iOS 7 için Yeni bir Güncelleme Yayınlandı

media 2685

Apple geçtiğimiz Haziran ayında IOS 7’yi tanıtmıştı. Tanıtımı canlı olarak takip ederken izlediğim şeyin gerçekten “mükemmel” olduğunu düşünmüştüm. Eylül ayının gelmesiyle iPhone 5S tanıtıldı ve hemen ertesinde de satışına başlandı. Böylece IOS 7’de kullanıcıların indirmesi için desteklenen tüm IOS cihazlara sunuldu.  iPhone 4, iPhone 4S ve iPhone 5 ile iPad 2 ve sonrası cihazlara IOS 7 güncellemesi yükleyen bazı kullanıcılar yeni işletim sisteminden “beğenmemenin ötesinde” resmen nefret etmişlerdi.

teknik destek

Halen bir çok iPhone 4 kullanıcısı telefonlarını bir önceki sürüm 6.x.x sürümüne downgrade yaptırmak için yer arıyor. Diğer iPhone sahipleri ise başa gelen çekilir mantığıyla IOS 7’ye alışmaya çalışıyor. Apple yeni işletim sisteminde kullandığı arayüzler ve arka plan temalarıyla Android kullanıcıları arasında beğeni toplasa da bu sistemi karışık bulan bir çok eski sürüm kullanıcısı halen telefonlarının yeni ikonlarına ve görsel geçişlerine alışamadılar. IOS 7’nin çıkması üzerinden çok geçmeden sessiz sedasız bir güncelleme gelmişti. Daha sonra bazı güvenlik açıklıklarının giderilmesi ile ilgili 7.0.2 güncellemesi geldi. 7.0.3 güncellemesi ise geçtiğimiz ay içinde “siste kararlılığının arttırılması” adı altında kullanıcılara sunulmuştu. IOS 7 bazı hataları da beraberinde getirmişti. Belki çok fazla denenmediği için belki de bu sorunlar öngörülemediği için ama IOS 7 özellikle tek çekirdekli yapısı ile iPhone 4 için kesinlikle uygun değildi. Apple’a yakın kaynaklarında Galaxy S jenerasyonundaki tek çekirdekli işlemcili iPhone 4’e bu güncellemenin verilmesine Apple içinde de karşı çıkan yazılım mühendisleri olduğunu ama Tim Cook’un bunları dinlemediğinden bahsediyorlar. Şirket endi içinde ne yaşadı tabii ki bunu bilemeyiz e bu söylemler sadece dedikodu ama 64 bit işlemciler için geliştirilen bir işletim sistemini 4 yıl öncesinin telefonuna verdiğinde böyle sorunlarla karşılaşılacağı mutlaka öngörülmeliydi diye düşünüyorum.

Dün itibariyle IOS 7, 7.0.4 numarası ile son bir güncelleme daha aldı. Güncelleme açıklaması için Apple yine “siste kararlılığının arttırılması” klişesini kullanıyor ama bunun yanında özellikle iPad kullanıcılarından gelen Face Time kamera sorunları da bu güncelleme ile gideriliyor. Haber ile ilgili yurt dışı kaynaklarda güncellemenin iPhone 4 kullanıcıları için özel olarak optimize edildiğinden bahsediliyor. Yani diğer iPhone sahipleri sistem kararlılığı görseler de en büyük etki iPhone 4’ler de ve iPad’ler de görülecek. iPhone 4 kullanıcısı iseniz son güncellemeyi telefonunuza format attıktan sonra mutlaka güncelleyin. Şu anda Android eko sisteminde yapılan güncellemeler ertelenirken Apple’ın her ay güncelleme çıkartarak bütün telefonlarına bunu göndermesi; Android 4.4 çıkmışken 4.3 için kuyruğa girmiş kullanıcıları bilmem nasıl hissettiriyor.

iOS-7.0.4-update

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın