iOS 8’den İlk Kareler Sızdırıldı!

Andronova

Apple’ın iOS 8 işletim sistemi daha çıkmadan efsaneleştirilip beklentiler inanılmaz şekilde arttırılırken Apple’a çok yakın 9to5Mac sitesinin iOS 8 haritalar uygulamasından bir kare göstermesi teknoloji severlerde büyük bir heyecan yarattı. iOS 8’in iOS 7 arayüzüne çok benzeyeceğini söylemek ikonların şekillerinden anlaşılabiliyor ama iOS 8’in asıl getirecekleri uygulamalar kısmında olacak.

Apple iOS 6 ile birlikte Google’ın “Google Maps” uygulamasından vazgeçip kendi Maps uygulamasına geçiş yapmıştı. İlk çıktığı dönemde Manhattan’ı mükemmel bir şekilde gösteren Apple Maps diğer lokasyonlarda ise resmen içler acısı bir durum sergiliyordu. Apple bu dönemde irili ufaklı birçok harita uygulaması geliştiren şirket satın aldı ve bu şirketlerin verileri ile iOS 8’de Apple Maps uygulamasını bambaşka bir boyuta taşımaya hazırlanıyor. Unutulmasın ki iOS 6 ile birlikte tanıtılan Apple Maps uygulamasından sonra Tim Cook resmi bir özür dileyerek müşterilerinin yüksek beklentilerini karşılayamadıkları için özür de dilemişti.

Paylaşılan fotoğraflara göre yeni haritalar uygulaması iOS 8 ile birlikte tüm sorunlarından da kurtulacak gibi görünüyor. Geliştirilmiş veri içerikleri ile daha fazla lokasyon haritalarda yerini alacak. Bu veri girişlerinin alınan şirketlerin içeriklerinden sağlandığını da belirtelim. Apple Maps’in en önemli sornlarından birisi de alternatif yol tariflerinde bulunamaması ve ara yollar ile ilgili bilgileri doğru olarak bizlere sunamamasıydı. iOS 8 ile birlikte Apple Maps tam bir navigasyon hizmeti bizlere sunabilecek. Toplu taşıma ile ilgili bilgilerinde artık bu uygulamada etkin bir biçimde kullanılacağı gelen bilgiler arsında.

ios-8-maps-mock-1024x906

iOS 8’de kullanılacak Apple Maps’in en önemli farkı arttırılmış gerçeklik olacak. Kamerayı etrafta dolaştırdığımızda çevremiz ile ilgili (Nokia’da bu hizmeti sunabiliyor) bilgiler bizlere sunulabilecek ve kamera ile navigasyon hizmeti birleştirilebilecek. Apple geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir patenti onaylattırarak yeni Maps’te bizlere gereçkten büyük bir fark sunacak gibi görünüyor. İşte o patente ait başvuru resmi.

Apple-Maps-Patent-1

Apple iOS 8 ile birlikte neler getirecek ve bunlar nasıl görünecek bilmiyoruz ama Google’ın yeni nesil Android 5.0 için daha fazla mesai harcaması gerekeceği kesin gibi görünüyor. Android ekosisteminin gemisinin arkasından esen rüzgar daha büyük ve daha ucuz bir iPhone 6 ile yön değiştirirse şaşırmayın derim.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir