iOS 7 Güncellemesi Yayınlandı! İşte Yeni Sürüm Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli 7 Şey!

Andronova

Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS en yeni sürümü olan iOS 7, dün Türkiye saatiyle akşam 8’den itibaren kullanıcılara sunuldu. iPhone 4 (ve üstü), iPad 2 (ve üstü), iPad Mini ve 5. nesil iPod Touch’a sahip olan herkes yeni güncellemeyi direkt olarak telefonlarına indirebiliyor. Bu yeni sürüm aynı zamanda Tim Cook’un iPhone 5s ve 5c tanıtımında bahsettiği iWork, iPhoto ve iMovie uygulamalarını da bedava olarak sunuyor. Ayrıca iOS 7, yanında iPhone 5s üzerinde çalışacak uygulamalar için 64-bit sistem desteğini de yanında getirdi.

İşte iOS 7’yle ilgili bilmeniz gereken en önemli 7 yenilik:

Yeni Tasarım: Apple’a göre, yeni arayüz özellikle mütevazi bir görünümde yapılmış ve bu sonucu elde etmek için çok göze çarpan süslemelerden ve gereksiz barlarla butonlardan vazgeçilmiş. Örneğin NewStand uygulamasındaki Dergi standı kaldırılmış.
Games Centre’da yer alan her uygulamadan tutun, klasörlerin nasıl gözüktüğüne kadar bütün elementler baştan tasarlanmış. Apple’ın ikonik uygulamalarının çoğu artık çok farklı gözüküyor. Örneğin artık Müzik uygulaması, üzerinde müzik işareti yer alan basit bir kırmızı arka planlı simgeden oluşuyor. Hava Durumu uygulaması animasyonlu hale getirilmiş durumda.
Uygulama hava durumuna göre şimşek veya bulutlu hava animasyonlarını gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra iOS 7, önceki versiyonlardan çok daha geniş bir renk paletine sahip.
dizayn
Bildirim Merkezi: Bildirim Merkezi hala üstte, fakat önceki versiyonlara göre çok daha hızlı ve işlevsel hale getirilmiş. Yeni e-postalar, kaçırılıan aramalar vb. detaylara yer verecek olan merkez, artık “Today” denen yeni bir özelliğe sahip. Bu özellikle kullanıcılar Bildirim Merkezi üzerinden gün içerisinde yapmaları gereken işleri sıralı bir halde görebiliyor. Bunların yanında artık Bildirim Merkezi’ne kilit ekranı da dahil her yerden parmak kaydırma hareketiyle ulaşılabiliyor.
notif
Kontrol Merkezi: Artık ekranın aşağısında Kontrol Merkezi denen bir yer var ve kullanıcılar parmaklarını yukarı doğru kaydırarak bu ayarlara ulaşabiliyor. Buradan Uçak Modu, Wi-Fi, Bluetooth, Rahatsız Etme Modu ve ses ayarları gibi seçenekleri görebiliyorlar. Ekran parlaklığının da ayarlanabilir olduğu Kontrol Paneli’nde yer alan diğer özelliklerse el feneri, zamanlayıcı, hesap makinesi ve kamera gibi kısayol tuşları.
kontrol
Çoklu Görev (Multitasking): Eğer sürekli kullandığınız bir uygulama varsa, iOS 7 bunu belirleyecek ve uygulamanın arka planda her zaman güncellenir durumda kalmasını sağlayacak. Apple’ın verdiği örneğe göre, eğer favori sosyal ağ uygulamanızı her akşam 9 civarı kontrol ediyorsanız, o uygulamadaki akış ekranı, o saatte güncellenmiş ve hazır bir şekilde sizi bekliyor olacak.
multi
Kamera: Kamera uygulaması artık içerisine entegre edilmiş daha fazla özelliğe sahip ve fotoğraflarınızı çektiğiniz sırada düzenleyebiliyorsunuz. Kamera uygulamasında yer alan yeni görüntü filtreleri sadece iPhone 5 ve 5. nesil iPod Touch’a gelirken, geriye kalan iOS 7 cihazlarına bu filtreler sadece Fotoğraflar uygulaması üzerinden kullanılabilme seçeneğiyle geliyor.
kamera
Fotoğraflar uygulaması: Düzenlenmemiş ve karmaşık fotoğraflar yerine, yeni uygulama fotoğrafları çekildikleri zamana ve yere göre albümlere yerleştirerek düzenliyor. Kullanıcılar arzu ederlerse istedikleri seneyi seçerek o sene içerisinde çekilmiş tüm fotoğrafları tek bir yerden görebiliyor.
photos

AirDrop: Apple’ın NFC’ye cevabı niteliğinde olan bu özellik, kullanıcıların  iOS üzerindeki videoları, fotoğrafları, e-postaları gibi dosyalarını arkadaşlarıyla kolayca paylaşabilmesini sağlıyor. AirDrop destekleyen herhangi bir uygulama üzerinden Paylaş seçenğine basmak ve paylaşmak istediğini kişiyi seçmeniz yeterli. AirDrop bu paylaşımları Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden yapıyor. Bütün transferler şifrelenmiş durumda olduğundan paylaştığınız şeyler oldukça güvenli durumda. AirDrop şu an sadece iPhone 5, 4. nesil iPad, iPad Mini ve 5. nesil iPod Touch ile birlikte kullanılabiliyor ve iCloud hesabına ihtiyaç duyuyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir