iOS 7.1 Güncellemesi Önümüzdeki Ay Geliyor

Andronova

Apple, iOS 7 ile birlikte o kadar çok güncelleme dağıtımı yaptı ki bu güncellemelerin İOS 8’i geciktireceği ile ilgili dedikodular bu günlerde Apple Forumlarında sıkça konuşuluyor. Apple’ın normalde 1 yıl içine sığdırdığı güncellemelerden bile fazla güncellemeyi iOS 7 2 ay içinde almış bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın iPhone 4’ü rahatlatmak için yaptığı güncellemenin haberini buradan sizlerle paylaşmıştım.

Apple’a yakın kaynakların bildirdiği ve şu anda Beta olarak geliştiricilere dağıtılan güncellemenin ekran görüntüleri internette paylaşıldı. Yeni güncelleme ile Apple iOS 7’yi tümden olmasa da kullanıcıların isteklerine göre şekillendiriyor. Yeni görünümden memnun olmayanlara bu görünümden kurtulabilmek için artık daha fazla seçenek sunan Apple güncellemenin adını 7.0.5 değil 7.1 güncellemesi olarak adlandırıyor. Peki yeni güncellemede neler var?

iPhone 5S sahipleri için fotoğrafları hızıl ı bir şekilde Stream etmemize yarayan Photo Stream özelliği geliyor. Bu özellik ile telefonumuzdaki fotoğrafları ve videoları yeni nesil Apple TV’lerde oynatabilmemiz sağlanacak. Diğer akıllı televizyonlar içinse böyle bir paylaşımdan söz etmek biraz hayalperestlik olacaktır. Bir başka “brust” özelliği ise yine Android kullanıcılarını güldürecek olan fotoğraflarımızı arkadaşlarımızla paylaşma olanağı. Bakalım iPhone ve iPad sahipleri bu özelliği sevecek mi?

burst-photos

Bir diğer özellik ise “Bildirim Merkezinin” değişmesi. Yahoo yeni logosu ile dikkat çekiyor. Hisse Senetler, Hava Durumu Ekranı ve e-posta istemcisindeki değişiklikler göze çarpan bir diğer yenilik.

ios-7-1-yahoo-newmail

Bildirim merkezindeki arka ekrandaki görüntü dikkat dağıtmaması için flu bir görüntü ile değiştirilmiş. Bakalım bu görüntüyü Apple kullananlar sevecek mi?

ios-7-nc

Applen iOS 7.1 ile Use Dark Keyboard seçeneğini bizlere sunuyor. Bu seçenek ile birlikte “erişilebilirlik seçeneklerine” daha fazla seçenek ekleyen Apple özellikle engelliler için geliştirilen ve her telefonda olan  “erişilebilirlik seçeneklerinin” ne denli önemli olduğunu vurguluyor. Belki biz sağlıklı insanlar için önemsiz gibi görünen bu özellik daha fazla gelişim göstermesi gereken ve her üreticinin titizlikle üstünde durması gereken bir süreç olarak göze çarpıyor.

ios-7-1-beta-dark-keyboard

iOS 7.1 ile birlikte iPhone 5S’te kamera iyileştirmesi de bulunuyor. Hem yazılım hemde donanım anlamında iyileştirmeler adı altındaki bu güncellemenin kameraya etkilerini çok yakında göreceğiz.  Belirtilen tek özellik ise iPhone 5S’in kamerası  HDR modunu artık kendisi otomatik olarak seçecek.

auto-hdr

Bu güncellemenin özellikle 64 bit işlemcilerin güçlerini daha fazla ön plana çıkartacağını düşünüyorum. iPhone 5C ve iPhone 5 için de bu güncelleme gelecek ama özellikle kamera konusundaki iyileştirmeler sadece iPhone 5S için geçerli olacak. Android eko sistemindeki güncelleme haberlerinin çöldeki bir vaha gibi olduğu bir dönemde Apple’ın arka arkaya yaptığı güncelleme ile Android telefon üreten büyük firmalara da resmen nispet yapmıyor mu?

Kaynak: idownlodblogs

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir