Internet Ungovernance Forum, Edward Snowden’in Katılımıyla İstanbul’da

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Dün sizlere Internet Ungovernance Forum’da bahsetmiştim. Yıllardır düzenlenen Internet Governance Forum(IGF) toplantılarının çok taraflı olduğu söylenmektedir. IGF’e göre sivil toplum, akademisyenler, özel sektör ve devlet yetkilileri IGF kapsamı altında bir araya gelmekte ve İnternet özelinde problemleri tartışmaktadır.

Andronova

Fakat bu sene Türkiye’deki sivil toplumun ve İnternet aktivisti akademisyenlerin IGF toplantılarında tartışılmasını istediği konuların programa alınmaması, sivil toplumun eksik temsili, toplantı oturumlarının özel sektör ve devlet yetkilileri tarafından domine edilmesi  ve Türkiye’deki İnternet problemlerinin bir çoğunun tartışılmaması nedeniyle IGF İnternet aktivistleri tarafından protesto edildi.(Yalnızca Türkler değil ayrıca pek çok yabancı sivil toplum örgütü ve akademisyen de aynı görüşü paylaşıyor.)

Alternatif Bilişim Derneği, IGF’i protesto etmedi fakat protestodan çok daha etkili bir organizasyona da öncülük yaparak Internet Ungorvernance Forum’u, IGF’e paralel olarak düzenledi ve IGF’in yapıldığı Lütfi Kırdar’ın önünden shuttle kaldırarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı bu organizasyona pek çok IGF katılımcısını çekmeyi başardı. (Ayrıca Ungovernance Forum’u düzenleyenler oturum yapılan salonun dışına kara tahta koyarak katılımcıların tahtaya tartışılmasını istediği konuları yazmasını istedi ve Unconferance denilen oturumlarda konukların istediği bu konular tartışıldı.)

Ben de bugün katıldığım Ungovernance Forum’u çok beğendim. Özellikle pek çok konunun gönül rahatlığıyla ve demokratik bir ortamda tartışıldığını gördüm. Türkiye’nin İnternet alanındaki asıl problemleri olan, erişim engellemeleri(Youtube, Twitter engellemelerinden bahsediyorum), filtreler, gözetim vb. uzun uzadıya tartışılabildi. IGF için ülkemize gelen pek çok yabancı konuğun da Ungovernance Forum’a katılması dikkati çekti.

Şimdi size asıl büyük haberi vereyim. Ungovernance Forum’un programında 5 Eylül Cuma saat 18.00’de sürpriz bir konuk olduğu yazıyordu. Sürpriz konuk bugün açıklandı Wikileaks ile tanıdığımız Edward Snowden yarın saat 18.00’de telekonferans sistemiyle Ungorvernance Forum’a katılacak ve tartışmacıların sorularını yanıtlayacak. Hatırlayacağınız gibi Snowden en son olarak Türk Hükümeti ve İstihbari birimlerinin NSA’le iş birliği yaptığına dair bazı belgeleri sızdırmıştı. Muhtemelen Snowden’e yarın bu konuyla ilgili sorular da sorulacaktır. Bugün olduğu gibi yardın da Ungovernance Forum’da bulunup size gelişmeleri aktaracağım.

Edward_Snowden-2

Ungovernance Forum’a kayıt olmak  ya da programı İnternet üzerinden canlı takip etmek için linke bağlanabilirsiniz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.