iOS 6.1.3 İçin Jailbreak Yolda

iPhone 5S ve 5C’ nin çıkmasıyla birlikte İOS 7 de 3GS ve öncesi iPhone’ lar ile 1.nesil iPad’ ler hariç tüm iPhone ve İpad ailesinin kullanımına sunuldu. iPhone 4 telefonların işlemci performansları maalesef İOS 7 kullanabilecek durumda değil.

Andronova

Çok yakın bir iPhone 4 sahibi arkadaşıma telefonunu güncellemesini hatırlattım ve O’ da benim tavsiyem üzerine telefonuna İOS 7 güncellemesini yükledi. Şu anda telefonu o kadar yavaş çalışıyor ki, 300 TL seviyesinden satılan Android cihazlardan bir farkı kalmadı iPhone 4’ ün. Genel anlamda iPhone sahipleri tek düzeliğe alıştığı için bu yeni İOS 7 güncellemesine bir türlü alışamadılar ve telefonlarını bir an evvel eski sürümlerine geri döndürmek için yollar arıyorlar. Böyle bir işlem sonrasında telefonlarının garanti dışı kalabileceğini kullanıcılara hatırlatmakta fayda var. Gerçekten telefonunuzu bir önceki sürüme (downgrade)  düşürecekseniz bunu da mutlaka işin ehli kimselere yaptırın. Yoksa telefonunuzun hiç açılmama durumuyla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

iPhone’ larınızı downgrade yaptırmak için bir sebep daha doğdu; çünkü Winocm’ dan gelen açıklamaya göre İOS 6.1.3 sürümü için jailbreak 2013 yılı bitmeden kullanıma sunulacak. Böylece iPhone telefonlarınız kapalı bir kutudan daha rahat kullanabileceğiniz bir ortama da geçmiş olacak.

Jailbreak nedir diye kişilere sorduğumda genelde cevap “paralı oyunları parasız indirebilme” olarak veriliyor. Aslında jailbreak bunun için oluşturulmuş bir yazılım değil. Jailbreak İOS kullanıcılarının sistem dosyalarına erişebilmeleri için, AppStore’ da olmasa da bir uygulamayı telefonunuza kurabilmek için, sadece Apple’ ın verdikleriyle yetinmeme adına yapılmış özgürlükçü bir girişimdir. Birçok kişi jailbreak ile telefona gelen “Cydia” marketini korsan bir market olarak görüyor fakat Jay Freeman (gerçek adı buysa gerçekten insanların isimleri kendilerini yansıtıyor diyebilirim) adlı kişinin kurduğu bu markette paralı uygulamalarda satılıyor. Dolayısıyla jailbreak kötü amaçla kullanılabilse de bu işin başındaki kişiler insanları her zaman yasal yollara sevk etme amacındadırlar.

Korsan yazılım ve korsan oyun kullanımı ülkemizde çok fazla olduğu için birçok oyun firması ile yazılım firması ülkemize maalesef destek vermiyor. İşte bu durum GTA 5’ te altyazı desteği alamamamıza sebep oluyor. Hatta bazı Amerika şirketleri başta olmak üzere birçok şirketin bizi görmemesine de sebep oluyor. Bir oyun firmasının sahibi İOS için geliştirdiği oyunu “ne zaman Android Markette göreceğiz” sorusuna. “Sadece %6 nın bile oyunu satın alacağını bilsem oyunu Android ekosistemine de zevkle yaparım” diyordu. Şunu da göz ardı etmemek gerekir 3. parti yazılım ve oyun yapan kişilere %60’ lık piyasa hakimiyeti ile başı çeken Android işletim sisteminin marketi Google Play Store, %16’ lık paya sahip İOS işletim sisteminin maketi AppStore’ dan daha az para kazandırıyor. İşte bu yüzden herkese orijinal yazılım ve oyun öneriyorum.

Peki siz orijinal yazılım ve oyun kullanıyor musunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.