iOS 7’nin JailBreak Yapılması ile iPhone’a Gelen Özellikler Göz Kamaştırıyor!!!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iOS 7’nin JailBreak yapılmasıyla birlikte iPhone kullanıcıları da artık telefonlarını kendi istedikleri gibi optimize etmeye başladılar. Geçtiğimiz gün JailBreak sonrası operatör sinyal gücü gösterim animasyonunun nasıl değiştirilebileceğini ve farklı ikonların konabileceğini sizlerle buradaki haberimizden paylaşmıştık.

teknik destek

iPhone kullanan kişilerin telefonlarındaki duvar kağıdından başka değiştirebilecekleri bir şeyleri maalesef yok. Android ekosisteminde ise aynı modelden bir telefonun farklı arayüzler kullanılarak bir çok çeşidini bulmak mümkün. Şu yazıyı hazırlarken bile çalışma arkadaşlarımın Note 2 telefonları ile benim telefonlarımın birbirlerine sadece fiziksel olarak benzediğini söylemek durumundayım. Bu özgürlüğü iPhone kullanıcıları her ne kadar önemsemiyor gibi görünse de telefonları için yapmak istedikleri değişiklikler o kadar fazla ki..

Bu değişiklikler de Apple tarafından sunulmadığı için (şimdilik), 3.parti yazılım geliştirici kardeşlerimiz bizlere yeni özelliklere kavuşabileceğimiz programları sunuyorlar. Tyler J. Nettleton’un JailBreak yapılmış iOS cihazlar için sunduğu programda Android 4.2 sonrası gelen özelliğin farklı bir şekli sunuluyor. Android kullanıcılarının kilit ekranındayken kilidi açmadan sağa yada sola kısayollar koyabildiği ve hızlı bir erişim sağlayabildiği bu özelliğin artık iOS’ta da olabileceğini belirtmek lazım. Ben bu özelliğin sadece kamera ulaşımını kullanan biriyim -ki gereçkten büyük bir kolaylık sağlıyor. Tyler J. Nettleton’un programın nasıl çalıştığını gösteren videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Android kullanıcılarına bu videonun ve bu özelliklerin gelmiş olmasının haber niteliği taşıması gerçekten hem tuhaf hemde trajikomik gelebilir ama iOS oldukça kapalı bir sistem ve kullanmayanlar bu tarz yeniliklerin gerçekten neler ifade ettiğini tam olarak anlayamayabilir.

HQSlEEbl1mk” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Bir diğer özellik ise yine Android kullanıcıların aşina olduğu bir özellik. Apple iOS 7 ile birlikte yepyeni bir tema ve ikon oluşumu bizlere sunmuştu. Gelen tepkiler ise kesinlikle bu yeni arayüzün beğenilmediği yönündeydi. Apple ise bu konuda geri adım atacak ve isteğe bağlı eski tema kullanımına izin verecek dedikoduları ise tamamen gerçek dışı olduğu anlaşılmıştı fakat kullanıcılar yeni temayı değil eski alışık oldukları temayı kullanmak istiyorlardı. Android ekosisteminde 4.4 KitKat ile de ikonların büyüdüğünü gördük. Değişikliğe hep hazır ve bekleyen Android kullanıcıları ise büyüyen ikonları oldukça beğenmiş ve bunları özelleştirmenin yollarını aramaya başlamışlardı. iOS kullanıcıları ise eski temaya hatta eski yazılıma (iOS 6) dönmenin yollarını ararken yine 3.parti yazılımcılardan biri Apple’ı kurtarmış gibi görünüyor. pw5a29 nickli kullanıcı Winterboard isimli bir program geliştirerek iOS 7 kullanıcılarının başta iOS 6 olmak üzere farklı tema kullanımlarına da olanak sağlıyor. Bu yapılan programın ben iOS 8 ile birlikte Apple tarafından sunulacağını düşünüyorum. Cydia markette yer alan bir çok özellik Apple kullanıcları tarafından çok beğenildiği için bir sonraki iOS sürümünde mutlaka yer bulmuştur. Buna en güzel örnek FaceTime uygulamasıdır. Baştan sadece Wi-Fi ile kullanılabilen bu yazılım Cydia markette sunulan yazılımlar sayesinde 3G üzerinde de kullanılmaya başlanmış ve iOS 6 ile birlikte de 3G üzerinden kullanılmaya başlanmıştı. Bu tema değişikliğinin iOS 8 ile birlikte standartlaşacağını öngörmek içinse alim olmaya gerek yok! pw5a29’un geliştirdiği ve iphonehacks sitesinin hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

dgZP-8a8A-s#t=76″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir