İnternet hızı neden düşer çözümü

Andronova
By Andronova
4 Minimum Okuma

Dün Türk Telekom' da internet hız sorunu yaşandığı görüldü. Çok sayıda bölgenin internet hızı düştü ve neden düşür diye soranlar oluyor. Örnek Turknet kullanan dahi.

Sponsorlu reklam

Virüsle beraber dünya genelinde çoğu sektör ciddi şekilde olumsuz etkilendi. Evde kalın uyarıları ile internet kullanım oranı büyük oranda arttı. Hatta yakın bir zamanda WhatsApp dahi yoğunluktan dolayı önlem için sunucu tarafını güçlendirdi. Ülkemizde özellikle belli başlı saatlerde yoğun kullanımlar görülmekte. Mesela Eba ders saatlerinde aşırı bir kullanım görülmekte.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Dün öğleye doğru başlayan bir internet yavaşlaması görüldü. Çok fazla şikayet olmasa da çok sayıda ilden bilgilendirme yapıldı. Herhangi bir yerden resmi açıklamalar yapılmadı ama bizim anladığımız aşırı kullanım olan bölgelerde sıkıntı yaşandı.

Sponsorlu reklam

İnternet neden yavaş?

Sıkıntı özellikle bu dışarı çıkma yasağı alınan illerde görüldüğünü söyleyebiliriz. En azından aktarılan bazı iller bu yönde olduğu görülmekte.

Bir ara internet hizmeti veren şirketlerden bir açıklama yapılmıştı. İnternet yükleme ve indirme hızlarında artış yapıldığı yönündeydi. Ama duruma bazı kararlarla birlikte bu yapılan işlemlerin yetersiz kaldığı görülmekte.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

23 Nisan ile başlayan tatil bu hafta içi ve sonu devam eden dışarı çıkma yasağı ile yine internet yavaşlama sorunlarının çıkacağını düşünüyoruz.

Dip not olarak bazıları Turknet kullanıyorum, Superonline veya Vodafone kullanıyorum neden bu durumla karşılaşıyoruz diyor. Nedeni gayet basit, malum çoğu bölgede Türk Telekom altyapısı kullanılmakta. Yani hangi sağlayıcıdan hizmet aldığınız önemli değil.

Normal zamanda internet hızı neden düşüyor?

Yukarıdaki sebepten veya genelde olan bir sıkıntı yaşamayanlar için nedenlere ve bunlar için çözümde neler yapılabilir yazmaya çalıştık.

 • Bina dışındaki kablolama
 • Bina içi tesisatta sıkıntı
 • Bulunduğunuz bölgede altyapı sorunu
 • Evde veya iş yerinde kullanılan ek kablolar
 • Modemin güçünün yetmemesi
 • Kalitesiz modem kullanımı
 • Altyapınızın destekleyebileceğinden fazla hız verilmesi
 • Rastgele DNS kullanımı ya da VPN
 • Aşırı cihaz kullanımları
 • Kullanılan cihaz veya bilgisayar kaynaklı
 • Virüs faktörü
 • Kaçan internet kullanımı

Şeklinde bu listeyi uzatabiliriz. Lakin biz çok sayıda faktörün olduğunu anlatmak istedik. Çözümde yapacaklarınız içinde aşağıyı inceleyiniz. www.andronova.net

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İnternet hız düşüşü önleme ya da çözümü

Yukarıdaki etkenler incelenmeli ve buna göre yol haritası çizilmeli. Örnek kablolarla alakalı durumun netleştirilmesi için dışarından bir ölçüm yapılması gerekiyor. Yani santral ile binaya giren kablonun seviyesi ölçülmeli ve sonrasında duruma göre binaya kadar giren hat incelenmeli.

 1. Bina içi dışı ve santral ile binaya ulaşan kablo sinyal seviyelerine bakılmalı.
 2. Ek olan yerle kontrol edilip sorun varsa değiştirilmeli veya kesilip yeniden ek yapılıp güzelce izalasyon yapılmalı.
 3. Modem gün içerisinde bir kaç kez kapatılıp açılmalı.
 4. Telefon yoksa splitter kullanılmadan hat direk modeme bağlanmalı.
 5. Splitter kullanılan yerlerde bu kutu ve ek yerleri kontrol edilmeli.
 6. DNS ve benzeri yöntemler kaldırılıp modem yeniden başlatılmalı.
 7. Modem resetlenip tekrar bir kurulum gerekebilir.
 8. Uzun kablolamalardan uzak durulması daha fayda sağlayabilir.
 9. Modem başka yerde test edilebilir veya Telekom görevlisi test edebilir. Duruma göre modem değiştirilip iyi bir modem tercih edeilebilir.
 10. Bina veya dışı yetersiz altyapı durumu varsa yüksek hız yerine daha az bir hızla çok daha hızlı bir internet kullanımı sağlanabilir.
 11. Binanızla alakalı olmayan durumlar için sağlayıcıya şikayet kaydı oluşturup gerekli düzenlemelerin yapılması istenilebilir.
 12. Port değişimi önemli bir etken olarak görülmekte.

Unutmadan bazen devlet talebi ve bazende yoğunluğa göre kasıtlı internet hız düşüşü yapılabiliyor. Bu yazdıklarımız iş tecrübesi ve işinize yarayabileceğini düşünüyoruz. Sıkıntılarınız için bizden yardım almak isteyenler gelişi güzel yazmamasını öneriyoruz.

İnternet hızı neden düşer çözümü


Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 01:28

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak