Intel Qualcomm’un Tahtına Göz Dikti

media 16230

Dünyanın en büyük yarı iletken firması Intel bilgisayar sektöründeki başarısını mobil sektörde bir türlü ortaya koyamadı. ARM tabanlı işlemcilerin özellikle Android platformuna özelleştirilmesi, Atom işlemci ailesini mobil dünyaya port emek isteyen Intel’i oldukça zorlamıştı. Intel mobil Atom işlemciler geçtiğimiz bahar aylarında Android optimizasyonu tamamlanarak özellikle tablet sektöründe kullanılması için tasarlanmıştı. Buna rağmen çok az üretici bu işlemcileri tercih etmişti. Casper Bilgisayar geçtiğimiz günlerde VIA A6108 cep telefonunu uygun bir fiyattan ülkemize sokmuştu. 2 Ghz hızında çalışan Atom işlemcili bu telefon kötü bir kullanıcı deneyimi sunmasa da; çok beğenilen ve tercih edilen bir telefon olmamıştı.

teknik destek

Qualcomm firması Snapdragon serisi ile ortalığı kasıp kavururken İntel tarafından çok enteresan bir benchmark sonucu geldi. Her firma kendi yaptığı testlerin iyi olduğunu söyler. Bu en çok ekran kartı tanıtımlarında Nvdia ile Ati arasında görülen bir kör dövüşüyken; İntel bu işi daha da ileri götürerek şu anda piyasada olmayan ve hatta adından bile söz edilmeyen işlemciler ile kendi işlemcisini test etmiş. Samsung Ar-Ge merkezinden çıkartılması yasak olan Exynos 6 çip setine hangi ortamda test imkanı bulduğu belirsiz olan İntel, Tegra 4’lü tek bir cihaz bile yokken; Tegra 5’i nereden bulmuş gerçekten merak ediyorum. Test sonucu ile ilgili grafiği aşağıda paylaşarak değerlendirmeyi size bırakıyorum.

intel bay tarill

İntel yaptığı performans canavarı işlemcileri henüz mobil sektöre sunamadı. Bu test sonuçları gerçekse önümüzdeki dönemde İntel işlemcilerin hakim olduğu bir pazar görebiliriz. İntel, Qualcomm’un yeni nesil işlemcilerinden bile %30 daha fazla performans veren bir yonga oluşturduysa buna şapka çıkartmak gerekir diye düşünüyorum. Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Son günlerde benchmark sahtekarlıklarının nasıl ortaya çıktığını hepimiz biliyoruz. Umarım bu grafikte böyle bir olaya gebe değildir. Sizce İntel’in yeni nesil işlemcileri böyle bir performans sergileyebilir mi?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın