iOS 10 ve iOS 11 home tuşuna basmadan kilidi açma

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

iPhone home / menü tuşuna basmadan ekran kilidi nasıl açılır? iOS 10 / iOS 11 ekran kilidine basmadan Touch ID ile açmak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iOS 10 ve iOS 11‘ de kullanıcıları yenilikler ve değişiklikler ile karşılaştı ancak en çok dikkat çeken home tuşunun artık farklı kullanılmasıydı. Home tuşu bilindiği gibi parmağımızın üzerine gelmesi ile çalışan bir tuş iken iOS 10 ile artık basmamız gereken bir tuş haline geldi. Bu durumdan rahatsız olanlar içinse eski şekli ile kullanma yolu var. Yazımızı inceleyerek home tuşuna basmadan kilit açma işleminin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

iOS 10 özellikleri arasında bir seçenek home tuşuna dokunarak ekran açmayı aktif etmekte. “Parmağı koyarak aç” seçeneğini aktif ettiğinizde artık sizlerde home tuşuna basmaya gerek kalmadan ekran kilidinin açılmasını sağlayabileceksiniz. Bu özelliği iPhone cihazlarında aktif edebileceğiniz iPad cihazlarınızda da kullanabilirsiniz.

iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 7, iPhone X, iPhone 8 / Plus home tuşuna basmadan ekranı açma adımları aşağıda yer almakta. Resimli anlatım ile sorunsuz işlem yapabilirsiniz.

Parmağı Koyarak Aç özelliğini aktif etmek için öncelikle ayarlar bölümüne girmeniz gerekli. Daha sonra Genel bölümünden Erişebilirlik bölümüne girin. Karşınıza çıkan seçeneklerden Ana Ekran Düğmesi seçeneğine dokunun. Sonrasında açılan ekranda “Parmağı koyarak aç” özelliğini göreceksiniz. Bu özellik ilk girdiğinizde pasif halde olacaktır. Üzerine dokunarak aktif hale getirmeniz özelliği açmanız için yeterli olacaktır.

Özelliği aktif ettikten sonra TouchID’ye parmağınızı koyduğunuzda ekran kilidi otomatik olarak açılacaktır. Böylelikle ekran kilidini açmak için home tuşuna basmanıza gerek kalmayacaktır. Bu özellik kimilerine kullanışlı gibi gelse de bazılarına göre de gereksiz kalabilmektedir. Sizler hangi ekran kilidi ekranı açma özelliğini pratik buluyorsanız onu tercih edebilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Ekran kilidini kaydırarak açmak için gerekli ayarlar

Ayarlar / Genel / Erişebilirlik / Ana ekran düğmesi / Parmağı koyarak aç seçeneğini aktif ederek menü tuşu ile açmayı kapatabilirsiniz.

iOS 10 ve iOS 11 home tuşuna basmadan kilidi açmaiOS 11 home tuşuna basmadan kilidi açmaiOS 10 home tuşuna basmadan kilidi açmaiPhone 7 home tuşuna basmadan kilidi açmaiPhone 6 home tuşuna basmadan kilidi açma

Yukarıda uyumlu tüm iPhone modelleri için home / menü tuşuna basmadan ekren kilidini açmayı anlattık. Normalde parmağınızı okuttuktan sonra ya da ekran kilit şifresini yazdıktan sonra tekrar menü / home tuşuna basmanız gerekiyor. Anlattığımız adımlarla artık buna gerek kalmıyacak. Touch ID home parmağı okuttuktan sonra direk ekran açılacak. Sorunlar için yorum ya da önerilen destek hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir