iOS Cihazlarda Office Deneyimine Hazır mısınız?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Steve Ballmer’in Microsoft’tan “zorunlu emeklilik” ile ayrılmasından sonra yeni CEO’nun kim olacağı hakkında resmen bahisler başlamıştı. Şu andan kesinleşen bir bilgi olmasa da Microsoft’un Nokia’yı satın almasından sonra Nokia CEO’su Stephen Elop’un bu görevi üstleneceği ile ilgili dedikoduyu sağır sultan bile duymuştu.

Andronova

Stephen Elop Bloomberg ile yaptığı bir röportajında “Microsoft’un Office uygulamasını neden bütün platformlarda çalışmasına izin vermediğini anlayamıyorum” demişti. Şubat ayı gibi Microsoft CEO’luğuna başlamasına kesin gözüyle bakılan Elop’un bu göreve gelmesiyle birlikte Microsoft’un Office uygulamasını öncelikle IOS cihazlar başta olmak üzere Android cihazlara da getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bloomerg’in yaptığı habere göre şu anda resmi olmasa da gayri resmi işlerin başında bulunan Elop bir deneme süreci yaşıyor. Microsoft’un son dönemdeki mobil taraftaki başarısızlıklarını Nokia’yı satışa sürükleyen bir yöneticinin kurtarmasını beklemek göle maya çalmaktan başka bir şey değil.

Stephen Elop

Son günlerde tablet sektörünün çok üst donanımlara sahip olduğuna hepimiz şahit oluyoruz. Özellikle iPad Air ve Galaxy Note 2014 hem işlemcileri hemde ekran çözünürlükleri ile gerçekten PC seviyelerine ulaştılar, hatta geçtiler. Buna karşın yazılım tarafında halen Office gibi sürekli bu yazıyı hazırlarken bile kullandığımız Word’ü PC deneyiminde kullanamıyoruz. Tabii ki Office uygulaması IOS platformunda var ama bu uygulama dosya yaratmaktan daha çok dosya düzeltmeye yarayan bir uygulama. Bu donanımlar ile bu kullanıcı deneyimine kalmak Stephen Elop’un dediği gibi oldukça “yetersiz” kalıyor. Tabletlerin ortaya çıkmasıyla Laptop sektörü resmen çökme noktasına gelmişti. Özellikle fiziksel klavye aksesuarları ile laptop deneyimi sunmalarının yanında hem pil hemde taşınabilirliği ön plana çıkan tabletler bu pazara büyük bir darbe vurmuştu.

Geçtiğimiz yıllarda çok büyük bir bilgisayar üreticisi laptop satamamalarını Windows 8’e bağlamıştı ama asıl sorunun tabletlerin yükselişinin olduğunu gözden kaçırmıştı; yada görmek istememişti. Bu gün en iyi en yeni laptop 2 saat pil süresi sunabilirken en kötü ihtimalle 7 -8 saat pil süresi sunan ve içinde Office gibi uygulamaların olduğu bir tablet pazarında laptoplar gittikçe azalacak ve yok olma noktasına gelecektir. Belki de bu yüzden Microsoft Stephen Elop’a bir şans tanıyor; kim bilir…

Kaynak: Bloomberg

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın