Instagram yüklerken Reels video kalitesi düşüyor

Andronova
Andronova
4 Minimum Okuma

Konumuzda Instagram hikaye paylaşıldığında aksaklık yaşayanlar veya Reels video kalitesi düşüyor sorunu yaşayanlara yönelik önerilerimiz olacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Instagram hikaye paylaşımında video kalitesi neden düşüyor konusu neredeyse her kullanıcının başına geldiği için merak edilen bir sorudur. Özellikle Instagram’ da aktif olan ve yüksek takipçilere sahip olan kişiler için hikaye paylaşımı sırasında kaliteli fotoğraflar ve videolar önemlidir. Bu nedenle fotoğraf paylaşırken kalitenin neden düştüğü merak edilen bir konudur.

Instagram hikaye özelliği, kullanıcıların gün içerisinde yaptıklarını paylaştığı bir özelliktir. Hikaye bölümünden fotoğraf, video, yazı paylaşımı yapılabilir. Instagram hikaye bölümü için ayrı bir fotoğraf çekme özelliği de getirmiştir. Fakat buranın çözünürlüğü ve boyutu normal kameranın çözünürlüğü ve boyutuyla aynı olmadığı için paylaşım sırasında kalitesiz görüntüler ortaya çıkabilir. Video kalitesi arttırma adına belki deneyeceğiniz bazı önerilerimiz olabilir.

Instagram video kalitesi neden düşer?

Instagram video kalitesi düşme sebepleri arasında en çok bilinenler formatı, çözünürlüğü ve boyutlarıdır. Çünkü telefon kamerası, profesyonel kameralar gibi fotoğraf çekilirken kullanılan aletlerin fotoğraf ekranlarıyla, Instagram hikaye kısmının ekranı aynı boyutlara sahip değildir. Bu sebeple fotoğraf ve video paylaşırken yakınlaştırma ya da uzaklaştırma gibi durumlar uygulama tarafından ister istemez yapılır. Bu şekilde oynanması ve yükleme yapılan formata göre kalite oldukça düşebilir bir duruma gelebilir.

Galeride çok kaliteli görünen bir fotoğraf, Instagram hikayede paylaşılırken internette herhangi bir sorun görüldüğü zaman da kalitesi düşebilir. Hücresel veri kullanırken telefonun çok çekmeyen bir yerde olması kaliteyi düşürebilir.

Hikaye kısmına görsel eklerken fotoğrafın üzerine belli emojiler, stickerlar gibi eğlenceli özellikleri eklemeyi neredeyse tüm Instagram kullanıcısı sever. Fakat bu gibi görsellere ekstra özelliklerin eklenmesi de fotoğrafların kalitesini düşürür.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Kullanılan videonun formatı ve yüklemesine göre değişken olabilir.
 • Yüklenecek içeriğin boyutunun düşüş sebebi olması mümkündür.
 • İçeriği ağa yüklerken ağın sıkıştırma gibi bir özelliği olduğunu düşünüyoruz. Burada ister istemez sıkıştırılarak yükleme yapıldığında görüntü bozuklukları yaşanabilir.
 • Yükleme sırasındaki olumsuzluklardan biri kristal bir hale gelme olasılığı. İnternetin hızı ve büyüklüğüne göre zaman aşımlarına uğranması da olası bir durumdur.
instagram Reels video kalitesi 2
Instagram Reels video kalitesi düşüyor nasıl artar

Uygulamadaki geçici problemler

Belki bu yazdığımızı duymamış olabilirsiniz. Uygulamalardaki geçici aksaklıklarda yapılan işlemlerin olumsuz sonuçlanmasına neden olan sorunlar çıkabiliyor. Bu uygulamaların yazılım kısmındaki planlı / plansız çalışmalardan sonra bazen duyuru yapılabiliyor. Çoğunlukla bilgi verilmeden kendiliğinden çözüldüğünü düşünebilirsiniz.

Yüklemeleri yaparken önerimiz test adına başka bir telefondan kesinlikle denemeniz gerekiyor. Unutmadan işlem yaptığınız cihazın ve uygulamanın ayarlarının incelenmesi de mümkün.

Bir önerimizde yayınlarken karşılaşacağız bir çok problemde denemeniz için ne yapılmasından bahsedeceğiz. Kullandığınız telefondaki uygulamalar bölümüne girdiğinizde Intagram’ ı bulup ve içerisindekileri çalıştırmanız gerekebilir.

Telefondaki oluşan olasılıklar

İçeriğin kalitesini etkileyen bir uygulamanın kullanılması olası görüntü bozukluklara sebep olabilir. Bunu daha çok başka telefondan deneyerek anlayabiliriz. Yardımcı uygulamalardan yararlananların otomatik görüntü optimize yapılandırmasına gidilmesinden ötürü oluşacak bir bozukluk söz konusu olabilir.

Güncel olmayan uygulama ve telefon yazılımlarının yol açtığı bir çok problem vardır. İşlem yaparken bozulmalar ve kısıtlamaların görülmesi mümkündür. Yani sadece görüntü kalitesindeki bozukluklardan bahsetmiyoruz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
instagram Reels video kalitesi 1
Instagram yüklerken video kalitesi düşüyor

Video kalitesinin düşmemesi için neler yapılmalıdır?

Instagram hikaye paylaşımında hem video hem fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu yaşayanların dikkat etmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanmıştır;

 • İlk olarak fotoğraf çekilirken boyutun 16: 9 olduğuna emin olunmalıdır.
 • Tam olarak hikaye bölümünün ekranına yerleşen boyut olduğu için kalitesiz görüntünün önüne geçer.
 • Eğer fotoğrafın boyutu hikaye kısmıyla uyuşmuyorsa daha fazla kalitesiz görüntünün oluşmaması içini, fotoğrafın üzerine sticker kullanılmaması önemlidir. Özellikle hareketli stickerlar fotoğrafın kalitesini gözle görülür bir boyutta düşürür.
 • Fotoğraf yüklenirken boyut ve çözünürlük en doğru ayarlamalardaysa ama hala kalitesiz bir görüntü oluşursa, bu noktada Instagram güncellemelerinin yapılmış olması gerekir.
 • Fotoğraf yükleme sırasında internet bağlantısının da sorunsuz olması önemli bir noktadır.
 • İçeriğin çözünürlüğünü değiştirerek tekrardan deneyiniz.
 • Test adına birde düşük dosya büyüklüğüne sahip videoları deneyiniz.
 • Yükleme yapacağınız içeriğin bir kaç dosya formatına ait görüntüleri deneyin.
 • Görüntü kalitesini arttırmaya yönelik programlardan veya online sitelerden yararlanınız.
 • Çekim yaptığınız cihazın ayarlarının doğru yapıldığından emin olunuz.

Birde yukarıdakilerden bağımsız olarak hesaplardaki aksaklıklardan dolayı yaşanabilecek olumsuzluklarda hesap türünün değiştirilmesini öneriyoruz. Uygulamadaki ayarlarda bu seçeneği göreceksiniz.

İçeriğimizde bir bilgilendirmeye yönelik bilgiler yer alıyor. Çözüm odaklı yönlendirmeler için aldığınız bir uyarı, ve örneklere göre içeriğimizdeki numaradan destek istenilebilir.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.