş olabilir.
 8. Kullandığınız cihazdan alakalı mı?
  • Tablet ve bilgisayar alternatiflerinden yararlanınız.
  • Cihazınızdan olduğu anlaşıldıysa “Uygulamalar” alanına giriniz ve “instagram” yazılı alana dokunun ve içerisindekileri kullanın. (Güncellemelerin kaldırılması ve verilerin silinmesi gibi)
  • Instagram’ ın kaldırılıp, önceden yayınladığı versiyonlardan bir kaçını kurup deneyelim.

Geliştiriciye bildirimde bulunmak isteyenlerin aaşğıdaki görsellerden yararlanmasını öneriyoruz. İlgili alanlar açılmıyor veya engelleniyorsanız o zaman bildirim formlarına bakınız. 

Instagram videolar neden silinir

Instagram videolar siliniyor mu

Kaldırılan video şikayeti nasıl yapılır?

Video neden kaldırıldığını açıklayan bir yazı tarafınıza ulaşmadı ise instagram uygulamasından sorun bildiriminde bulunabilirsiniz. Daha önce başka bir içeriğimiz olan instagram video şikayet etme bilgisinde değinmiştik. Bu yazıdaki URL ile talep göndermeye çalışınız.

Instagram video silinme sorunu birde telefon kaynaklı durumlarda olabiliyor. Yani telefonda virüs olabilir ve bu nedenden dolayı direk kaldırılabilir. Yinede çoğunlukla alınan bir ceza kaynaklı olduğunu düşünüyoruz.

Video paylaşma cezası için kaç gün sürer veya kaç ay sürer gibi bir bilgiyi net alamazsınız. Eğer size uygulamada uyarı olarak yapılmıyorsa beklemekten başka çareniz yok.

Instagram videolar neden silinir sorunuza hazırladığımız paylaşımımız sizin için yararlı olduğunu düşünüyoruz. Kesin şunların yapılmasıyla çözüme ulaşacaksınız gibi paylaşımları pek ciddiye almayınız. 


Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2021, 20:33

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!