İnterneti hızlandırma için temel bilgiler

blank

İnternet çok yavaş ve video açarken sürekli duraklıyor. ADSL, VDSL (Windows bilgisayar) ve mobil telefonlarda internet hızlandırmak için neleri yapmanız gerektiğini detaylarıyla bahsettik.

Yavaş ilerleyen bir türlü çekmeyen internetler tüm internet kullanıcılarının şikayet ettiği bir durumdur. Bilgisayar ve cep telefonları için bu sorun oldukça yaygın hale gelmiştir. Kesilen veya çok yavaş olan internetler birçok nedene bağlı olarak sorun yaratabiliyor. Evde veya ofiste kullanılan internetin yavaş olmasının sebepleri ve bu yavaşlığı ortadan kaldırmanın çözümleri bulunuyor. İnterneti yavaş olan ve hızlandırmak isteyen kullanıcılar aşağıda belirtilen yöntemleri uygulayarak hızlandırmayı deneyebilir.

Telefonda, iş ve ev internet hızlandırma

Telefon internet hızlandırma yani mobil internet hızlandırma nasıl yapılır? Cep telefonda ve mobil cihazlarda internet bağlantınız çok yavaş ise bir video açarken sürekli duraklıyor veya donuyorsa denemeniz gereken bir kaç adımları sizlerle paylaşacağız. Modem kullanılarak bağlantı yapılan ve internet hız sorunu yaşayanlar içinde aşağıdakileri denemeleri önerilir. Mobil için ilk önce 3G ve LTE / 4.5G internet bağlantılarını deneyiniz. Sonra kablosuz yani wifi ile internet hızını kontrol ediniz. Hız testi yaparken bir uygulama kullanmak yerine Google üzerinden internet hız testi diyerek aratıp yapınız. Mobil internet için ayrı sorgulama ile yapınız. Başka bir internet ağına bağlanılarakta deneyiniz. Birde telefona başka operatör sim kartı takıp deneyiniz. Bulunduğunuz bölge dışında yerlerde de deneyin. Hattı başka telefonda deneyin. Sorunun durumuna göre hareket ediniz. Örnek sıfırdan yazılım yükleme…

İnterneti hızlandırma için temel bilgiler

Yavaş olan internet nasıl hızlandırılır?

 • Kullanılan internet modemi cihazlardan uzak is yaklaşmak iyi olacaktır.
 • Modemin etrafı kapalı olmayacak şekilde ayarlanmalı ve açık bir şekilde gözükmelidir.
 • Bir kablosuz ağ ile internete bağlanılmış ise internetin kaynağına yakınlaşmak gerekebilir.
 • Bilgisayarda internet Wifi ile kullanılıyorsa bir kablolu olarak deneyiniz. Hızda artış olacaktır.
 • Bilgisayara format atmak ve temizlemek internet sayfalarını açarken daha hızlı açılmasını sağlayacak.
 • İnternet hızlandırmak için bulunan bazı uygulamalar kullanılabilir.
 • Altyapı sorunları olabilir. İnternet hizmetini aldığınız yer yani Superonline, Turknet, Doping, Turkcell, Vodafone ve diğerleri genelde TTnet yani Türk Telekom altyapısını kullanıyorlar. Santralle mesafa uzak, kullanılan kablolar eski ve portta sorun varsa veya yetersizse hız sorunu yaşayabilirsiniz.
 • Binanızın ankastre kutusunda sorun olabilir. Kablolar çok eski olabilir. Birde açıkta veya su ile temas ediyorsa bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Evin içerisindeki kablolar eski olabilir. Birde kablolar ek ise hızda düşüş yaşayabilirsiniz.
 • İnternet sağlayıcınız 8 mbps, 16 mbps, 24 mbps, 32 veya 100 mbps hız verdiklerini söyleyebilir. Ama bulunduğunuz yerin altyapısı desteklemiyorsa bu hızı alamazsınız. Aksine çok düşük hızları görürsünüz. Örnek 1 mbps, 2 mbps veya 5 mbps.
 • Modeminiz kalitesi ve yüksek hızları desteklemiyorsa verilen hızı alamazsınız. ADLS, VDSL ve Fiber modemlerde seçici olunuz. www.andronova.net

İnternet yavaş olmasının bazı sebepleri

Modemden kaynaklı sorunlar interneti yavaşlatacaktır. Köşede bulunan modem çevresi kapatılmış halde bırakılırsa frekansları çekmeyecektir. Telefona veya bilgisayara bulaşan virüs gibi zarar verici etmenler internete zarar verebilir ve yavaşlatabilir. Telefon ve bilgisayarın her zaman düzenli bir temizlikten geçmesi gerekir. Virüs taraması yaparak ve bulunan virüsleri temizleyerek yavaş internetten kurtulma söz konusu olabilir. Eğer modem açık bir alandaysa devre dışı bırakıp tekrar açmak gerekebilir. Şebeke sorunları yüzünden internet yavaşlaması söz konusu olabilir buna dikkat edilmelidir.

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!