Intel Masaüstü ve Mobil Bölümlerini Birleştiriyor

Intel Masaüstü ve Mobil Bölümlerini Birleştiriyor. İşlemci pazarının en güçlü oyuncusu Intel, üretim hattında büyük bir değişime adım atacak. Cep telefonu ve tabletler için ürettiği işlemci hattı ile, masaüstü ve laptoplar için ürettiği işlemci hattını birleştirmeyi planlıyor. 2015 yılının ilk çeyreğine kadar bu birleşimi halletmeyi planlayan firma, bu sayede günümüzün çabuk değişen pazar taleplerine daha hızlı adapte olmayı amaçlıyor.

Andronova

Intel Masaüstü ve Mobil Bölümlerini Birleştiriyor

Ünlü çip üreticisi, masaüstü işlemcilerde sürekli kar ederken, bu başarısını mobil pazara yansıtamamıştı. Sadece bu sene, Intel işlemcili 40 milyon tablet satılsa da, firma yılın üçüncü çeyreğini 1 milyar dolar faaliyet zararı ile kapattı. Bu zararın büyük kısmının, kendi işlemcisini kullanması için üreticilere verilen paradan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Masaüstü pazarında performans konusunda çıtayı her sene yükseklere çıkaran firma, güç tüketimini de azaltmak için geliştirmeler yapıyor. Ancak mobil cihazlarda Atom işlemciler ile performans/pil ömrü dengesini iyi ayarlayamadığı için eleştirilen Intel, satışlarını arttırsa da zararın önüne geçemedi.

Intel’in masaüstü bölüm başkanı Kirk Skaugen, önümüzdeki yıldan itibaren birleşen bölümün başkanlığını yürütecek. Bakalım Intel bu birleşme sayesinde, mobil pazarda istediği atılımı yapabilecek mi? Intel işlemcili telefon ve tabletler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Intel Phone

Kaynak: Bloomberg

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.