iOS 15 nasıl yüklenir iPhone (Beta versiyon)

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Beta sürüm, iPhone iOS 15 nasıl yüklenir şeklinde yazanlar oluyordur. İçeriğimize eklediklerimiz sadece genel adımların anlatımıdır. Video haline bakabilirsiniz.

Ad imageAd image

iOS 15, geliştirici versiyonu yayına alındı ve çok sayıda cihaz için test imkanı sunuluyor. Daha önce yeni versiyonla alakalı bir şeyler yazmıştık ve umarız kullanılacak cihazlarda performans düşüklüğü göstermez. Yenilikler önemli ama stabil şekilde kullanmak içinde performans gerekiyor. Bir şeyi kullanırken çok bekliyorsa veya donuyorsa, yeniliğin pek anlamı olmuyor diye düşünüyoruz.

iOS 15 yüklemeli miyim diye bize sorarsanız, önemli verileriniz varsa ve uygulamalarda tekrardan oturum açmak istemiyorsanız hiç bulaşmamanızı öneriyoruz. Bir heves uğruna saatlerce kendinize eziyet etmenize gerek yok diye düşünüyoruz.

iOS 15 iPhone’ a nasıl yüklenir?

Üçüncü denilen parti uygulamasından yardım alacağız. Yüklemeyi yapmadan önce cihazınızın yedeğini iTunes aracılığı ile alınız. Burası çok önemli olduğunu vurgulayalım.

 1. Önce betaprofiles.com sitesine girdiğinizde orta alanda yer alan “iOS beta profile” ile devam ediyoruz.
  • “Install profile” butonuna dokunun ve inmesi gereken dosyayı bekleyiniz.
  • İndikten sonra bildirim ekranında açılır pencereye onay verip devam ediyoruz.
 2. Ayarlardaki alanda “Genel” kısmından yazılım güncellemeleri seçeneğini çalıştırınız.
  • Gerekli onaydan sonra artık beta kurulumuna geçebilirsiniz.
 3. Yine sitedeki ilk seçenekte bulunan “IPSW” dokunun ve çıkan ürünler içerisinden “iPhone” olana dokunacaksınız.
  • “Choose your device” başlığı altında telefon modelini seçip ve ekrana gelen “İndir” yazısını kullanınız.

İndirilen dosyanın boyutunun yüksek olmasından dolayı inmesi ve yüklenmesi biraz uzun süreceğini düşünüyoruz. Bundan dolayı işlemlere dikkat etmenizi önermekteyiz. İşlemlerin yarım kalmasından dolayı çıkacak problemlerde tekrardan başa dönüp aynı işlemi yapmanız gerekebilir.

Ad imageAd image

Kullanılan dosyanın Apple’ ın resmi geliştirici sitesinden indirildiğini söyleyelim. Kısaca kısayol bağlantısına dokunuyorsunuz. Yani bu site güvenilir mi veya indirdiğim ne kadar güvenli diyecekler için yanıtladık. Tabi yardımcı uygulama için garanti veremeyiz ama rastgele bir yerden işlem yapmıyorsunuz.

iOS 15 nasıl yüklenir iPhone (Beta versiyon)
iPhone iOS 15 nasıl yüklenir

iOS 15 beta sürümden nasıl çıkılır?

Eski sürüme nasıl dönülür der gibisiniz. Güncellemeler alanında profil alanından betadan çıkışınızı (Remove profile) yapacaksınız. Artık hiç bir test sürümünü cihazınız almayacak. Burada daha önce aldığınız yedek kullanılacak. Ama öncelikle cihazdan kurtarma moduna girilecek ve iTunes kullanılarak gerekli işlemler yapılacak.

İşlem sırasında geri yüklemeyi yaparken kesinlikle cihazla ve bilgisayarla oynamamanızı öneriyoruz. Olur da işlemleri yapamazsınız ve geri yükleyemedim diyerek yardım almak istersiniz. Yine alınan yedeğin başka kopyasının bir tarafta bulunmasını öneriyoruz. İşlem yapacak kişinin sorumluluk almayacağını söyleyebiliriz. Zaten bu yapacağınız işlemlerde sorumluluk kullanıcıya ait olduğunu belirtelim.

iOS 15 iPhone Beta nasıl çıkılır
iOS 15 beta nasıl yüklenir
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe