iOS 8 Tanıtıldı! Hangi Yenilikler Bizi Bekliyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple dün itibariyle iOS 8 işletim sistemini tüm dünyaya tanıttı. iOS 6 ile gerçek bir mobil işletim sistemine dönüşen platform; iOS 7 ile birlikte tamamen sade ve basit bir arayüzle kullanıcıyla buluşmuştu. Yazılım firması olan Apple iOS 8’de ise mobil bir işletim sisteminin nasıl olması gerektiğini herkese göstermiş bulunmakta.

teknik destek

iOS 8 tanıtımını Apple CEO’su Tim Cook ile Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Yazılım Mühendisi Craig Federighi gerçekleştirdi. Öncelikle saheye Apple CEO’su Tim Cook çıktı ve 100 milyon iPod Touch, 200 milyon iPad, 500 milyon iPhone satışının bu zamana kadar gerçekleştirildiğini övünerek anlattı. Bu bağlamda AppStore’u öven Cook AppStore da 1,2 milyon uygulama ve yıllık  300 milyon tekil ziyaretçinin olduğu söyledi ve bugüne kadar 75 milyar kez uygulama indirildiğinin altı çizdi.

Tim Cook

Android 4.4’e göndermede bulunan “yaşlı kurt”. %97 oranında kullanıcının iOS 7’den memnun kaldığını belirtse de en azından iPhone 4 ve iPhone 4S sahiplerinin çoğunun bu güncellemeden memnun kalmadıklarını yorumlarınızdan okumaktayız.  Bununla birlikte %85’lere dayana iOS 7 kullanımını göklere çıkartırken henüz %6’larda olan Android 4.4  kullanımını ise eleştirdi.

iOS 8 ile gelen özelliklere kısaca şöyle değinelim. Tim Cook Android işletim sistemini sürekli eleştirse de iOS 8’in Android işletim sistemine giderek daha fazla benzediğinin altını çizelim. Öncelikle iOS 6 ile birlikte kullanıcılara sunulan bildirim ekranı iOS 8 ile birlikte daha fazlasını sunmaya başladığını görüyoruz. Hem Control Center hemde yukarıdan aşağıya inen bildirim ekranını daha interaktif oldu diye tanımlayan Apple’ın kişiselleştirilebilir bildirim ekranına geçerek neyin bildirimlerini alabilmemizi sağlıyor. Neredeyse ilk Android sürümünden beri varolan Widget desteğinin de iOS 8 ile kullanıcılara sunulacağını söyleyelim.

Apple kendi ekosistemini kurmak adına bulut depolamaya daha fazla önem vereceğini açıkladı. iOS 8 ile birlikte tanıtılan Smart Editing ile telefonunuzdan bir fotoğraf üzerinde düzenleme yaparken onu bırakıp tabletinize geçtiğinizde kaldığınız yerden editlemeye devam edebiliyorsunuz. Bu durum Mac PC’ler içinde geçerli özellikle bir maili PC’de yaızp daha sonra yolda telefonunuzdan bitirebiliyorsunuz. Bulut hizmetlerinin daha sık kullanılacağından dolayı Apple bulut servisleri için büyük bir indirimi de iOS 8 ile birlikte bizlere sunmakta.  Apple 5GB’a kadar ücretsiz alan verirken 20GB için 0,99$, 200GB için 3,99$’lık cüzi bir para istiyor.

Ekran Alıntısı

Güncellemenin iPhone 4S ve sonrası telefonlar için; tablet tarafında ise iPad 2 ve sonrası cihazlar için verileceğini açıklayan Apple Beta sürümünün özelikle geliştiriciler tarafından denemesini istedi. Bu konferansın Geliştiriciler Konferansı olmasından dolayı Apple geliştiricilere çok fazla ayrıntı sundu. Bunlardan en önemlisi ise TouchID idi. Geliştiricilerin artık TouchID ile özellikle ödemeler konusunda program geliştirebileceklerinin de altı çizildi. Bundan böyle tüm mobil cihazlarda görmeye hazırlandığımız TouchID sensörünün biraz daha özgürlüğe ihtiyacı olduğunu düşünmekteyiz.

iOS 8 ile birlikte artık karşı tarafa sesli mesaj bırakabileceğiz. Tüm dünyanın neredeyse WhatsApp kullandığı düşünüldüğünde buna ihtiyacı olanların zaten bu program ile işlerini gördüklerini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birine sesli mesaj bırakmak istediğinizde mesajlara girip telefonunuzu kulağınıza götürüyorsunuz ve telefonla konuşuyor gibi görüşmeye başlıyorsunuz ve konuşmanız bittiğinde telefonu kulağınızdan çekip gönder diyorsunuz ve karşıya sesli mesajınız gidiyor.

Ekran Alıntısı

iOS 8’de ki yeniliklerden biride Spotlight uygulaması. Bu uygulama ile anlık aramalar yapabilmek mümkün oluyor. Apple’ın en çok eleştirlen klavyesi ise artık daha da akıllanıyor ve sezgisel ön yazıyı bizlere sunuyor. Klavye yazım tarzınızı öğrenerek en çok kullandığınız kelimeleri aklında tutuyor ve sizin ihtiyacınız olduğunda sizin kelimelerinizi size öneriyor. Örneğin Mrb, slm gibi kısa kelimelerinizi aklında tutarak bunları yeri geldiğinde size sunan yeni klavye Android ekosisteminde parayla satılan klavyelerden daha iyi hale gelmiş diyebiliriz.

Ekran Alıntısı

Mayo Clinic uygulaması ise iWatch’ın ayak seslerinin salonda duyulmasına sebep oldu. Bu uygulama ile kan şekeriniz, kalp hızınız, kandaki oksijen seviyeniz yeni nesil akıllı saat iWatch ile telefonunuza ve daha sonra doktorunuz ile bir yakınınıza yollanacak. Böylece kronik rahatsızlığı olan hastaların evden sürekli kontrol edilmeleri sağlanacak. Kısacası annenize babanıza “nasılsın” diye sormanıza gerek kalmadan onun ölçüölerine girerek kendini nasıl hissetiğini uzaktan da olsa görebileceksiniz ama bu ailenizi aramamanız anlamına gelmiyor değil mi?

Ekran Alıntısı

iOS 8’in en beğendiğim özelliği ise Family Sharing oldu. Bu özellik ile aile içerisindeki 4 kullanıcının tek kredi kartıyla programları ortaklaşa kullanabilmesine olanak sağlamakta olup en önemli yenilik ise ebeveynlerin çocuklarının nerede olduklarını bu program sayesinde bilmeleri olacak. iOS 8 ile gelen irili ufaklı çok fazla yenilik var. Bunların ne kadarı kullanışlı ne kadarı değil şimdilik bilemiyoruz ama iOS 8’in mobil işletim sistemi olgusunu baştan yazdığını düşünmekteyiz. Peki siz iOS 8 ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızla yazıya katkıda bulunursanız seviniriz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın