iOS 8 ile Gelmesi Muhtemel Yenilikler!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS her yıl kendini güncelleyerek ve bu güncellemi yeni iPhone çıkışı ile bilikte hemen hemen tüm iPhone modellerine vererek rakibine büyük bir fark atmakta. Tanıtılan bir Android sürümünden aylar sonra üreticiler tarafından kendi arayüzlerine port edilebilen Android işletim sistemleri büyük hatalar yaşanmasına da sebebiyet vermekte. BEn şahsen Galaxy S4 kullanmıyorum fakat sizlerden gelen yorumlardan anladığım kadarıyla Galaxy S4 için Android 4.4 sürümünden memnun olan yok.

iOS işletim sistemi ise güncellemeyi bundan 4 yıl evvel çıkan telefonuna bile vererek telefonlarının bir şekilde güncel kalmasını sağlayabiliyor. Aynı dönemde çıkan ve severek kullandığım ilk nesil Galaxy S telefonumun hangi sürümde kaldığını hatırlamıyorken iPhoen4’ün iOS 7 kullanması oldukça ilginç değil mi? Gerçi Google ve üreticiler mükemmel bir algı geliştirerek “güncelleme iyi değildir” gibi bir durumda ortaya koymadı değil. Android kullanıcılarının güncel sürüm kullanamamalarını kaderin bir oyunu olarak gördüklerine (kendimde dahil olmak üzere) şahit olmaktayız.

Apple ise yeni işletim sistemi iOS 8’i çok yakında bizlere tanıtacak. iOS 8’de olması muhtemel bazı özellikleri sizlerle paylaşacağız. JailBreak ile FaceTime uygulaması 3G ile de kullanılmaya başlamış ve iOS 6 ile birlikte FaceTime uygulamasına 3G’den görüşme yapabilme özelliği eklenmişti. iOS 7 ve iPhone 5S ile birlikte tanıtılan parmak okuma teknolojisi TouchID ile Apple şu anda sadece ekran kilidi açma ve iTunes üzerinde ödeme yapabilmemize olanak sağlarken; JailBreak ile farklı ödeme yöntemleri ve farklı işlevleri parmak okuma teknolojisinin kavuşması sağlanmıştı. Asphaleia, BioProtect, BioLockdown ve AppLocker ile JailBreak yapılmış iPhone 5S’lerinizin TouchID sensörleri gerçek bir canavara dönüştüğünü belirtelim.

iOS 8 ile birlikte ise Apple’ın TouchID sensörünün daha efektif kullanılmasını sağlayacağı belirtilmekte. Özellikle bankacılık işlemlerinde şifre gelmesi ve bunu 3 dakika içinde girmemiz yerine parmak izi okuma teknolojisi ile hesaplarımıza ulaşmak sağlanmış olacak. Bu teknolojiye hem bankaların hemde Apple’ın hazır olduğu vurgulanıyor. Bakalım iOS 8 ile birlikte ülkemizde de bu tarz yenilikleri görebilecek miyiz. Bu yeniliğin bankaların güvenlik sistemleri içinde mükemmel bir parametre olduğunu hatırlatalım.

Mobil Ödemeler konusunda da iOS 8’in hem TouchID hemde iBeacons teknolojisinin çok daha farklı yerlerde kullanılmaya başlanacağı ve bu hizmetin öncelikle AppleStore’lardan başlayacağının altı çiziliyor. Haziran ayında yapılacak olan Apple konferansında iOS 8’in tanıtılması bekleniyor.

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir