Intel, Silvermont İşlemcileriyle Qualcomm’a Rakip Olma Amacında!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bugün Intel, akıllı telefon ve tabletlerde Qualcomm ile NVIDIA gibi şirketlere rakip olmayı amaçladıkları yeni işlemci platformlarını tanıttı. Silvermont adına sahip olan bu yeni mikro yapı, Atom çipsetlerinin baştan geliştirilmiş ve yenilenmiş hali ve oldukça cüretkar iddialarla beraber geliyor.

Andronova

Intel’in mobil dünyasına dalışı pek başarılı olmuş değil ve şu an için ileriye doğru baktığımızda silikon devinden ne bekleyebileceğimizi bilmiyoruz desek yeridir. Bu gerçeği bir kenara koyduğumuzda, yukarıda bahsettiğimiz cüretkar iddialar oldukça heyecanlandırıcı diyebiliriz. Peki nedir bu iddialar? Intel’in dediğine göre Silvermont, geçmişteki Atom işlemcilerinin 3 katı hız ve performans sağlarken, Clover Trail ve diğer eski modellere göre öncekinin sadece 5’te 1’i miktarda güç kullanacak.

Intel bu yeni Silvermon işlemcilerini akıllı telefonlar, tabletler, mobil elektronikler, arabalar ve bilgilendirici-eğlendirici sistemler gibi bir çok farklı platforma sokmayı hedefliyor. Silvermont, Intel’in yeni 22nm fabrikasyon yöntemiyle yapılacağından oldukça verimli olacak. Bunun yanında eğer Intel’in performans iddiaları doğruysa, diğer mobil çipsetlere karşı ciddi bir rekabet sağlayabilecektir diyebiliriz.

Bu rekabet sadece Quallcomm’la değil, fakat diğer tüm düşük güçlü işlemci üreticilerine karşı olacaktır. Silvermont Intel’in akıllı telefon ve tabletler için yeni çıkacak olan Merrifield mobil işlemcilerinde kullanılacak. Umuyoruz ki bu işlemciyi kullanan telefonları buralarda da görebiliriz. Ne yazık ki Silvermont’ı bu yılın ilerleyen günlerine kadar göremeyeceğiz. Şu an için Merrifield’ın 4G LTE desteğine  sahip olup olmadığı bilinmiyor; fakat en büyük pazarlardan biri olan ABD’de başarılı olabilmesi için bu entegrasyona sahip olması oldukça önemli. Silvermont’lu Merrifield 22nm fabrikasyon sürecinden geçerek ciddi performans ve batarya ömrü artışı sağlayacak ilk işlemcilerden ilki olduğu için hakkında daha çok bilgi almayı heyecanla bekliyoruz.

Kaynak: Android Community

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın