Intel, 22nm Merrifield ve 6331 Akıllı Telefon İşlemcilerini 2013’te Piyasaya Sürecek!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Yaklaşık on yıl süren geliştirme çalışmalarının ardından mobil sektöre geçtiğimiz ay ilk adımını atan Intel, etkisiz bir başlangıç yapmış olsa da gelecek planlarıyla ARM’dan pazar payı kapabileceğini düşünüyor.

Andronova

Önceki hafta Kaliforniya’nın Santa Clara şehrinde düzenlenen Intel yatırımcı toplantısında, Atom serisi yeni çipler detaylandırıldı. Bu yıl bilgisayar platformu için piyasaya sürülen Ivy Bridge işlemcilerde gördüğümüz mimarinin uygulanacağı mobil işlemciler, akıllı telefonlarımızın performansını arttıracak ve enerji tasarrufu sağlayacak.

22nm mimarisiyle geliştirilen Merrifield, üst düzey akıllı telefonlarda kullanılacak, taşıdığı Intel XMM 7260 modemi ile 42Mbps kadar HSPA+ ve 4G LTE iletişim teknolojilerini destekleyecek. Çift çekirdekli olması beklenen bu modelin ARM Cortex-A15 karşısında nasıl performans sergileyeceğini merak ediyoruz.

6331 olarak adlandırılan ucuz akıllı telefon odaklı Atom işlemci, henüz piyasada yer almayan Z2000’in halefi olarak 2013’te karşımıza çıkacak. Merrifield’dan daha yavaş tek çekirdekli ve aynı mimarinin işlendiği bir çip olacak.

Geçen yıl tanıtılan 32nm’lik çift çekirdekli, 4G LTE, HSPA+ ile 42Mbps destekli Z2580’i halen bir akıllı telefon üzerinde göremedik. Medfield bile sadece Hindistan’da satış yapan bir üretici sayesinde sektöre dahil olabilmişti. %95’lik pazar payıyla ARM’a rakip olmak isteyen Intel’in bundan çok daha fazlasını yapması gerekiyor.

Motorola ve Lenovo ile ortaklık anlaşması imzalayan yarı iletken devi, 2012 ikinci çeyreğinde bu üreticilerin Intel işlemcili telefonlar tanıtacağını müjdelemişti. Önümüzdeki haftalarda vaat edilen duyuruların gerçekleştirilmesini ümit ediyoruz.

2014’te 14nm mimarisine geçiş yapacağını açıklayan Intel, akıllı telefon pazarında önemli yeniliklere imza atacak kapasite ve tecrübeyi elinde bulunduran bir şirket. Yazılım desteği konusundaki engelleri aşması halinde hızla yükseleceğinden eminiz.

Halihazırda Samsung ile Tizen işletim sistemini hazırlayan Intel, yazılım optimizasyonunu kendi platformunu oluşturarak sağlamayı deneyebilir. Üstelik bu işletim sistemi, Android uygulamalarının tamamını tıpkı normal Android cihazlarında olduğu gibi çalıştırabiliyor. Fakat arkasına Google kadar büyük bir destek alamadığı için Android karşısında pek şansı yok.

Akıllı telefon çiplerindeki gelişim, önümüzdeki iki yılda Moore Yasası’nın öngördüğü rakamları ikiye katlayacak.” açıklamasında bulunan Intel CEO’su Paul Otellini, akıllı telefonların nasıl bir yükseliş potansiyeline sahip olduğunu gözler önüne sermişti. Umarız beklenen gelişim sağlanabilir.

Her nasıl olursa olsun Intel’in gelecekte mobil çip pazarında yer alabilmek için elini çabuk tutması gerekiyor. Zira, İngiliz ARM’ın saltanatı yayılıyor. Qualcomm’un 28nm Krait işlemcileri büyük ilgi görüyor. Öte yandan NVIDIA, Samsung, ST-Ericsson ve Texas Instruments gibi üreticiler her geçen gün daha fazla araştırma-geliştirme çalışması yürüterek ARM mimarileri üzerinde uzmanlaşıyor.

Kaynak: SemiAccurate, PCWorld

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın