Intel’in Dört Çekirdekli Hem Android Hem de Windows 8 ile Çalışan Tableti Ortaya Çıktı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil dünyasında yavaş yavaş yer edinmeye başlayan Intel, Computex 2013 etkinliğinde karşımıza çıkan bazı tabletlerin güç birimini oluşturdu. Bunlar arasında en iddialı olanı ise kuşkusuz Asus’un 10-inç ekrana sahip Full HD çözünürlüklü tableti Memo Pad 10 FHD oldu. Clover Trail+ mimarisini benimseyen tablette 1.5GHz frekans hızında çalışan Atom Z2560 işlemcisine ve 2GB RAM’e yer verildi. Asus’un yine etkinlik kapsamında karşımıza çıkardığı ve S-Pen yetenekleriyle Galaxy Note serisine rakip olacağı anlaşılan 6-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü Fone Pad Note 6’da da benzer işlemciye yer verildi.

teknik destek

Mobil cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve kod adı Silvermont olan Intel’in dört çekirdekli yeni işlemcisi, şirketin Bay Trail adını verdiği referans tablette ortaya çıktı. Computex 2013 Fuarı’nda görücüye çıkan tablet, Windows 8’in yanı sıra Android 4.2.2 ile çalışmaktadır. Beraberinde iki sistemi getiren Bay Trail; 10-inç boyutunda 2.560 x 1.440p çözünürlüklü bir ekrana sahip ve 611 gram ağırlığında. Tasarım noktasında 3. ve 4.nesil iPad modellerini anımsatan tabletin kalınlığı da muhtemelen söz konusu tabletler kadar olacaktır.

Çift çekirdekli Atom Z2560 işlemcisini kullanan Memo Pad 10 FHD’ye göre 2 kat daha hızlı ve güçlü  CPU performansı sunan Bay Trail, grafik performansında ise bu değeri 3 katına çıkarıyor. Yılın ikinci yarısından itibaren tabletler görmeye alışacağımız işlemcinin performansı ve pil ömrü hakkında daha fazla detayı ise tabletlerin piyasaya çıkmasıyla daha net göreceğiz.

kaynak: anandtech

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir