iOS 7’nin JailBreak Yapılması İçin 1 Milyon Dolarlık Bağış!!!

blank

Apple‘ın kapalı sistem işletim sistemlerini aşmak için kullanıcılar her yolu deniyorlar. Oysaki Apple yetkilileri bu tarz kullanıcıların bu işletim sistemlerini tercih etmemelerini ve yasal olmayan yollara kimsenin girmemesi gerektiğini her platformda dile getiriyorlar. Özellikle iPhone kullanıcılarının birbirlerine bluetooth üzerinden bile soya gönderemiyor oluşları, albüm kapağı oluşturmak için bile dünya kadar uğraşı gerektiğinden dolayı daha kolay yolları her zaman arıyorlar.

Apple’ın şunu anlaması gerekiyor, JailBreak bir sonuçtur, JailBreak adı üstünde olan ve insanların zincirlerinden kurtulmak istemelerinin bir yansımasıdır. Bunun yasallığını sorgulamakta Apple’ın üstüne vazife değildir. Kullanıcılara “JailBreak yaparsanız telefonunuz garanti dışı kalır” yaptırımından daha fazlasını yapmaya çalışmak bence insanların markaya olan sempatisini de kaybetmesine sebep olacaktır.

iOS 7 için JailBreak tüm dünya tarafından beklenen bir yazılımdı. Dün size Sayın Ali KASIMOĞLU, bu işlemin nasıl yapıldığını tüm ayrıntıları ile burada anlattı.

Evad3rs ekibinin yayınladığı JailBreak dosyasının içinde Taİg uygulama marketi yer alıyor. Bu market aslında Çince içeriğe sahip ve kullanıcılara korsan içerikler sunması ile tanınıyor. İddiaya göre Taİg, Evad3rs’e 1 milyon dolar para ödeyerek marketinin yayılmasını sağlamasını istiyor. Hacker grubu da yine iddiaya göre bunu kabul ederek yazılımının içine sıkıştırıyor. Bu sorun öylesine büyüdü ki tüm AppStore program yapımcıları isyan ederek Apple’a baskı yaptı ve sonunda Evad3rs ekibi bu yazılımın JailBreak’ten kaldırılacağını açıkladı.

Bunların üzerine Evad3rs bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklama çok uzun ama bazı satır başlarının sizlerle paylaşalım; Hcker grubu bu uygulamanın bilmeden konduğunu savunurken Cydia marketin de JailBreak’e eklenebileceğini bildiriyor ve herkesten özür diliyor. Korsanlığın önlenmesinin kendileri açısından da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Evad3rs, bu olayları görünce oldukça üzüldüklerini belirtiyor. Özellikle Çin’de bir çok korsan AppStore olduğunu belirten grup bu konuyu çözmek için çok çalıştıklarını ve bunda başarılı olmazlarsa JailBreak’i geri çekmeyi düşündüklerini dile getiriyor. Cydia, MobileSubstrate ve JailBreak Tweeks gruplarının da JailBreak çıkartacağını yapılan bağışlarında hayır kurumlarına bağışlanacağının açıklamasında bulundular.

Anlaşılan birileri bu hackerları gerçekten çok korkutmuş. Apple’ın bu konudaki tavrı çok kesin ve çok yakından yeni bir güncelleme ile bu JailBreak işine son verilebileceğini düşünüyorum. Tüm bu toz duman arasında bir kişi var ki ben en çok onun nasıl bir açıklama yapacağını merak ediyordum -ki O’da konuştu. JailBreak’in babası Jay Freeman Evad3rs grubunun çok iyi işler yaptığını ve aldıkları 1 milyon dolar parayı hakettiklerini belirtti. Bu açıklamalara Apple tarafından nasıl bir cevap gelecek bunu hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!