“iOS Sonunda Arabaya Bindi”!

Andronova

Apple iOS işletim sistemini mobil cihazlar için geliştirmişti. İOS kendine has kapalı bir işletim sistemi ve bu haliyle kullanıcı deneyimini ön plana çıkartmayı da yıllarca başarmıştı. Yazılımcılar ise kapalı olan her şeyin içini açma güdüsüyle JailBreak adını verdikleri bir yazılım ile (Root Yetkisi) bu işletim sistemini kullanıcının kendi istediği şekilde geliştirmesine ve yapılandırmasına olanak sağlayan bir yapıya kavuşturdular. iOS işletim sistemi hem marketi ile hemde kullanıcı kesiminin akıttığı paralar ile %74’lük bir kesimin kullandığı Android Marketten daha çok para kazandırır olmuştu. Özellikle stabilite ve kullanılabilirlik ile öne çıkan iOS artık farklı yerlerde de kullanılmalıydı.

Apple 2013 yılında düzenlenen WWDC 2013’te tanıttığı (Apple’ın düzenlediği geliştiriciler konferansı)araç içi işletim sistemleri halen aktif bir şekilde kullanılmıyor. Bunun en büyük sebebi tabii ki güvenlik. Android işletim sistemine yada iOS işletim sistemine sahip araçları görmek ise zannettiğimiz kadar uzak değil. Google’ın Android işletim sistemini araçlara optimize etmeye çalıştığı bir dönemde Apple iOS işletim sisteminin araç içinde kullanılabilmesinde artık sona geldiğini ve bu sistemin hazır olduğunu açıkladı. Apple’ın araç içi sisteminin nasıl göründüğünü aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

Apple Car iOS1
“iOS Sonunda Arabaya Bindi”!
Apple Car iOS5
iOS Sonunda Araba

Araç içi iOS işletim sisteminin en önemli noktası ise Apple’ın sesli asistanı Siri. Bu teknoloji iPhone 4S ile birlikte tanıtıldığında yer yerinden oynamış ve teknolojinin geleceği olarak lanse edilmişti. Daha sonra Siri’nin telaffuz konusunda kendini geliştiren bir yapıya sahip olmamasından dolayı da iPhone 5S etkinliğinde neredeyse adından hiç söz edilmedi diyebiliriz. Apple, Siri ile araç içi iOS platformunu birleştirerek gelen mesajların okunmasını, mesaj yazılmasını, navigasyon özelliklerinden yararlanmasının önünü açacak. Apple’ın geçtiğimiz yıl düzenlediği geliştiriciler konferansında (WDC 2013) “Apple in the Car” adı altında bu sistemi tanıtmıştı. Aşağıdaki videonun 22.dakikasından sonra bu özelliğin nasıl aktif olarak çalıştığını izleyebilirsiniz.

Not: Honda, Nissan, Mercedes ve Ferrari bu yıl içinde çıkartacağı modellerde bu sistemi aşamalı olarak kullanmaya başlayacak.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir