İnternet kullanıcı adı nasıl girilir yanlış hatası

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

İnternet kullanıcı adını yanlış girdiğinizi belirten bir yazı ekrana geliyor mu? Ya da girdiğiniz şifre sistemdekiyle eşleşmiyor hatası alıyor musunuz?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İnternet alanında olan gelişmelerle beraber birçok sitede ve uygulamalarda hesap açarak işlem yapmaktayız. Bu hesaplar aracılığıyla birçok işlem yapmakla beraber aynı zamanda çevremizle etkileşim içerisinde oluyoruz. Bunlar bizi artık sosyal bir çevreye sahip olmamızı sağlayan sanal yollardır. Birçok hesapla beraber birçok yeni ve eski kullanıcı adlarımız ve nickname olarak adlandırılan takma adlarımız yer almış oluyor. Bunları kullanarak sanal ortamlarda hem kendimizi hem de çevremizi kendimiz oluşturmuş ve kendimizi öyle tanıtmış oluyoruz.

İnternet kullanıcı adı nedir?

Kullanıcı adları ya sistem tarafından ya da sizin kendi isteğiniz üzerine oluşturulan ve girilen hesap dahilinde kullanılacak olan isimlerdir. Bu adlar ile beraber o ortamlarda bulunup kendimizi tanıtıyor ve ”Benim buradaki adım budur.” şeklinde mesajlar veriyoruz. Başkaları bizi bulmak ve tanımlamak istediğimizde aram kısımlarına kullanıcı adımızı yazıp kolaylıkla buluyor ve bizi ekleyip etkileşim içine geçebiliyor. Böylelikle bizimle beraber bir çevremiz oluşturulmuş oluyor. Bu adlar genelde kişinin kendi isteği üzerine alınan adlardır ve hesaplarında kendi isimleri yerine kullanılmasını istediği kelimelerdir. Kişi bunu kullanarak aslında kendi ismini gizlemiş ve korunmuş olduğunu da düşünmüş oluyor.

Kullanıcı adları nasıl oluşturulur?

Bu adlar kişi internet web sitesine kayıt olurken ya da belirli bir uygulamada abone olurken e-postası ile oluşturduğu adlardır. Kişi e-postasını kullanarak sisteme kaydını yapıyor ve kullanıcı adı kısmına istediği bir takma isim koyuyor. Bu çok çeşitli olabilir. Kişinin girdiği yere göre değişen ve anlamsız kelimelerden bile oluşan kullanıcı adları vardır.

Günümüzde birçok isim kullanılmakta ve daha yenileri ve daha farklıları gün geçtikçe artıyor. Böylelikle yeni isimler ve yeni kültürel aktarımlar gerçekleşmiş oluyor. Ali, Recep, Ayşe, Zehra gibi daha birçok isim birçok kişiden çıkmış ve ilerlemiş. Bunları koymak istemeyenler yeni ve zamana uygun adlar geliştirmiş ve kullanmıştır.

İnternet kullanıcı adını girme nasıl yapılır?

İnternet bağlantınız yoksa veya modem kurulumunu yapmanız gerekiyorsa muhakkak bu bilgileri bilmeniz gerekiyor. Kullanıcı bilgilerine genelde sözleşme evraklarınız arasında yer almakta. Hangi şirketten hizmet alıyorsanız onlarla da görüşüp bu bilgilere ulaşmanız mümkün.

İnternet kullanıcı adı yanlış yazıyorsa muhakkak bilgileri ya yanlış giriyorsunuz ya da yanlış biliyorsunuz.internet kullanici adi nasil giriir

İnternet kullanıcı adı nasıl girilir?

Kullanıcı adları sisteme nasıl girilir sorusu esasında geçmişte daha belirsiz bir haldeydi. Burada esasında bir modem arayüzüne girilen şifre, iki internet hizmetini almanız için verilen kullanıcı adının şifresi diyerek ikiye ayrılmakta. Bunlar her dönem karıştırılmakta. Birde eskiden kullanıcı adının girildiği alanın yanında ilgili sağlayıcının uzantısı çıkmayabiliyordu. Bu da oraya acaba ne yazmam gerekiyor sorusunu ortaya çıkarıyordu. Şimdilerde çoğu modemin içerisinde bu uzantı otomatik yer alıyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Kullanıcı adları sisteme çeşitli harf ve emojiler ile girilebilmektedir. Kişi istediği bir adı istediği şekilde kullanarak sisteme e-postası ile birlikte kaydeder ve artık o sisteme girmek için o kullanıcı adını kullanacaktır. Sistemde kayıtlı kullanıcı adını uygulamada ya da web sitesinde istenilen boşluğa yazarak ve aynı zamanda şifresini girerek sisteme giriş yapabilmektedir. Böylelikle sistemde artık etkin bir kullanıcı haline gelmiştir.

Modeme kullanıcı adını girme

Modemin içerisine girmek için genelde kullanılan 192.168.1.1 ip adresi dışında farklı adreslerde oluyor. Ama en fazla kullanıma sahip olan değer budur. Modemin içerisine girmek için başka bir şifre daha var. Bu da genelde değiştirilmemişse turktelekom, admin, superonline vs standart oluyor.

Not: Üst üste sürekli yanlış şifre girenlerin bir süre modeme girişleri engellenir. 1 Dakika ile başlayıp süre uzar. Her limit sınırından sonra yeni bir süre belirlenir.

İnternet kullanıcı adını girme

Modeminizin içerisine girdiğinizde varsa “Hızlı kurulum” yoksa “WAN, İnternet veya Ayarlar” başlığı içerisinde bilgileri girmeniz gerekiyor.

Örnek modem Huawei H300s üzerinden resimli anlatımla göstereceğiz. Firma Vodafone ama cihaz Huawei olduğunu belirtelim.

  • Üst başlıklardan “İnternet” olana girin.
  • Yan başlıklardan “WAN” yazana tıklayın.
  • Yeni ekranda ADSL ve VDSL olan seçeneklerle karşılaşacaksınız. Bunun hangisine girmeliyim sorusu aldığınız hizmetin ne olduğunu bilmenizle belli olur. Lakin artık çoğunlukla VDSL, fiber ve kablo net gibi hizmetler kullanılıyor.
  • VDSL başlığının altındaki sıralamada ‘Kalem‘ simgesine tıklayın.
  • Aşağıya doğru ilerleyin ve kullanıcı adının yanındaki boş alana bilgilerinizi girin. Örnek andronova@ttnet veya @superonline
  • Örnek Vodafone H300s modem kurulumu adlı konuya göz atmanızı öneririz.
internet kullanici adi nasil giriir 1
İnternet kullanıcı adı nasıl girilir yanlış hatası

WAN başlığına girdiğinizde ilgili görsele ulaşamadığınız zaman farklı bir tarayıcı kullanmanızı öneriyoruz. Eskiden çok sık tarayıcı seçme sorunlarına denk gelirdik.

internet kullanici adi nasil giriir 2
İnternet kullanıcı adı yanlış diyor

Türkçe karakterlere dikkat edin

Girdiğiniz şifre ve kullanıcı bilgilerinde Türkçe karakterler olmayacak. Bu WiFi bilgilerinde de aynıdır. İngilizce muhabbetinden dolayı girdiğiniz bilgilerin sorun yaşatma olasılığı yüksek. Örnek kablosuz bilgilerde kullanarak deneyin.

Bu isimler birçok karmaşık kelimeden, yabancı kelimeden ve farklı alfabelerden oluşabilmektedir. Kişi istediği şekli bilgisayarına ya da telefonuna veyahut diğer elektronik aletlerine kurarak ve daha sonra da kullanarak birçok kullanıcı adı oluşturabilir. Örneğin Andronova, Erdem gibi daha birçok farklı şekilde ve anlamlı-anlamsız harflerle kullanıcı adlarını oluşturabilirler. Lakin internet hizmetinde genelde sağlayıcının verdiği kullanıcı bilgilerini kullanmanız gerekiyor. Tabi siz özellikle kullanıcı bilgisinde değişim talep etmezseniz. Kısaca kullanıcı bilgisi ve şifresi otomatik sistem tarafından atanmakta.

Birçok araştırmacı günümüze kadar sürmüş milyonlarca harf ve kelime olduğunu bunlardan milyonlarca kombinasyon ile birçok kullanıcı adı oluşturabileceğini ve sistemlere bir mail adresi alarak kayıt edilebileceğini söylemektedir. Böylelikle kişiler sanal dünyada hem kendi adlarını hem de kendi durumlarını aktarmış olacaklar.

İnternet kullanıcı adını giremiyorum şeklinde yardım talebinde bulunanların en son yaptıklarını bir daha gözden geçirmeleri gerekiyor. Boşluk, Türkçe kelimeler gibi şeylere dikkat etmeliler.

İnternet kullanıcı adı nasıl girilir haberi umarız faydalı olmuştur.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir